SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kancelaria Prezydenta: dziennikarze „Gazety Wyborczej” i „Faktu” niewpuszczeni na konferencję przez "ograniczenia koronawirusowe"

Kancelaria Prezydenta odpowiedziała Rzecznikowi Praw Obywatelskich w sprawie niewpuszczenia reporterów "Faktu" i "Gazety Wyborczej" na konferencję prasową w Pałacu Prezydenckim. Szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska wyjaśniła m.in., że chodziło o ograniczenia spowodowane epidemią koronawirusa.

Andrzej Duda, fot. Kancelaria PrezydentaArticle

Konferencja odbywała się 6 lipca 2020 roku, chodziło o podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę projektu zmiany Konstytucji. O niewpuszczeniu reporterów „Gazety Wyborczej” oraz „Faktu” na wydarzenie poinformował Mikołaj Chrzan, zastępca redaktora naczelnego, szef redakcji lokalnych „Gazety Wyborczej” na Twitterze.

"Fotoreporterzy @gazeta_wyborcza i @FAKT24PL nie zostali dzisiaj wpuszczeni do Pałacu Prezydenckiego na otwarte dla mediów wydarzenie - podpisanie przez @AndrzejDuda projektu zmiany Konstytucji. Skandaliczne naruszenie wolności mediów" - napisał w mediach społecznościowych Chrzan.

Fotoreporter "GW" Dawid Żuchowicz informował wtedy: - Pracownik kancelarii przekazał, że decyzją biura prasowego nie mogą mnie wpuścić. Zapytałem, czy dlatego, że jestem z "Gazety Wyborczej", a on odpowiedział: "tak" – relacjonował.

Pismo w tej sprawie przekazał Kancelarii Prezydenta Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Przypomniał, że oficjalnie nie sprecyzowano powodów takiej decyzji. Według urzędu miała ona być podyktowana „normami koronawirusowymi”.

- Niewpuszczenie dziennikarzy do budynku Pałacu Prezydenckiego wynikało z informacji, jaką otrzymał pracownik odpowiedzialny za media, o przekroczonym limicie osób mogących wziąć udział w wydarzeniu z uwagi na ograniczenia wprowadzone w związku z wystąpieniem stanu epidemii Covid-19. I Stwierdzenie, że podjęte działania mogły mieć na celu tłumienie krytyki prasowej a w efekcie ograniczało pozyskiwanie i rozpowszechnianie informacji, jest bezzasadne - stwierdziła w odpowiedzi do RPO Kancelaria Prezydenta.

Dodatkowo szefowa Kancelarii Halina Szymańska zaznaczyła, że „cała uroczystość była sprawozdawana, a nagranie jest dostępne w serwisie prezydent.pl”.

List do prezydenta podpisało ponad 120 fotoreporterów

Krótko po tym wydarzeniu Stowarzyszenie Fotoreporterów złożyło w Kancelarii Prezydenta list do prezydenta Andrzeja Dudy.

"Szanowny Panie Prezydencie, Stowarzyszenie Fotoreporterów jest organizacją zrzeszającą zawodowych fotoreporterów i naszym obowiązkiem są działania na rzecz ochrony naszego zawodu. W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim miało miejsce niedopuszczalne zdarzenie. Fotoreporterzy Damian Burzykowski z 'Faktu' i Dawid Żuchowicz z 'Gazety Wyborczej' nie zostali wpuszczeni na otwarte dla mediów wydarzenie. Przypominamy, że wstęp mediów do Pałacu Prezydenckiego, tak jak akredytacja na wydarzenie, nie jest narzędziem nagradzania lub karania. My, fotoreporterzy, razem pracujemy i wzajemnie się wspieramy. Oczekujemy, że nigdy więcej takie działanie Kancelarii się nie powtórzy" - napisało stowarzyszenie w liście.

List do prezydenta podpisało ponad 120 fotoreporterów.

To nie pierwsza taka sytuacja, kiedy dziennikarze nie mogli wejść na wydarzenie, które mieli relacjonować. Między innymi w czerwcu br. redaktorzy z TVP Info i Polsatu nie zostali wpuszczeni na konferencję prasową posłów KO. Rzecznik PO Jan Grabiec odpowiedział wtedy, że "to był przypadek".

Natomiast w 2018 roku trojgu dziennikarzom „Gazety Wyborczej”, m.in. Wojciechowi Czuchnowskiemu i Agnieszce Kublik, którzy opisali aferę KNF, odmówiono wstępu na konferencję prasową po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej kierowanej przez prezesa Narodowego Banku Polskiego. Według Czuchnowskiego uzasadniono to brakiem wolnych miejsc, według działu prasowego NBP dziennikarze za późno złożyli wnioski o akredytację.

Dołącz do dyskusji: Kancelaria Prezydenta: dziennikarze „Gazety Wyborczej” i „Faktu” niewpuszczeni na konferencję przez "ograniczenia koronawirusowe"

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jarek
Kancelaria Prezydenta ogranicza dostęp do wydarzeń WSZYSTKIM dziennikarzom i operatorom kamer. Za każdym razem tłumaczą się koronawirusem. I udostępniają jedynie materiał Pool. Redakcjom, tak naprawdę, to na rękę bo nie muszą płacić za własne ekipy, więc nikt (poza GW i Faktem) nie protestuje,
odpowiedź
User
jankozbogdanca
Nie dziwne, że PAD się wścieka, to właśnie przez media zagraniczne i Kominformu mógł przegrać.
odpowiedź
User
maktostaki
a gdzie podziała się wyciągnita do pojednania i zgody rąsia? hahaha.....grzebie w kieszeni podatnika i szuka dodatkowych pieniążków
odpowiedź