SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kanonizacja papieża Jana Pawła II w TVP

Telewizja Polska będzie transmitować mszę kanonizacyjną papieży Jana Pawła II i Jana XXIII. Z okazji kanonizacji widzowie obejrzą m.in. koncerty, filmy i specjalne wydania programów.

Jan Paweł II, fot. Shutterstock.comArticle

Kanonizacja dwóch papieży odbędzie się 27 kwietnia br. w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Telewizja Polska przeprowadzi transmisję mszy kanonizacyjnej papieży na antenach TVP1, TVP INFO i TVP Polonia. Rozpoczęcie wydarzenia zaplanowano na godz. 10.00.

TVP INFO w specjalnych wydaniach „Poranków” z Watykanu (26 i 27 kwietnia od godz. 5:55) będzie relacjonować na żywo przebieg obchodów, a 27 kwietnia br. główne wydanie „Wiadomości” w TVP1 będzie nadawane z Rzymu. Tego dnia kanonizacji papieży poświęcone będzie również główne wydanie „Panoramy” o godz. 18.00 w Dwójce.

W związku z kanonizacją TVP zaplanowała odcinki specjalne programów związane tematycznie z osobą papieża Jana Pawła II. Widzowie obejrzą m.in. „Świat się kręci” (emisja 2 kwietnia o godz. 18.30 na antenie TVP1), „Prawdę mówiąc” (26 kwietnia o godz. 21.15 w TVP INFO), „Między ziemią a niebem” (27 kwietnia o godz. 8.30 w TVP1), „Kościół z bliska” (27 kwietnia o godz. 15.00 w TVP INFO), „Sąsiedzi” (27 kwietnia o godz. 18.30 w TVP INFO) czy „Dziś wieczorem” z Watykanu (25 i 27 kwietnia po „Wiadomościach”).

TVP zaproponuje również widzom koncerty m.in. „Kolory Miłosierdzia”, przedstawiający motyw wędrówek z Janem Pawłem II przez wszystkie kontynenty, po których pielgrzymował (emisja 26 kwietnia o godz. 20.55 z Łagiewnik w TVP1), koncert Placido Domingo „Tu zaczęła się Polska”, który w dwóch częściach pokaże TVP2. Placido Domingo wykona utwory napisane do poezji Karola Wojtyły. Koncert zostanie pokazany 27 kwietnia o godz. 19.05 (część pierwsza) i 22.50 (część druga).

Telewizja Polska przygotowała z okazji kanonizacji filmy i seriale dokumentalne związane z osobą Jana Pawła II. Cykl „Metr od świętości” Przemysława Hausera to serial dokumentalny o prywatnym życiu papieża Polaka widzianego oczami jego osobistego fotografa Arturo Mari. Serial ma 30 odcinków i będzie emitowany w TVP1 od 28 marca do 26 kwietnia o godz. 16.45.

Poza tym TVP1 pokaże także m.in.: film „Cud na Kostaryce” autorstwa Elżbiety Ruman o Floribeth Mora Diaz, której uzdrowienie zostało uznane przez papieża Franciszka za cud przypisywany wstawiennictwu Jana Pawła II (emisja 18 kwietnia o godz. 20.15), „Nasz profesor papieżem” Grzegorza Linkowskiego opowiadający o pracy Karola Wojtyły na Wydziale Filozoficznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Katedrze Etyki (19 kwietnia o godz. 10.20) czy „Papieskie Okno. Franciszkańska 3” Piotra Kota przedstawiający nagrania ze spotkań Jana Pawła II z młodzieżą w oknie na Franciszkańskiej 3 (20 kwietnia o godz. 9.20).

Jedynka wyemituje również 21 kwietnia o godz. 12.20 film Leszka Wasiuty „Jan XXIII” opisujący sylwetkę tego papieża oraz „Santo Subito. Relikwie i pamięć” Grzegorza Tomczaka (26 kwietnia o godz. 12.25), w którym osoby duchowne pełniące funkcję drugich sekretarzy papieża będą opowiadać o Janie Pawle II.

