SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kampania "Sprawni w pracy"

Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Leszek Stanisław Zieliński oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji przy współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zainicjowali wczoraj ogólnopolską kampanię na rzecz zatrudnienia osób niepełnosprawnych - "Sprawni w pracy"

Jej celem jest zachęcenie pracodawców do zatrudniania niepełnosprawnych pracowników, a także namówienie samych niepełnosprawnych do prowadzenia aktywnego trybu życia i walki o prawo do realizacji zawodowej.

"Podjęcie natychmiastowych działań zmierzających do aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych wydaje nam się niezbędne. W Polsce jest 5,5 miliona osób niepełnosprawnych. Zaledwie 16% z nich - ok. 600 tys. - jest aktywnych zawodowo. Dla porównania w krajach Unii Europejskiej odsetek ten sięga 50 procent. Polskie statystyki wskazują także, że tylko kilka procent ogółu pracodawców na wolnym rynku pracy chce zatrudnić osoby niepełnosprawne. Mam nadzieję, że kampania "Sprawni w pracy" przyczyni się do zmiany tej niekorzystnej sytuacji" - powiedział minister Leszek Stanisław Zieliński.

Podczas spotkania inaugurującego kampanię zaprezentowano pierwsze, zrealizowane w jej ramach projekty - dwie pozycje książkowe: "Sprawni w pracy" Janusza Gałęziaka oraz "Niepełnosprawny pracownik. Co pracodawca wiedzieć powinien" Edyty Parzuchowskiej. Zawierają one kompendium wiedzy, pomocnej zarówno osobom poszukującym pracy, jak i pracodawcom rozważającym zatrudnienie osób niepełnosprawnych. Ich wydanie było możliwe dzięki projektowi "Aktywność na rynku pracy. Program poradnictwa i szkoleń dla osób niepełnosprawnych", współfinansowanego ze środków programu Unii Europejskiej Phare, a realizowanego pod nadzorem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

W kolejnych etapach kampanii planowane są również: kampania prasowa i telewizyjna, cykl artykułów poradnikowych, w których udzielane będą odpowiedzi potencjalnym pracodawcom, jak i szukającym pracy niepełnosprawnym. Ponadto planowana jest konferencja poświęcona zagadnieniom nowych technologii w edukacji i w zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, połączona z panelem dyskusyjnym "Czy osoba niepełnosprawna może być dobrym pracownikiem? Za i przeciw". Istotnym elementem kampanii są szkolenia dla osób niepełnosprawnych "Aktywnie szukam pracy" oraz "Rozpoczynam własną działalność gospodarczą". Szkolenia te mają na celu przekonanie i przygotowanie osób niepełnosprawnych do funkcjonowania na rynku pracy.

"W Polsce, wciąż niestety, dominuje stereotyp, że osoba niepełnosprawna jest automatycznie niezdolna do pracy i skazana na pomoc państwa. Ten sposób myślenia jest niestety również powszechny wśród większości pracodawców. Realizując, wspólnie z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, kampanię prozatrudnieniową chcemy choć w części wpłynąć na poprawę tej sytuacji. Jesteśmy przekonani, że jej zmiana będzie korzystna zarówno dla osób niepełnosprawnych, jak i samych pracodawców". - powiedział Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Dołącz do dyskusji: Kampania "Sprawni w pracy"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl