SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jest wniosek do UOKiK o przejęcie przez Allegro akcji eBilet Polska

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek Allegro o przejęcie kontroli nad eBilet Polska, właścicielem platformy sprzedażowej eBilet.pl

Francois Nuyts, prezes AllegroArticle

Pod koniec ubiegłego tygodnia Allegro zawarło umowę inwestycyjną z eBilet Polska. Na jej mocy, w Allegro pojawią się oferty z biletami na koncerty oraz inne imprezy rozrywkowe, kulturalne i sportowe, a użytkownicy eBilet.pl będą mogli korzystać z programu Allegro Smart!.

Jak podano w tamtym komunikacie, zgodę na transakcję musi wyrazić Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do urzędu stosowny wniosek wpłynął 5 grudnia. We piśmie Allegro zgłosiło wolę koncentracji przez nabycie większościowego pakietu udziałów spółki eBilet Polska. Sprawa jest obecnie w toku.

eBilet prowadzi działalność polegającą na internetowej  sprzedaży biletów w branży kulturalno – rozrywkowej w Polsce. Aktualnie 100 proc. jej udziałów posiada Bola Investment Limited z siedzibą w Nikozji (Cypr). eBilet współpracuje z krajowymi i międzynarodowymi organizatorami imprez, świadcząc usługi sprzedaży indywidualnej i korporacyjnej.

Spółka zapewnia kompleksową obsługę transakcji internetowych związanych ze sprzedażą biletów i obsługą klienta, a także działania z zakresu marketingu, logistyki oraz obsługi imprez.

eBilet Polska - rosną wpływy, obawa konkurencji

W ub.r. eBilet Polska zanotował wzrost wpływów sprzedażowych o 10,3 proc. do 150,19 mln zł oraz 1,23 mln zł zysku netto (wobec 870,5 tys. zł zysku rok wcześniej).

W sprawozdaniu z działalności złożonym w KRS zarząd firmy wśród czynników ryzyka podał rosnącą konkurencję. Zwrócono uwagę, że od 2014 roku jest obecny w Polsce koncern biletowy Ticketmaster (powiązany kapitałowo z Live Nation), który w ub.r. przejął trzecią pod względem wielkości spółkę na naszym rynku biletowym spółkę Ticketpro. Ponadto powstało wiele małych firm biletowych obsługujących sprzedaż biletów na mniejsze wydarzenia.

Zmiany w Allegro

Jesienią 2016 roku ogłoszono, że Grupa Allegro (należą do niej platformy Allegro.pl i Ceneo.pl) zostanie kupiona od koncernu Naspers przez fundusze inwestycyjne Cinven, Permira i Mid Europa. Transakcję, o wartości 3,25 mld dolarów, sfinalizowano na początku ub.r.

Według sprawozdań złożonych w KRS, od końca lipca 2016 roku do końca ub.r. Allegro miało 1,59 mld zł wpływów ze sprzedaży (w tym 98,9 mln zł z reklam), 242,2 mln zł zysku operacyjnego i 118,1 mln zł straty netto. Firma ma 4,1 mld zł zadłużenia wobec swojego właściciela, pracuje w niej 1,4 tys. osób.

Od początku sierpnia br. prezesem Allegro jest Francois Nuyts, poprzednio związany z Amazonem. Zastąpił na tym stanowisku Przemysława Budkowskiego.

W październiku br. serwis Allegro.pl zanotował 17 mln realnych użytkowników i 1,26 mld odsłon, a aplikacja mobilna Allegro - 3,01 mln użytkowników (według badania Gemius/PBI).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jest wniosek do UOKiK o przejęcie przez Allegro akcji eBilet Polska

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl