SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK wszczął postępowanie przeciw Kauflandowi, chodzi o rabaty od dostawców żywności

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów podjął postępowanie przeciwko sieci sklepów Kaufland Polska Markety. Podejrzewa, że firma może w nieuczciwy sposób wykorzystywać przewagę kontraktową  wobec dostawców produktów rolno-spożywczych.

Article

Postępowanie przeciw Kaufland Polska Markety zostało wszczęte po przeprowadzeniu postępowań wyjaśniających dotyczących polityki rabatowej 19 sieci handlowych. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował dwie praktyki stosowane przez spółkę.

Pierwsza polega na ustalaniu warunków współpracy z niektórymi dostawcami produktów rolno-spożywczych już po rozpoczęciu danego roku. Według UOKiK w takich przypadkach, przy przedłużających się negocjacji umowy na kolejny rok lub rozpoczęciu ich z opóźnieniem, dostawca nie wie, na jakich warunkach realizuje dostawy w okresie od początku roku do dnia podpisania umowy.

- Niejednokrotnie w nowym kontrakcie wprowadzone zostają dodatkowe rabaty lub podwyższona zostaje wysokość dotychczasowych, a dostawcy zobowiązani są do zapłaty na rzecz Kaufland Markety Polska wyrównania z tego tytułu. W praktyce oznacza to wsteczne obniżenie już zapłaconej ceny sprzedaży produktów do tej sieci - opisano w komunikacie UOKiK.

UOKiK zarzuca Kauflandowi pobieranie dodatkowych rabatów

Urząd ustalił też, że Kaufland Polska Markety pobiera od niektórych dostawców produktów rolnych i spożywczych dodatkowy rabat nieprzewidziany w umowie. - Kontrahent sieci handlowej nie wie zatem, kiedy zażąda się od niego udzielenia tego rabatu, ani w jakiej będzie on wysokości - ocenia regulator.

 

- Ustalanie warunków współpracy w trakcie jej trwania powoduje, że dostawcy  nie wiedzą, ile zarobią za realizację zamówień. Podobnie jest w przypadku dodatkowego rabatu. Kontrahenci Kaufland Polska Markety nie mają pewności, kiedy sieć zażąda pomniejszenia ich wynagrodzenia. Współpraca pomiędzy przedsiębiorcami powinna być uczciwa, co oznacza, że zasady współpracy, w tym warunki rabatowania, powinny być jasno określone i znane stronom przed podpisaniem umowy - komentuje Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej grozi kara w wysokości do 3 proc. rocznego obrotu firmy.

Rekordowa kara dla Biedronki za rabaty retrospektywne

W połowie grudnia br. prezes UOKiK nałożył ponad 723 mln zł kary na Jeronimo Martins Polska, właściciela sieci dyskontów Biedronka. Ocenił, że firma z wykorzystaniem rabatów retrospektywnych nieuczciwe zarabiała kosztem dostawców produktów spożywczych, głównie owoców i warzyw. To rekordowa kara od UOKiK-u za nadużywanie pozycji rynkowej w relacjach biznesowych.

Jeronimo Martins Polska podkreśliło, że nie zgadza się z zarzutami i odwoła się do sądu. Swoje stanowisko firma przedstawiła w formie ogłoszenia w wielu tytułach prasowych.

Pod koniec grudnia prezes UOKiK wszczął postępowania wyjaśniające dotyczące polityki rabatowej stosowanej wobec dostawców produktów rolno-spożywczych przez firmy Kaufland Polska Markety, Eurocash (kontroluje m.in. sieci sklepów ABC, Delikatesy Centrum, Lewiatan, Gama, Groszek i Euro Sklep) oraz SCA PR Polska (właściciel Intermarche).

Dołącz do dyskusji: UOKiK wszczął postępowanie przeciw Kauflandowi, chodzi o rabaty od dostawców żywności

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
a
a czy kaufland poza zapłaceniem kary ustawową, zwróci ukradzione dostawcom pieniądze wraz z odsetkami?
odpowiedź