SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Politycy PiS i prezydent Andrzej Duda dominują na antenach TVP

PiS dominuje pod względem ilości czasu poświęcanego mu przez publicznego nadawcę - w marcu br. był obecny na antenach TVP przez ponad 71 godzin. W tym samym miesiącu komitet wyborczy obecnie urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy zajął w telewizji publicznej tylko 6,5 minuty, jednak już jako prezydent i urzędnicy z Kancelarii Prezydenta łącznie byli na antenie przez 25 godzin - wynika z analizy Wirtualnemedia.pl.

Andrzej Duda na swojej konwencji wyborczej, fot. twitter.com/AndrzejDuda2020 Article

Telewizja publiczna ma obowiązek raportowania ile czasu antenowego pożytkują politycy poszczególnych opcji. Chodzi o zachowanie zasady pluralizmu poglądów, co ma sprzyjać swobodnemu kształtowaniu się opinii publicznej. Taki obowiązek nakłada na Telewizję Polską Ustawa o radiofonii i telewizji, która w ramach misji publicznej ma m.in. „umożliwiać obywatelom i ich organizacjom uczestniczenie w życiu publicznym poprzez prezentowanie zróżnicowanych poglądów i stanowisk oraz wykonywanie prawa do kontroli i krytyki społecznej”.

Kampania prezydencka: dominuje prezydent i jego kancelaria

Tegoroczna kampania prezydencka ze względu na epidemię koronawirusa ma specyficzny charakter. Formalnie ruszyła 5 lutego - marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła wtedy datę wyborów: I tura miała się odbyć 10 maja, a druga - jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów w I turze - 24 maja. Do ostatniej chwili jednak nie było wiadomo czy wybory się odbędą w tym terminie i jaką będą mieć formę.

Politycy PiS w ostatnich dniach - mimo poprzednich zapewnień - stwierdzili, że te terminy być może będą niemożliwe do dotrzymania. Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski przyznał w Polsat News, że „spadają szanse, by wybory odbyły się 10 maja”. - Najbardziej prawdopodobnym terminem jest 23 maja, ale mogą się one odbyć również 17 maja - ocenił. Dodał, że „okazało się, że jest za mało czasu”.

W środę wieczorem - tuż po debacie kandydatów na prezydenta w TVP - wydano wspólne oświadczenie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz szefa Porozumienia Jarosława Gowina: "Po 10 maja 2020 roku oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, Marszałek Sejmu ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie".

W marcu - kiedy epidemia koronawirusa zaczęła się rozprzestrzeniać - większość polityków opozycyjnych ogłosiła, że zawiesza większe spotkania wyborcze i swoje działania przenosi do internetu. Odbywały się jedynie małe konferencje prasowe.

Równe szanse kandydatów na urząd prezydenta RP można oceniać m.in. na podstawie czasu antenowego przeznaczonego dla poszczególnych komitetów wyborczych. W sumie komitet wyborczy kandydata na prezydenta – obecnie urzędującego - Andrzeja Dudy zajął na antenach TVP1, TVP2, TVP3 i TVP Info tylko 6,5 minuty. Dla porównania komitet Roberta Biedronia nie był obecny w ogóle.

TVP opublikowała dane, ile czasu antenowego przeznaczyła w marcu dla poszczególnych komitetów wyborczych.

TVP Info


Komitet wyborczy Andrzeja Dudy –  3 min. 16 sek.  
Komitet wyborczy Krzysztofa Bosaka – 6 min. 21 sek.
KWknPRP Małgorzaty Kidawy – Błońskiej – 19 min. 24 sek.
KWknPRP Szymona Hołowni – 2 min. 10 sek.
Komitet Władysława Kosiniaka-Kamysza – 9 min. 28 sek.
KW Roberta Biedronia – brak
Dodatkowo oprócz wspominanego czasu – z racji sprawowanego urzędu – prezydent oraz Kancelaria Prezydenta także pojawiają się w telewizji publicznej. Zajęli oni odpowiednio - prezydent: 19 godzin 56 min. 31 sek; a Kancelaria Prezydenta: 2 godziny 25 min. 2 sek.

