SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Politycy PiS i prezydent Andrzej Duda dominują na antenach TVP

PiS dominuje pod względem ilości czasu poświęcanego mu przez publicznego nadawcę - w marcu br. był obecny na antenach TVP przez ponad 71 godzin. W tym samym miesiącu komitet wyborczy obecnie urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy zajął w telewizji publicznej tylko 6,5 minuty, jednak już jako prezydent i urzędnicy z Kancelarii Prezydenta łącznie byli na antenie przez 25 godzin - wynika z analizy Wirtualnemedia.pl.

Andrzej Duda na swojej konwencji wyborczej, fot. twitter.com/AndrzejDuda2020Article

Telewizja publiczna ma obowiązek raportowania ile czasu antenowego pożytkują politycy poszczególnych opcji. Chodzi o zachowanie zasady pluralizmu poglądów, co ma sprzyjać swobodnemu kształtowaniu się opinii publicznej. Taki obowiązek nakłada na Telewizję Polską Ustawa o radiofonii i telewizji, która w ramach misji publicznej ma m.in. „umożliwiać obywatelom i ich organizacjom uczestniczenie w życiu publicznym poprzez prezentowanie zróżnicowanych poglądów i stanowisk oraz wykonywanie prawa do kontroli i krytyki społecznej”.

Kampania prezydencka: dominuje prezydent i jego kancelaria

Tegoroczna kampania prezydencka ze względu na epidemię koronawirusa ma specyficzny charakter. Formalnie ruszyła 5 lutego - marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła wtedy datę wyborów: I tura miała się odbyć 10 maja, a druga - jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów w I turze - 24 maja. Do ostatniej chwili jednak nie było wiadomo czy wybory się odbędą w tym terminie i jaką będą mieć formę.

Politycy PiS w ostatnich dniach - mimo poprzednich zapewnień - stwierdzili, że te terminy być może będą niemożliwe do dotrzymania. Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski przyznał w Polsat News, że „spadają szanse, by wybory odbyły się 10 maja”. - Najbardziej prawdopodobnym terminem jest 23 maja, ale mogą się one odbyć również 17 maja - ocenił. Dodał, że „okazało się, że jest za mało czasu”.

W środę wieczorem - tuż po debacie kandydatów na prezydenta w TVP - wydano wspólne oświadczenie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz szefa Porozumienia Jarosława Gowina: "Po 10 maja 2020 roku oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, Marszałek Sejmu ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie".

W marcu - kiedy epidemia koronawirusa zaczęła się rozprzestrzeniać - większość polityków opozycyjnych ogłosiła, że zawiesza większe spotkania wyborcze i swoje działania przenosi do internetu. Odbywały się jedynie małe konferencje prasowe.

Równe szanse kandydatów na urząd prezydenta RP można oceniać m.in. na podstawie czasu antenowego przeznaczonego dla poszczególnych komitetów wyborczych. W sumie komitet wyborczy kandydata na prezydenta – obecnie urzędującego - Andrzeja Dudy zajął na antenach TVP1, TVP2, TVP3 i TVP Info tylko 6,5 minuty. Dla porównania komitet Roberta Biedronia nie był obecny w ogóle.

TVP opublikowała dane, ile czasu antenowego przeznaczyła w marcu dla poszczególnych komitetów wyborczych.

TVP Info


Komitet wyborczy Andrzeja Dudy –  3 min. 16 sek.  
Komitet wyborczy Krzysztofa Bosaka – 6 min. 21 sek.
KWknPRP Małgorzaty Kidawy – Błońskiej – 19 min. 24 sek.
KWknPRP Szymona Hołowni – 2 min. 10 sek.
Komitet Władysława Kosiniaka-Kamysza – 9 min. 28 sek.
KW Roberta Biedronia – brak
Dodatkowo oprócz wspominanego czasu – z racji sprawowanego urzędu – prezydent oraz Kancelaria Prezydenta także pojawiają się w telewizji publicznej. Zajęli oni odpowiednio - prezydent: 19 godzin 56 min. 31 sek; a Kancelaria Prezydenta: 2 godziny 25 min. 2 sek.

