SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Katharine Viner pierwszą kobietą na czele redakcji „Guardiana”

Katharine Viner została nowym redaktorem naczelnym dziennika „The Guardian”. Wcześniej odpowiadała za australijski i amerykański oddział pisma. Viner to pierwsza kobieta na stanowisku naczelnego w 194-letniej historii dziennika.

Katharine Viner, fot. „Guardian” Article

Katharine Viner ma objąć swoje nowe obowiązki w lecie br., zastępując Alana Rusbridgera, który był naczelnym „Guardiana” przez ostatnie 20 lat. Od początku 2016 r. Rusbridger zostanie prezesem Scott Trust, wydawcy „Guardiana” i „Observera” w miejsce odchodzącej Liz Forgan.

W komunikacie podkreślono, że Viner jest dopiero dwunastym redaktorem naczelnym od czasu założenia „Guardiana” w maju 1821 r. i pierwszą kobietą, której powierzono tę rolę. Proces wyłaniania nowego naczelnego gazety trwał od dłuższego czasu, a na stanowisko to aplikowało 26 kandydatów. Szefostwo Scott Trust podkreśla, że brało pod uwagę różne czynniki, między innymi wyniki głosowania, w którym wzięli udział wszyscy pracownicy „Guardiana” i „Observera”. Viner uzyskała w nim poparcie 438 osób, co stanowiło 53 proc. wszystkich głosujących.

- To był w pełni transparentny proces rekrutacyjny, który objął wszystkie nasze oddziały na świecie - zaznaczyła w komunikacie Liz Forgan. - Katharine wyróżniała się od początku na liście kandydatów. W swojej 18-letniej karierze w „Guardianie” pełniła ona wiele znaczących funkcji związanych z wydawaniem gazety. Objęcie przez nią fotela naczelnego gwarantuje dalszy rozwój tytułu zarówno na tradycyjnym, jak i cyfrowym rynku - podkreśliła Forgan.

Viner jest absolwentką Oksfordu. Pracę w „Guardianie” zaczęła w 1997 r. Od 2008 do 2012 r. była wydawcą weekendowego dodatku gazety. Odpowiadała także za uruchomienie oddziału „Guardiana” w Australii, w połowie ub.r. przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie objęła stanowisko redaktora naczelnego edycji dziennika ukazującej się w Stanach Zjednoczonych.

>>> Przeglądaj okładki gazet i magazynów w naszym dziale Jedynki

Viner jest jedną z zaledwie kilku kobiet, które pełnią ważne funkcje na brytyjskim rynku prasowym. Lisa Markwell jest wydawcą „Independent on Sunday”, Victoria Newton pełni podobną rolę w „Sun on Sunday”, Sarah Sands jest naczelną „Evening Standard”, a Dawn Neesom wydawcą „The Star”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Katharine Viner pierwszą kobietą na czele redakcji „Guardiana”

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl