SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KCI kupiła od właściciela Ruchu 5 proc. akcji Gremi Media. „Nie osiągnięto zamierzonych efektów synergii”

Firma KCI, większościowy akcjonariusz Gremi Media (to wydawca „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”), odkupiła od Loverose Limited 5 proc. akcji Gremi Media. Jednocześnie sprzedała Loverose 5 proc. udziałów firmy Lurena Investments, właściciela Ruchu. Wartość każdej z transakcji to 12,55 mln zł.

Grzegorz Hajdarowicz, członek rad nadzorczych Gremi Media i KCIArticle

- Zapłata ceny nastąpiła w drodze wzajemnego umownego potrącenia wierzytelności wynikających z obowiązku zapłaty przez spółkę ceny sprzedaży za akcje Gremi Media SA oraz z obowiązku zapłaty przez Loverose ceny sprzedaży za udziały Lurena Investments B.V. Pozostałe warunki umowy nie odbiegają od standardów rynkowych - poinformowała firma KCI w raporcie giełdowym.

W ten sposób odwrócono transakcję w sierpnia ub.r., w ramach której firma KCI sprzedała łącznie 14,6 proc. kilku podmiotom (m.in. funduszowi North Base Media) za 36,6 mln zł. Dlaczego się na to zdecydowano? - Umowa została zawarta w związku z nieosiągnięciem zamierzonych efektów synergii i prowadzenia wspólnych przedsięwzięć - uzasadniła KCI.

Przypomnijmy, że w listopadzie ub.r. North Base Media kupił od KCI kolejne 4,39 proc. akcji Gremi Media, płacąc 11,02 mln zł. Równocześnie Gremi Media zadebiutowała na rynku giełdowym NewConnect, spółka została wyceniona na 167,6 mln zł.

W drugim kwartale br. grupa kapitałowa Gremi Media zanotowała wzrost wpływów o 8 proc. do 27,28 mln zł oraz 3,96 mln zł zysku netto (wobec 876 tys. zł zysku rok wcześniej). Obecnie do KCI należy 1,38 mln akcji Gremi Media stanowiących 80,85 proc. jej kapitału i dających 85,64 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Po realizacji ogłoszonej właśnie transakcji z Loverose Limited udział w akcjonariacie wzrośnie o 5 pkt proc.

Ruch negocjuje układ z wierzycielami

Gremi Media nadal będzie związana kapitałowo z Ruchem, ponieważ obie firmy są akcjonariuszami spółki E-Kiosk. Do Gremi Media należy 50,01 proc. jej akcji, a do Ruchu - 28,14 proc.

Ruch w ostatnich okresie przeżywa duże kłopoty finansowe, zalega z płatnościami wielu wydawcom. W konsekwencji niektórzy z nich tymczasowo ograniczyli lub nawet zawiesili współpracę ze spółki. Na początku września sąd zaakceptował wniosek Ruchu o przyspieszone postępowanie układowe. Firma chce, żeby układ objął podmioty, wobec których ma po ponad 1 mln zł należności.

W miniony czwartek Ruch poinformował, że zawarł nowe umowy z największymi wydawcami prasy i wznowił regularne dostawy pism do swoich kiosków.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KCI kupiła od właściciela Ruchu 5 proc. akcji Gremi Media. „Nie osiągnięto zamierzonych efektów synergii”

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lityk
Ucieczka. Od prawdziwej wyceny Ruchu i Gremi. Jak Ruch warty zero to i Lurena. A wtedy KCI musiałoby spisać udziały Lureny do zera i wykazać potężna stratę. Tak wyglada polski rynek.
odpowiedź
User
@Lityk
I to jest dobry komentarz. Szkoda tylko, że w komentarzu, a nie w głównej treści... Współcześni dziennikarze potrafią tylko cytować, a najwyraźniej komórkowe nie rozumieją, o czym piszą.
odpowiedź