TVP1


Komitet wyborczy Andrzeja Dudy –  15 sek.
Komitet wyborczy Krzysztofa Bosaka – 46 sek.
KWknPRP Małgorzaty Kidawy – Błońskiej – 5 min. 47 sek.
KWknPRP Szymona Hołowni – 15 sek.
Komitet Władysława Kosiniaka-Kamysza – 2 min. 27 sek.
KW Roberta Biedronia – brak
Dodatkowo:
Prezydent: 47 min. 16 sek.
Kancelaria Prezydenta: 25 min. 13 sek.

TVP2


Komitet wyborczy Andrzeja Dudy –  2 min. 39 sek.
Komitet wyborczy Krzysztofa Bosaka – 1 min. 44 sek.
KWknPRP Małgorzaty Kidawy – Błońskiej – 3 min. 28 sek.
KWknPRP Szymona Hołowni – 1 min. 24 sek.
Komitet Władysława Kosiniaka-Kamysza – 3 min. 6 sek.
KW Roberta Biedronia – brak
Dodatkowo:
Prezydent: 11 min. 22 sek.
Kancelaria Prezydenta: 52 sek.

TVP3


Komitet wyborczy Andrzeja Dudy –  20 sek.  
Komitet wyborczy Krzysztofa Bosaka – 1 min. 18 sek.
KWknPRP Małgorzaty Kidawy – Błońskiej – 3 min. 4 sek.
KWknPRP Szymona Hołowni – 1 min. 16 sek.
Komitet Władysława Kosiniaka-Kamysza – 3 min. 22 sek.
KW Roberta Biedronia – brak
Dodatkowo:
Prezydent: 53 min. 53 sek.
Kancelaria Prezydenta: 18 min. 47 sek.

Dla porównania, w lutym na antenach Telewizji Polskiej najwięcej czasu antenowego poświęcono komitetowi wyborczemu obecnie urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy. W sumie zajął wtedy 1 godzinę i 13,5 minuty na wszystkich antenach: TVP Info, TVP1, TVP2, TVP3, a komitet Roberta Biedronia - 44 sekundy – wynikało z naszej analizy.

Jednym z zadań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji jest m.in. monitoring programów nadawców w zakresie wykonywania obowiązków ustawowych i koncesyjnych. Ostatnie kampanie: samorządowa, do Parlamentu Europejskiego oraz do Sejmu i Senatu nie były jednak monitorowane. Nie ma także monitoringu kampanii prezydenckiej, co uzasadniano faktem, że jest to „zbyt drogie”. KRRiT tłumaczyła później w wydanym oświadczeniu, że samodzielnie realizuje monitoringi wszystkich anten i zgodnie z planami, w 2020 roku dokona analizy ponad 11 tys. godzin programów.

Politycy na antenach TVP

Z pomiaru czasu antenowego, jaki zajmowali politycy poszczególnych opcji w marcu br. wynika, że w TVP Info, TVP1, TVP2 oraz TVP3 dominowali politycy ugrupowania Prawo i Sprawiedliwość.

TVP Info


Politycy PiS w sumie na antenie TVP Info w marcu br. zajęli 60 godzin 52 minuty 55 sekundy. Do ogólnego czasu zaliczono także wypowiedzi przedstawicieli władz - prezydenta, premiera oraz urzędników odpowiednich kancelarii, a także sejmu i senatu. Politycy Porozumienia: 6 godzin 35 minut i 3 sekundy, a Solidarnej Polski: 4 godziny 29 minut.

Dla przykładu przedstawiciele PO łącznie zajęli na antenie 7 godzin 55 minut 51 sekund; SLD: 4 godziny 9 minut 35 sekund; Konfederacji: 1 godzinę 7 minut i 52 sekundy; PSL – 4 godziny 31 minut i 31 sekund; Wiosny – 1 godzinę 44 minuty 29 sekund.

TVP1


Na antenie Programu 1 przedstawiciele PiS byli obecni przez 4 godziny 18 minut i 51 sekund; Porozumienia: 25 minut 53 sekundy, a Solidarnej Polski: 13 minut 39 sekund.
Dla porównania politycy SLD: 11 minut 15 sekund; PO: 18 minut 46 sekund; Konfederacji: 13 sekund; PSL: 16 sekund; Wiosny: 18 sekund.

