SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jest mediator w sporze między związkami a Wydawnictwem Bauer

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyznaczyło mediatora w sporze zbiorowym między związkowcami a Wydawnictwem Bauer i Agencją AKPA Press Polska. Pierwsze spotkanie odbędzie się 30 lipca br.

fot. materiały prasowe fot. materiały prasowe

Komisja Międzyzakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Wydawnictwie Bauer i należącej do grupy agencji AKPA Press Polska 21 marca przesłała zarządowi firmy pismo z postulatami. Związkowcy chcieli podwyższenia do 1 kwietnia wynagrodzenia zasadniczego wszystkich zatrudnionych o 1 tys. zł. Związkowcy zażądali, aby Bauer i AKPA spełniły ich postulaty w ciągu 14 dni (do 1 kwietnia br.). 

"Niespełnienie żądań w przeciągu wskazanego terminu będzie oznaczało rozpoczęcie sporu zbiorowego związku z pracodawcami” - podkreślali. 
- Postulaty wynikły z naszej obserwacji sytuacji i rosnącego napięcia ekonomicznego w naszej firmie, a także z ankiety pracowniczej, w której 98 procent pracowników wyraziło swoje niezadowolenie z wysokości pensji - komentowała wówczas w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Anita Zuchora, szefowa Inicjatywy Pracowniczej w Bauerze. - 100 procent z nich wpisało walkę o wyższe wynagrodzenia jako to, czego oczekują od związku zawodowego. Było jasne, że to najważniejsza rzecz w obu firmach – podkreślała. 

Związkowcy przeprowadzili ankietę wśród pracowników pod koniec ub.r. Pytali m.in. o satysfakcję z zarobków, oczekiwania dotyczące podwyżek oraz poparcie dla pomysłów zmiany rocznej premii na kwotową, jawnej struktury zarobków, umowy o pracę dla zatrudnionych dłużej niż sześć miesięcy czy wprowadzeniu przejrzystych ocen – także przełożonych.

Pod koniec kwietnia - już w trakcie sporu zbiorowego - zarządy firm zapowiedziały, że wypłacą podwyżki 256 pracownikom – to około połowa załogi, co nie usatysfakcjonowało strony związkowej. Przedstawiciele pracodawców podczas rokowań zgodzili się stworzyć siatkę płac i zadeklarowali ewentualne rozmowy na temat utworzenia Funduszu Świadczeń Socjalnych dopiero w 2025 roku. Ale nie złożyli jednoznacznej deklaracji

Do tej pory nie było żadnych negocjacji

Dotąd odbyły się cztery spotkania związkowców z pracodawcą. Jak wynika z naszych informacji – nie doszło podczas nich do żadnych negocjacji, a pracodawca wszystkim propozycjom i postulatom związkowców mówił “nie”, poza stworzeniem siatki płac, co jest wymogiem wynikającym z dyrektywy UE. Na ostatnim spotkaniu podpisano protokół rozbieżności. Kolejnym etapem sporu jest mediacja. Strony nie doszły do porozumienia w wyborze mediatora, dlatego wyznaczył go resort rodziny. 

Mediatorem w tym sporze zbiorowym jest Paweł Śmigielski, dyrektor wydziału prawno-interwencyjnego OPZZ. Spotkanie odbędzie się 30 lipca. 

- Mamy nadzieję, że podczas mediacji pracodawcy zmienią nastawienie do naszych postulatów – mówi serwisowi Wirtualnemedia.pl Anita Zuchora. Dodaje, że związek zawodowy jest gotowy na kolejne kroki w sporze. - Jeśli nie dojdziemy do porozumienia, a pracownicy Bauera i AKPA opowiedzą się za strajkiem w referendum strajkowym, będziemy strajkować. 

Wydawnictwo Bauer odmówiło nam komentarza ws. mediacji ze związkowcami. 

Dołącz do dyskusji: Jest mediator w sporze między związkami a Wydawnictwem Bauer

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bogdan
Oj jak szkoda, że krótka pamięć. Zbotoksowane paniusie się teraz na fb wywnętrzają, a same spierdzielały na L4.
3 1
odpowiedź
User
hehe
chyba ktos usuwa niepochlebne czytaj przedstawiajace prawde komentarze :P
0 0
odpowiedź
User
Zychu
Wydawnictwo odmówiło komentarza, bo jak zwykle nie ma nic do powiedzenia.
3 0
odpowiedź