SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Reduta Dobrego Imienia chce, żeby komornik wyegzekwował od Ringier Axel Springer Polska odszkodowanie za tekst na portalu "Faktu"

Reduta Dobrego Imienia w imieniu Janusza Fatygi złożyła wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej z kont Ringier Axel Springer Polska. Chodzi o 25 tys. zł odszkodowania, które RASP powinien zapłacić Fatydze na mocy wyroku sprzed tygodnia, dotyczącego publikacji na portalu internetowym "Faktu".

fot. materiały prasowefot. materiały prasowe

Sprawa zaczęła się, gdy portal Fakt24.pl w 2016 roku użył w złym kontekście fotografii Janusza Fatygi - działacza opozycji antykomunistycznej. Pozew dotyczył artykułu pt. „Skandal. Ogromne emerytury stalinowskich sędziów” z 2016 r., który w głównej mierze opowiadał o Henryku Kostrzewie - określanym mianem „zbrodniarza komunistycznego” generale brygady Wojska Polskiego, naczelnym prokuratorze wojskowym - zastępcy prokuratora generalnego w latach 1984-90 i zastępcy członka Trybunału Stanu w latach 1985-89. Treść dotyczyła Kostrzewy, ale zdjęcie umieszczone tuż pod tytułem, przedstawiało Janusza Fatygę. W związku z naruszeniem swoich dóbr osobistych działacz ten pozwał koncern Ringier Axel Springer, czyli wydawcę serwisu Fakt24.pl, w którym ukazała się ta publikacja.

Pierwszy wyrok w sprawie zapadł we wrześniu 2019 roku i był korzystny dla Janusza Fatygi. RASP odwołał się od niego. 6 października br. krakowski sąd apelacyjny wydał w tej sprawie prawomocny wyrok. Zobowiązał pozwanego do publikacji przeprosin na swojej stronie internetowej przez miesiąc. Ponadto nakazał zapłacenie Fatydze 25 tys. zł zadośćuczynienia.

 - Według rozstrzygnięcia sądu wyrok miał zostać wykonany najdalej w ciągu siedmiu dni od jego uprawomocnienia. Złożyliśmy wniosek o klauzulę wykonalności. W tej chwili czekamy na przesłanie nam wyroku wraz z klauzulą wykonalności, celem wyegzekwowania należności pieniężnych przez komornika - powiedziała PAP dr Monika Brzozowska-Pasieka, reprezentująca Janusza Fatygę.

W środę Reduta Dobrego Imienia poinformowała, że wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska nie wykonało wyroku sądowego, a Janusz Fatyga nadal nie otrzymał zadośćuczynienia. W związku z tym, w porozumieniu z Redutą Dobrego Imienia, która wspiera prawnie Fatygę, postanowił niezwłocznie złożyć wniosek o klauzulę wykonalności celem wyegzekwowania zadośćuczynienia przez komornika.

Janusz Fatyga to m.in. od 1977 r. uczestnik Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela i doradca prawny MKZ oraz Zarządu Regionu "Solidarności" Ziemi Łódzkiej. Od 1981 r. współorganizator łódzkich struktur KPN. Był inwigilowany przez SB do 1990 r. Za swoje poglądy był przez blisko rok internowany. W wolnej Polsce otrzymał m.in. Krzyż Wolności i Solidarności oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

W ub.r. Ringier Axel Springer Polska zanotował spadek przychodów sprzedażowych o 6,5 proc. do 592,27 mln zł, a jego zysk netto wzrósł z 6,02 do 28,4 mln zł. Zmalały wpływy ze sprzedaży prasy i reklam w niej, a wpływy z reklam internetowych wzrosły o 2 proc. W firmie pracowało 1,4 tys. osób.

Dołącz do dyskusji: Reduta Dobrego Imienia chce, żeby komornik wyegzekwował od Ringier Axel Springer Polska odszkodowanie za tekst na portalu "Faktu"

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
YKK
Dzbanami Polska teraz stoi.
odpowiedź
User
Młody dzban
Dzbanami Polska teraz stoi.


https://www.youtube.com/watch?v=-AkqUZtjwWM
odpowiedź