TVP2


Przedstawiciele PiS również najwięcej czasu antenowego zajęli w TVP2 – łącznie 38 minut 35 sekund; Porozumienia: 26 sekund; a Solidarnej Polski – 1 minutę 46 sekund.
Z kolei PO zajęła: 5 minut 28 sekund; politycy SLD: 23 sekundy; Konfederacji: 22 sekundy; PSL: 21 sekund; Wiosny: brak.

TVP3


Na antenie TVP3 przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości zajęli łącznie 5 godzin 44 minuty i 36 sekund; z Porozumienia – 7 minut 26 sekund; a z Solidarnej Polski – 8 minut 20 sekund.

Dla porównania: PO - 21 minut 47 sekund; a PSL – 7 minut.

W sumie w marcu PiS miał możliwość prezentowania własnych treści w publicznej telewizji przez 71 godzin 34 minuty i 57 sekund.

Braun apelował o równe szanse dla kandydatów

Członek Rady Mediów Narodowych Juliusz Braun już w marcu br. apelował, aby Rada Mediów Narodowych zwróciła się do mediów publicznych o stworzenie sztabom wyborczym kandydatów na prezydenta, możliwości swobodnego prezentowania ich programów w audycjach telewizyjnych i radiowych. Apel miał związek z ograniczeniami spowodowanymi zagrożeniem koronawirusem.

Prawnik Rady odpowiedział w imieniu przewodniczącego Krzysztofa Czabańskiego, że sztaby wyborcze mają już zapewnioną możliwość prezentowania się na antenie, co zapewnia Kodeks wyborczy oraz rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 2011 roku (dotyczy czasu oraz ramowego podziału czasu przeznaczonego na nieodpłatne rozpowszechnianie nieodpłatnie audycji wyborczych).

W środę wieczorem odbywała się debata kandydatów na urząd prezydenta RP. Wzięło w niej udział 10 polityków: urzędujący prezydent Andrzej Duda (popiera go Zjednoczona Prawica), Małgorzata Kidawa-Błońska (Koalicja Obywatelska), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Robert Biedroń (Lewica), Krzysztof Bosak (Konfederacja), Szymon Hołownia, Paweł Tanajno, Mirosław Piotrowski, Marek Jakubiak i Stanisław Żółtek. Przeprowadzenie debaty przed wyborami prezydenckimi jest ustawowym obowiązkiem Telewizji Polskiej, prowadził ją Michał Adamczyk.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Krótszy czas oglądania telewizji w 2019 roku

W 2019 roku liderem oglądalności wśród wszystkich widzów był Polsat, a w grupie komercyjnej TVN. Wśród głównych stacji wzrosty odnotowały TVP1 i TVP2, ale najwięcej zyskały TVP Sport, Super Polsat i TTV. Skrócił się średni czas oglądania telewizji, choć zwiększyły się wydatki reklamowe.

Dołącz do dyskusji: Politycy PiS i prezydent Andrzej Duda dominują na antenach TVP

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Sonar
To żaden problem, i tak nikt nie ogląda TVP.
odpowiedź
User
slayer
To żaden problem, i tak nikt nie ogląda TVP.


Niestety ogląda i to masa ludzi.
odpowiedź
User
melka
Nawet kampania z 1989 roku, gdy rządzili komuniści, była bardziej pluralistyczna i normalna.
Studio "Solidarność" miało własne programy, a cenzura (czując zmianę) była niezwykle łagodna. Nikt z komunistów nie ingerował swoim komentarzem w treści tych programów.
Teraz jest odwrotnie - jest, głównie, komentarz funkcjonariuszy partii rządzącej i nieznaczny procent informacji.
Tak nawet komuniści nie robili.
Ale może współcześni politrucy nie mają o tym pojęcia, bo urodzili się w nowej Polsce i nie wiedzą (bo skąd?), że postępują gorzej, niż komuniści i coraz im bliżej do propagandy stalinowskiej/
Prawda jest taka, że dopóki żyje ich przywódca - nic się nie zmieni. I mamy groteskową dyktaturkę faszystowsko-stalinowską.
odpowiedź