SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP, Polskie Radio i TV Republika: transmisje, reportaże i filmy w rocznicę katastrofy smoleńskiej

Telewizja Polska, Polskie Radio i Telewizja Republika w sobotę 10 kwietnia z okazji rocznicy katastrofy smoleńskiej pokażą specjalne programy, reportaże i filmy. Film przedstawiający wynik pracy podkomisji smoleńskiej kierowanej przez Antoniego Macierewicza wyemituje zarówno TVP1, jak i TV Republika.

fot. papArticle

TVP wcześniej planowała i ogłaszała, że w sobotę, z okazji rocznicy katastrofy smoleńskiej o godz. 20.35 pokaże premierowo film Ewy Stankiewicz „Stan zagrożenia”. Zaraz po nim, o godz. 21.40, pokazany ma być film fabularny „Smoleńsk” w reżyserii Antoniego Krauze.

„Stan zagrożenia” w TVP1 tydzień później

Jednak w czwartek 8 kwietnia Antoni Macierewicz przekazał prezesowi Jackowi Kurskiemu film z wynikami prac kierowanej przez siebie podkomisji ds. ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej. Chciał, żeby publiczny nadawca pokazał go 10 kwietnia wieczorem – a informację o tym zamieścił w mediach społecznościowych.

W czwartek wieczorem publiczny nadawca ogłosił, że zmienia ramówkę i w sobotę o godz. 20.25 wyemituje ostatecznie film dostarczony przez Macierewicza – natomiast dokument Ewy Stankiewicz będzie miał premierę w kolejną niedzielę, 18 kwietnia, w rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej: Marii i Lecha Kaczyńskich. - Telewizja Polska jako nadawca publiczny, w sprawie tak ważnej jak wyjaśnienie przyczyn katastrofy smoleńskiej czuje się zobowiązana w pierwszej kolejności publikować materiały autoryzowane przez instytucje państwowe, w drugiej zaś - o charakterze dziennikarskim i publicystycznym – czytamy w uzasadnieniu.

Tymczasem Stankiewicz jeszcze w piątek rano zapraszała w przypiętym tweecie na sobotnią premierę swojego filmu: - „Stan Zagrożenia - sobota 20.30 TVP1, oraz sobota 23.35 TVP3 Zapraszam Państwa. Mam nadzieję – napisała, nawiązując do tego, że raz już przełożono premierę jej dokumentu.

Film miał być pokazany pierwotnie w TVP1 w środę, 20 stycznia br., ale emisję odwołano kilka godzin przed planowaną porą. Centrum informacji Telewizji Polskiej wyjaśniło, że do firmy „wpłynęły zastrzeżenia natury formalno-prawnej, stwarzające poważne wątpliwości co do ryzyka użycia w filmie materiałów prawnie chronionych”. Nadawca poinformował, że po przeprowadzeniu szczegółowych analiz prawnych zdecydowano się przełożyć emisję „Stanu zagrożenia” na 10 kwietnia.

Telewizyjna Jedynka pokaże 10 kwietnia także filmu „Smoleńsk” Antoniego Krauzego.

W TVP Info „Magazyn Śledczy” o katastrofie smoleńskiej

Inna antena publicznego nadawcy, TVP Info o godz. 19.15 wyemituje w sobotę homilię ze mszy świętej w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Całą mszę można będzie obejrzeć na kanale TVP Polonia, początek transmisji o godz. 19.00.

O godz. 23.00 natomiast zostanie pokazany na TVP Info „Magazyn Śledczy Anity Gargas”, poświęcony „kolejnym nieznanym faktom o tym, jak oddano badanie katastrofy smoleńskiej Rosjanom” - czytamy w opisie programu.

Na kanale TVP Historia w sobotę o godz. 14.00 będzie można obejrzeć dokumentalny film „Dama”. To opowieść o Marii Kaczyńskiej, jej życiu, życiu jej przodków i historii rodziny. Za scenariusz i reżyserię produkcji odpowiada Maria Dłużewska.

 

O godz. 18.10 na tej antenie będzie można obejrzeć inny dokument, autorstwa Anny Ferens „Zobaczyłem zjednoczony naród”. To opowieść o pierwszych dniach po katastrofie smoleńskiej, oglądanych oczami zagranicznych korespondentów pracujących w Polsce. „Piękny zapis tych smutnych, ale i wzruszających dni, które wszyscy pamiętamy. To też dowód na to, że potrafimy być razem w ważnych chwilach naszej historii” – brzmi opis produkcji.

TVP Historia 10 kwietnia wyemituje też dwie produkcje o katyńskim mordzie z 1940 roku na polskich oficerach: „Katyń” Andrzeja Wajdy (godz. 21.00) oraz poświęcony program „Giganci historii – Zbrodnia katyńska” (godz. 19.00).

TVP Dokument pokaże reportaż Joanny Lichockiej

Film Marii Dłużewskiej pt. „Dama” pokaże także w sobotę TVP Dokument (godz. 20.10). Wcześniej, na godz. 19.35, zaplanowano emisję dokumentu autorstwa Józefa Szymury pt. „Pociąg specjalny Warszawa – Smoleńsk – Warszawa”. Autor rejestruje w nim rozmowy z pasażerami pociągu, którym rodziny smoleńskie jechały 10kwietnia 2010 roku do Smoleńska  - i z powrotem.

O 21.40 zobaczymy z kolei dokument Joanny Lichockiej i Marii Dłużewskiej pt. „Pogarda”. Bohaterami są rodziny ofiar tragedii smoleńskiej. Twórcy rozmawiają z Ewą Kochanowską, Ewą Błasik, Małgorzatą Wypych, Magdaleną Pietrzak-Merta, Andrzejem Melakiem i Jackiem Światem.