TVP1


Komitet wyborczy Andrzeja Dudy –  15 sek.
Komitet wyborczy Krzysztofa Bosaka – 46 sek.
KWknPRP Małgorzaty Kidawy – Błońskiej – 5 min. 47 sek.
KWknPRP Szymona Hołowni – 15 sek.
Komitet Władysława Kosiniaka-Kamysza – 2 min. 27 sek.
KW Roberta Biedronia – brak
Dodatkowo:
Prezydent: 47 min. 16 sek.
Kancelaria Prezydenta: 25 min. 13 sek.

TVP2


Komitet wyborczy Andrzeja Dudy –  2 min. 39 sek.
Komitet wyborczy Krzysztofa Bosaka – 1 min. 44 sek.
KWknPRP Małgorzaty Kidawy – Błońskiej – 3 min. 28 sek.
KWknPRP Szymona Hołowni – 1 min. 24 sek.
Komitet Władysława Kosiniaka-Kamysza – 3 min. 6 sek.
KW Roberta Biedronia – brak
Dodatkowo:
Prezydent: 11 min. 22 sek.
Kancelaria Prezydenta: 52 sek.

TVP3


Komitet wyborczy Andrzeja Dudy –  20 sek.  
Komitet wyborczy Krzysztofa Bosaka – 1 min. 18 sek.
KWknPRP Małgorzaty Kidawy – Błońskiej – 3 min. 4 sek.
KWknPRP Szymona Hołowni – 1 min. 16 sek.
Komitet Władysława Kosiniaka-Kamysza – 3 min. 22 sek.
KW Roberta Biedronia – brak
Dodatkowo:
Prezydent: 53 min. 53 sek.
Kancelaria Prezydenta: 18 min. 47 sek.

Dla porównania, w lutym na antenach Telewizji Polskiej najwięcej czasu antenowego poświęcono komitetowi wyborczemu obecnie urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy. W sumie zajął wtedy 1 godzinę i 13,5 minuty na wszystkich antenach: TVP Info, TVP1, TVP2, TVP3, a komitet Roberta Biedronia - 44 sekundy – wynikało z naszej analizy.

Jednym z zadań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji jest m.in. monitoring programów nadawców w zakresie wykonywania obowiązków ustawowych i koncesyjnych. Ostatnie kampanie: samorządowa, do Parlamentu Europejskiego oraz do Sejmu i Senatu nie były jednak monitorowane. Nie ma także monitoringu kampanii prezydenckiej, co uzasadniano faktem, że jest to „zbyt drogie”. KRRiT tłumaczyła później w wydanym oświadczeniu, że samodzielnie realizuje monitoringi wszystkich anten i zgodnie z planami, w 2020 roku dokona analizy ponad 11 tys. godzin programów.

Politycy na antenach TVP

Z pomiaru czasu antenowego, jaki zajmowali politycy poszczególnych opcji w marcu br. wynika, że w TVP Info, TVP1, TVP2 oraz TVP3 dominowali politycy ugrupowania Prawo i Sprawiedliwość.

TVP Info


Politycy PiS w sumie na antenie TVP Info w marcu br. zajęli 60 godzin 52 minuty 55 sekundy. Do ogólnego czasu zaliczono także wypowiedzi przedstawicieli władz - prezydenta, premiera oraz urzędników odpowiednich kancelarii, a także sejmu i senatu. Politycy Porozumienia: 6 godzin 35 minut i 3 sekundy, a Solidarnej Polski: 4 godziny 29 minut.

Dla przykładu przedstawiciele PO łącznie zajęli na antenie 7 godzin 55 minut 51 sekund; SLD: 4 godziny 9 minut 35 sekund; Konfederacji: 1 godzinę 7 minut i 52 sekundy; PSL – 4 godziny 31 minut i 31 sekund; Wiosny – 1 godzinę 44 minuty 29 sekund.

TVP1


Na antenie Programu 1 przedstawiciele PiS byli obecni przez 4 godziny 18 minut i 51 sekund; Porozumienia: 25 minut 53 sekundy, a Solidarnej Polski: 13 minut 39 sekund.
Dla porównania politycy SLD: 11 minut 15 sekund; PO: 18 minut 46 sekund; Konfederacji: 13 sekund; PSL: 16 sekund; Wiosny: 18 sekund.