Ofertę telewizji publicznej, dotyczącą kanonizacji dwóch papieży, uzupełnią propozycje przygotowane przez TVP Kultura, w tym m.in. Teatr Telewizji - „Narty Ojca Świętego” Jerzego Pilcha w reżyserii Piotra Cieplaka (emisja 22 kwietnia o godz. 20.20). W TVP Historia będzie można obejrzeć cykl „Papieskie pielgrzymki do Polski” (od 19 do 25 kwietnia) oraz dni specjalne (2, 20, 21, 26 i 27 kwietnia), podczas których emitowane będą filmy dokumentalne przypominające biografię papieża Jana Pawła II m.in. „Święty uśmiechnięty”, „Zwykły święty człowiek” czy „Kardynał Wojtyła papieżem”.

TVP Regionalna w kwietniu w paśmie reportażowo-filmowym zaprezentuje filmy dokumentalne i reportaże poświęcone Janowi Pawłowi II, które powstały w ośrodkach regionalnych TVP w latach 1990-2011. Od 29 marca w weekendy stacja przypomni cykl „Od początku do końca, czyli projekt życia Jana Pawła II”, a w kwietniowe soboty i niedziele pokaże ośmioodcinkowy serial dokumentalny „Fatima i świat”.

Na antenie TVP Regionalna widzowie będą mieli okazję obejrzeć m.in. reportaż „Ołtarz i jego okolice” opowiadający o przygotowaniach do wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Warszawie w roku 1999 z udziałem głównego projektanta prof. Jerzego Kaliny, reportaż „Papieskim szlakiem - Jan Paweł II na Mazowszu”, który przypomina miejsca, jakie odwiedził Jan Paweł II. Poza tym TVP Regionalna pokaże reportaż pt. „Śladami Karola Wojtyły” ukazujący związki papieża z Małopolską, reportaż „Małopolska - miejsca serdeczne Jana Pawła II” o miejscach w Małopolsce, do których Ojciec Święty miał szczególny sentyment oraz reporterski zapis wizyt papieża na Dolnym Śląsku pt. „Jan Paweł II wśród nas i dla nas”.

W dniu kanonizacji dwóch papieży kanał TVP ABC wyemituje premierowy odcinek nowej serii dla dzieci „Aureola - od Stanisława do Karola”. Będzie to seria o najbardziej znanych polskich świętych. Pierwszy odcinek będzie prezentował sylwetkę świętego Jana Pawła II.

W związku z uroczystością kanonizacji papieża Jana Pawła II Telewizja Polska od 24 marca br. udostępni specjalny serwis kanonizacjajp2.tvp.pl. Znajdą się w nim m.in. transmisje mszy oraz uroczystości kanonizacyjnych, relacje z Watykanu, a także rozmowy w studiu telewizyjnym.

TVP udostępni również bezpłatne archiwum papieskie, w skład którego wchodzą filmy dokumentalne oraz fragmenty papieskich homilii Jana Pawła II wygłaszanych podczas swoich pielgrzymek do Ojczyzny. W serwisie papieskim już można obejrzeć takie filmy jak „Zwykły, święty człowiek”, „Nasz wujek – Karol Wojtyła” czy „Powrót”, jak również przypomnieć sobie uroczystość beatyfikacji Jana Pawła II. Na stronie zamieszczono też mapę, która pozwala prześledzić dokładnie papieski szlak pielgrzymkowy w Ojczyźnie, a także przeczytać, o czym Ojciec Święty nauczał w poszczególnych miastach odwiedzanych na przestrzeni swego pontyfikatu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kanonizacja papieża Jana Pawła II w TVP

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mikal
I to wszystko za moje pieniądze, nie poto płace abonament aby oglądać papieża przez 24 h. Co to misja żadna stórzcie sobie kanał katolicki jak trwam i tyle. Sprawa jest medialna ale na tyle aby przez 24 trąbic o niej. Wystarczy podać w wiadomosciach wieczornych i tyle.
odpowiedź
User
do Mikal
Za "twoje"? Pewnie nie płacisz abonamentu, jak wszyscy w TVP.
odpowiedź
User
Mikal
Jako przedsiębiorca muszę płacic jak kozystam z tv czy radia przy moich usługach jakimi są 2 knajpy i noclegi pracownicze w Łodzi. I Nawet jak bym nie płacił to i tak z budżetu muszą dopłacić kase wiec "I kto za to płaci? Pani płaci, Pan płaci.. Społeczeństwo." Dziękuje dobranoc
odpowiedź