 

Według danych Nielsen Audience Measuerment w marcu br. średnia widownia minutowa TVP1 wynosiła 635 823 osób, a udział w rynku oglądalności - 9,55 proc. (po wzroście o 4,37 proc. rok do roku). Stacja była liderem rynku oglądalności.

TVP Info miało w marcu 3,68 proc.udziału w rynku oglądalności. Z kolei stacja TVP Dokument w lutym br. w DVB-T miała 0,07 proc. udziału, a TVP Historia - 1,39 proc.

Polskie Radio też zmienia ramówki

W sobotę sporo miejsca katastrofie smoleńskiej poświęci też na swoich antenach Polskie Radio. Jedynka między godz. 11.00 a 12.00 wyemituje audycję specjalną. Gośćmi będą wicepremier Jacek Sasin, minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, prof. Aleksander Głogowski - politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, gen. pilot Dariusz Wroński - ekspert ds. lotnictwa.  Rozmowa toczyć się będzie wokół pytań o to, jak katastrofa wpłynęła na Polskę, polską politykę i społeczeństwo.  

Z kolei na antenie Dwójki o godz. 8.41 odczytana zostanie lista ofiar katastrofy, odtworzone też zostaną „Metamorfozy” Richarda Straussa, które zabrzmiały po uroczystej mszy żałobnej pary prezydenckiej w bazylice Mariackiej 18 kwietnia 2010 roku. Zaś o godz. 12.30 na tej antenie Robert Mazurek w audycji „Mazurek słucha” porozmawia z prof. Markiem Cichockim o tym, jak mocno wątek smoleński obecny jest w kulturze.

Trójka o godz. 8.07 rozpocznie audycję specjalną, poświęconą zbrodni katyńskiej z 1940 roku. W pierwszej jej części będzie można wysłuchać raportu o historycznym aspekcie Katynia. Druga część rozmowy poświęcona będzie zmianie narracji Rosjan w sprawie Katynia. O godz. 8.41 zostaną odczytane nazwiska tych, którzy zginęli 11 lat temu.  

Polskie Radio 24 planuje w związku z obchodami 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej upamiętnienie ofiar katastrofy na antenie, m.in. przez emisję „nitek wspomnieniowych” o każdej pełnej godzinie po serwisie informacyjnym. Tego dnia również w programie publicystyki znajdą się na żywo goście związani z katastrofą, m.in. rodziny ofiar, politycy, osoby publiczne, dziennikarze, komentatorzy. O rocznicy katastrofy i obchodach państwowych stacja będzie informować także w serwisach i magazynach informacyjnych.

Według badania Radio Track od grudnia ub.r. do lutego br. Jedynka miała 5,5 proc. udziału w rynku słuchalności, Trójka - 1,94 proc., Polskie Radio 24 - 0,84 proc., a Dwójka - 0,45 proc.

TV Republika ze specjalnymi programami

Telewizja Republika w sobotę w godz. 7.24-10.35 pokaże specjalne wydanie pasma „Polska na dzień dobry". W ramach programu zaplanowano rozmowy oraz transmisje, między innymi ze składania kwiatów i z uroczystości pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej.

O godz. 8.00 transmitowana będzie msza święta z kościoła seminaryjnego na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, zaś od godz. 10.35 – 15.00 zaplanowano specjalne pasmo filmowe. W jego ramach o 10.35 wyemitowana zostanie „Anatomia upadku”, a o godz. 11.45 TV Republika, podobnie jak TVP, przedstawi wyniki prac podkomisji Antoniego Macierewicza ( film pt. "Anatomia upadku 2").

O godz. 15.20 zacznie się na antenie specjalne wydanie, poświęcone rocznicy katastrofy smoleńskiej (zakończy się o godz. 18.10). A na godz. godz. 18.15 zaplanowano „Smoleńskie Requiem” Pawła Piekarczyka. Na godz. 19 zaplanowano transmisję uroczystej mszy św. w intencji ofiar katastrofy.

Dzień zostanie zwieńczony specjalnym pasmem z filmami dokumentalnymi, poświęconymi wydarzeniom 10 kwietnia 2010 r. O godz. 21.10 TV Republika wyemituje film „Dama”, o 23.35 – „Mgłę” Joanny Lichockiej i Marii Dłużewskiej, o 00.45 – „Pogardę” tych samych autorek, o godz. 2.55 nad ranem w niedzielę – „Anatomię upadku”, zaś o 4.20 – „Anatomię upadku 2”.

 

W marcu br. Telewizja Republika miała 0,07 proc. udziału w rynku oglądalności, wobec 0,044 proc. rok wcześniej (dane Nielsen Audience Measurement).

Dołącz do dyskusji: TVP, Polskie Radio i TV Republika: transmisje, reportaże i filmy w rocznicę katastrofy smoleńskiej

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pixy
Cały dzień propaganda smoleńska. Ludzie są już tym zmęczeni, a PiS wciąż usiłuje zmusić ludzi do wiary w ich teorię. Jakby tylko to się liczyło i nic więcej. Pan K. powinien się już dawno z tego otrząsnąć ale widać, że sumienie gryzie...
odpowiedź
User
xm
Wielka mi katastrofa. Teraz codziennie spada 7-9 takich tupolewów a w pisowskiej telewizji sama propaganda sukcesu.
odpowiedź
User
Gość X
Szczyt bezczelności.
A w Niedzielę cały dzień będzie o siostrze Faustynie bo Niedziela Bożego Miłosierdzia.
odpowiedź