TVP2


Przedstawiciele PiS również najwięcej czasu antenowego zajęli w TVP2 – łącznie 38 minut 35 sekund; Porozumienia: 26 sekund; a Solidarnej Polski – 1 minutę 46 sekund.
Z kolei PO zajęła: 5 minut 28 sekund; politycy SLD: 23 sekundy; Konfederacji: 22 sekundy; PSL: 21 sekund; Wiosny: brak.

TVP3


Na antenie TVP3 przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości zajęli łącznie 5 godzin 44 minuty i 36 sekund; z Porozumienia – 7 minut 26 sekund; a z Solidarnej Polski – 8 minut 20 sekund.

Dla porównania: PO - 21 minut 47 sekund; a PSL – 7 minut.

W sumie w marcu PiS miał możliwość prezentowania własnych treści w publicznej telewizji przez 71 godzin 34 minuty i 57 sekund.

Braun apelował o równe szanse dla kandydatów

Członek Rady Mediów Narodowych Juliusz Braun już w marcu br. apelował, aby Rada Mediów Narodowych zwróciła się do mediów publicznych o stworzenie sztabom wyborczym kandydatów na prezydenta, możliwości swobodnego prezentowania ich programów w audycjach telewizyjnych i radiowych. Apel miał związek z ograniczeniami spowodowanymi zagrożeniem koronawirusem.

Prawnik Rady odpowiedział w imieniu przewodniczącego Krzysztofa Czabańskiego, że sztaby wyborcze mają już zapewnioną możliwość prezentowania się na antenie, co zapewnia Kodeks wyborczy oraz rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 2011 roku (dotyczy czasu oraz ramowego podziału czasu przeznaczonego na nieodpłatne rozpowszechnianie nieodpłatnie audycji wyborczych).

W środę wieczorem odbywała się debata kandydatów na urząd prezydenta RP. Wzięło w niej udział 10 polityków: urzędujący prezydent Andrzej Duda (popiera go Zjednoczona Prawica), Małgorzata Kidawa-Błońska (Koalicja Obywatelska), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Robert Biedroń (Lewica), Krzysztof Bosak (Konfederacja), Szymon Hołownia, Paweł Tanajno, Mirosław Piotrowski, Marek Jakubiak i Stanisław Żółtek. Przeprowadzenie debaty przed wyborami prezydenckimi jest ustawowym obowiązkiem Telewizji Polskiej, prowadził ją Michał Adamczyk.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Krótszy czas oglądania telewizji w 2019 roku

W 2019 roku liderem oglądalności wśród wszystkich widzów był Polsat, a w grupie komercyjnej TVN. Wśród głównych stacji wzrosty odnotowały TVP1 i TVP2, ale najwięcej zyskały TVP Sport, Super Polsat i TTV. Skrócił się średni czas oglądania telewizji, choć zwiększyły się wydatki reklamowe.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Politycy PiS i prezydent Andrzej Duda dominują na antenach TVP

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Sonar
To żaden problem, i tak nikt nie ogląda TVP.
25 14
odpowiedź
User
slayer
To żaden problem, i tak nikt nie ogląda TVP.


Niestety ogląda i to masa ludzi.
40 10
odpowiedź
User
melka
Nawet kampania z 1989 roku, gdy rządzili komuniści, była bardziej pluralistyczna i normalna.
Studio "Solidarność" miało własne programy, a cenzura (czując zmianę) była niezwykle łagodna. Nikt z komunistów nie ingerował swoim komentarzem w treści tych programów.
Teraz jest odwrotnie - jest, głównie, komentarz funkcjonariuszy partii rządzącej i nieznaczny procent informacji.
Tak nawet komuniści nie robili.
Ale może współcześni politrucy nie mają o tym pojęcia, bo urodzili się w nowej Polsce i nie wiedzą (bo skąd?), że postępują gorzej, niż komuniści i coraz im bliżej do propagandy stalinowskiej/
Prawda jest taka, że dopóki żyje ich przywódca - nic się nie zmieni. I mamy groteskową dyktaturkę faszystowsko-stalinowską.
45 10
odpowiedź