SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KER: reklama Orbit może zagrażać rozwojowi dzieci, bo promuje przemoc (wideo)

Telewizyjny spot gum Orbit (produkowanych przez Wrigley/Mars Polska), w której jeden nastolatek zwraca się do drugiego „Dawaj kasę” może zagrażać fizycznemu, psychicznemu lub moralnemu dalszemu rozwojowi dzieci lub młodzieży - orzekła Komisja Etyki Reklamy.

Article

Przedmiotem skargi był trwający kilkanaście sekund spot Orbit z serii reklam pod hasłem „Czas zabłysnąć”. Pokazano w nim, jak jeden nastolatek na szkolnym korytarzu dociska do ściany swojego kolegę i mówi „Dawaj kasę”. Ten pierwotnie przerażony, nagle wyjmuje z kieszeni paczkę gum Orbit. W tym samym momencie dostrzega idącą korytarzem koleżankę i mówi do niej „Hej Julka”, odwracając tym samym uwagę swojego napastnika. I mówi do niego: „Widziałeś? Zmieniła kolor włosów.”

W ocenie autora skargi, treść tej reklamy ma zły wpływ na dzieci. „Mój 3 letni siostrzeniec oglądał bajkę, kiedy została nadana reklama gum orbit. 16 sekundowa reklama zawiera scenę, gdzie dziecko przypiera do muru drugiego chłopca i mówi ''Dawaj kasę!". Ostatnio mój siostrzenic podszedł do 4 letniej sąsiadki i użył tego samego sformułowania jak w reklamie, dopiero w domu zauważyliśmy, że w miał w kieszeni pieniążki. Jak tłumaczył, od sąsiadki.” - napisano w skardze.

Mars: to nie jest reklama skierowana do dzieci

Przedstawiciele Mars Polska w złożonym wyjaśnieniu przypomnieli, że zaskarżony spot jest elementem kampanii reklamowej prowadzonej pod wspólnym hasłem „Czas zabłysnąć”, a przedstawiona historia opiera się na przekonaniu, że „uczucie czystości zębów i świeżego oddechu po żuciu gumy Orbit" dodaje pewności siebie i pomaga w wyjściu z niełatwych sytuacji, z którymi na co dzień można się spotkać. Podkreślono, że wszystkie materiały przygotowywane w ramach kampanii „Czas zabłysnąć” utrzymane są w żartobliwej, humorystycznej konwencji.

Na zarzut, że reklama ta ma zły wpływ na dzieci, właściciel marki Orbit odpowiedział: „ Odbiór reklamy jest subiektywną opinią każdego konsumenta i może wynikać z indywidualnych preferencji i poczucia humoru. Celem reklamy jest wzbudzenie pozytywnych emocji, związanych z umiejętnością poradzenia sobie w różnych sytuacjach dzięki wysokiemu poczuciu pewności siebie”.

Zwrócono też uwagę, że spot ten zgodnie z wewnętrzną polityką marketingową firmy, żadne działania reklamowe odnoszące się produktów firmy Mars nie są kierowane do dzieci, czyli osób poniżej 12. roku życia, a reklama ta nie została również wyemitowana w paśmie przeznaczonym dla dzieci, w przerwie między programami dla dzieci ani w kanale telewizyjnym, którego głównymi odbiorcami są dzieci.

Mimo tych wyjaśnień KER dopatrzyła się w spocie gumy Orbit naruszenia norm Kodeksu Etyki Reklamy. Stwierdziła, że naruszono w niej dobre obyczaje i zawiera treści zagrażające fizycznemu, psychicznemu lub moralnemu dalszemu rozwojowi dzieci lub młodzieży.

Komisja zarekomendowała firmie Mars większą staranność przy kreowaniu przekazu reklamowego i zachęciła ją do wspierania wysiłków na rzecz zmniejszenia skali zjawiska przemocy rówieśniczej wśród dzieci i młodzieży.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KER: reklama Orbit może zagrażać rozwojowi dzieci, bo promuje przemoc (wideo)

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Antyreklama
Fakt ze reklama jest debilna i pasujr fo produkyu jak piesc do oka ale dzieci troche swojego rozumu tez powinny miec
9 3
odpowiedź
User
paw
Ogólnie spożywanie produktów zawierających sztuczne słodziki powstałe na bazie ropy naftowej i odpadów atomowych jest szkodliwe.
3 2
odpowiedź
User
Ada
Ogólnie spożywanie produktów zawierających sztuczne słodziki powstałe na bazie ropy naftowej i odpadów atomowych jest szkodliwe.
A CO TO MA DO RZECZY?! JAKIEŚ NAWIEDZONE TEKSTY PRO_ZDROWOTNE!! ŚMIECH!!!
3 1
odpowiedź