SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Katowice pozwały TVP za "Magazyn śledczy Anity Gargas", żadają przeprosin i 100 tys. zł na cel społeczny

Katowice złożyły pozew sądowy przeciwko Telewizji Polskiej i Anicie Gargas za odcinek programu "Magazyn śledczy Anity Gargas" dotyczący inwestycji w mieście.

Anita Gargas, fot. tvpArticle

Pozew ma dotyczyć materiału z 23 stycznia br., w którym reporterzy „Magazynu śledczego Anity Gargas” omawiali inwestycje deweloperskie miasta Katowice. - Szukamy odpowiedzi na pytanie, czy w Katowicach interesy biorą górę nad dobrem mieszkańców. Ogromny kompleks dla drugoligowego klubu za prawie 400 milionów. Po co miasto chce budować nowy obiekt dla klubu, który ma już swój stadion - napisano w zapowiedzi programu na stronie internetowej. Natomiast w samym programie wyliczono inne inwestycje: modernizację rynku, budowę pawilonu na osi widokowej rynek - rondo czy galerii handlowej, która zdaniem autorów programu ma nie tylko szpecić i degradować centrum miasta, ale i powodować upadłości lokalnych przedsiębiorców.

Początkowo prezydent Katowic żądał od autorów „Magazynu śledczego Anity Gargas” przeprosin w głównym wydaniu „Wiadomości”, wpłaty 100 tys. zł na cel charytatywny i usunięcia ze strony internetowej materiału, w którym opisano inwestycje deweloperskie w tym mieście. Skargę na reportaż złożono też w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, Radzie Etyki Mediów i u szefostwa TVP. Publiczny nadawca i autorzy materiału nie zastosowali się jednak do żądań.

Jak podał „Dziennik Zachodni”, 8 czerwca br. złożono pozew cywilny z tytułu naruszenia dóbr osobistych miasta Katowice. W pozwie miasto ma domagać się przeprosin i sprostowania, usunięcia z serwisu VOD.pl odcinka programu „Magazyn śledczy Anity Gargas” z 23 stycznia br. Pozwani mieliby również w ciągu 7 dni od uprawomocnienia się orzeczenia żądać przeprosin w głównym wydaniu „Wiadomości” poprzez odczytanie ich przez prowadzącego program i wyświetlanie planszy z tą informacją. Dodatkowo pozew obejmuje nakazanie przeprosin na stronie tvp.pl, w mediach społecznościowych przez 7 dni i zasądzenie kwoty 100 tys. złotych na rzecz Domu Aniołów Stróżów Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży.

Skargi na materiał w „Magazynie” wysłano także do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Rady Etyki Mediów oraz zarządu Telewizji Polskiej.

„Magazyn śledczy Anity Gargas” to program dotyczący nieprawidłowości w samorządach, w lokalnej i centralnej polityce. Przygotowuje go Anita Gargas wraz z reporterską ekipą, producentem jest Leszek Mazur. Nadawany jest od września 2016 roku na antenie TVP1.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Katowice pozwały TVP za "Magazyn śledczy Anity Gargas", żadają przeprosin i 100 tys. zł na cel społeczny

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Knv
Proszę nie nazywać osób przygotowujących ten niby magazyn śledczy reporterami!!!!! Dziękuję.
odpowiedź
User
Nikon
Jeszcze nie jest tak źle. Oni mogliby się sporo nauczyć od ekipy młodych wilków z wiadomości. A co do wartości śledczych to ten program pani Gargas, to po prostu taka broszura partyjna działaczy pis.
odpowiedź
User
Gość X
Inni uważają ten program za sprawdzony format sprzed lat będący nową wersję Misji Specjalnej. Pewnie chodziło im o Rozwój Katowice. Sprawą zajął się zbyt późno nasz piłkarz Arek Milik. Ponadto urażona może się poczuć wywodząca się właśnie z Katowic modelka Zuzanna Bijoch. Niedobrze u Hanysów.
odpowiedź