SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kara finansowa dla mężczyzny nękającego redakcję Natemat.pl. „Walka z hejterami ma sens"

Radca prawny z Cieszyna - używając służbowego maila - przez 9 miesięcy 2015 roku obrażał dziennikarzy portalu Natemat.pl (Glob360). Teraz został ukarany przez Sąd Dyscyplinarny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach.

Article

Zbigniew K., radca prawny z Cieszyna, między kwietniem a grudniem 2015 roku przysyłał do dziennikarzy portalu Natemat.pl maile pełne inwektyw. - Na początku jego maile nie wyróżniały się na tle innych hejterskich, które dostawaliśmy. Ale mimo upływających miesięcy wiadomości od Pana K. nie ustawały. Ba, trafiały do coraz większej ilości autorów. Wychodziły z oficjalnego konta kancelarii, w której jest radcą prawnym. Obrażał, ubliżał, groził, w zdecydowanej większości kobietom. Agresję wzbudzały w nim głównie teksty polityczne - mówi dla Wirtualnemedia.pl Michał Mańkowski, dyrektor operacyjny Grupy naTemat.

Maile były coraz bardziej napastliwe. "A wiecie, dryjańska /specjalnie z małej/ czym się różnicie od tej wspaniałej kobiety? ONA NIE MA DEFORMACJI. Mózgu. A mieliście, dryjańska /specjalnie z małej/ ten nic nie znaczący, kosmetyczny w swej istocie zabieg zwany przerwaniem ciąży? Jak nie to zamilczta..." – pisał do dziennikarki portalu, Anny Dryjańskiej (pisownia oryginalna). W innym mailu dopytywał ją, na kiedy ma wyznaczoną " operacją usunięcia zaćmy mózgu” „Mogę przyspieszyć termin. Będzie lepsze powietrze...". Do innych dziennikarzy pisał także nie przebierając w słowach: "Spróbuj głupku iść na marsz - dostaniesz...", "macie w RYJ. I dostaniecie" - pisał. W sumie wysłał kilkadziesiąt obraźliwych listów elektronicznych.

Michał Mańkowski mówi, że gdy w redakcji zorientowano się, że radca nie ma zamiaru przestać, trzeba było przystąpić do działania. - Zgłosiliśmy sprawę do Okręgowej Izby Radców Prawnych. Musieliśmy dostarczyć maile z dowodami. Co ciekawe, gdy pan K. zorientował się, że takie doniesienie złożyliśmy zaczął wysyłać kolejne obraźliwe maile. Kierowane były do Krzysztofa Majaka, Anny Dryjańskiej, Kamila Sikory, Katarzyny Miłkowskiej, Katarzyny Zuchowicz oraz Karolony Błaszkiewicz - dodaje Mańkowski.

Agata Komosa, redaktor naczelna Natemat.pl, w rozmowie z Wirtualnemedia.pl mówi, że sytuacja jest wyjątkowa. - Także dlatego, że wpisy nie były publikowane na żadnym forum, tylko wysyłane pocztą elektroniczną. Inną nadzwyczajną okolicznością był fakt, że listy wysyłał radca prawny. W toku sprawy próbował tłumaczyć, że opinie nie były upubliczniane, jednak zwróciliśmy uwagę na to, że jako radca prawny powinien kierować się zapisami kodeksu etyki radcy prawnego, z którego wynika, że jest on zobowiązany dbać o godność zawodu przy wykonywaniu czynności zawodowych, a także w działalności publicznej i życiu prywatnym - konkluduje.

Sąd Dyscyplinarny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach zdecydował o ukaraniu Zbigniewa K. karą 10 tys. zł grzywny oraz kosztami sądowymi w wysokości ponad 900 zł. „Walka z hejterami ma sens!” - skomentowała na swoim fanpage’u redakcja.

Jednak - jak ustaliliśmy - obraźliwe listy w ostatnim czasie nie przestały przychodzić: ostatni dotarł do redakcji 17 marca. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, w przypadku nie zaniechania tego procederu przez Zbigniewa K., redakcja Natemat.pl rozważa ponowne zgłoszenie sprawy Izbie Radców Prawnych.

Według badania Gemius/PBI w lutym br. naTemat.pl zanotował 4,19 mln realnych użytkowników, 38,54 mln odsłon i 30:13 minuty średniego czasu korzystania przez użytkownika.

W 2015 roku firma Glob360 zanotowała 8,2 mln wpływów ze sprzedaży i 1,76 mln zł zysku netto.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kara finansowa dla mężczyzny nękającego redakcję Natemat.pl. „Walka z hejterami ma sens"

26 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
prawnik
Jak to powiedział ostatnio Grzegorz Schetyna: "Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę."
odpowiedź
User
ja
A mnie cieszy ten wniosek,że walka z hejterami ma sens. To dobrze,że ma,bo czasem czytając,czy dowiadując się o jakimś art.w "poważnej prasie","lustrze","niezależnego dziennikarstwa" hgazwybu lisich wieści i paru innych, miewam chwile zwątpienia. Ale skoro ma sens...nie dawać się i walczyć z hejterami,nawet jeśli to oni wszystkich hejterami nazywają;a że padają ofiarą hejterów,nie mówię,że to fajne i że tak powinno być,nie;co nie jest dobre i co jest głupie i niezgodne z prawem to jest i trza reagować i właściwie i skutecznie. Nie mam zamiaru żadnego hejtera usprawiedliwiać. No ale jak tu już pięknym powiedzeniem skomentowano...
odpowiedź
User
romek
a co z hejterem Lisem ?? nienawistne twitty to jego specjalność
odpowiedź