SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ponad 100 przypadków zakażenia salmonellą w Europie po zjedzeniu produktów Kinder

119 przypadków zakażeń salmonellą stwierdzono w ostatnim czasie po zjedzeniu produktów Kinder (Ferrero). Trwa dochodzenie i kontrola fabryki firmy w Belgii. W Polsce produkty też są wycofywane ze sprzedaży.

Serwis retaildetail.eu informuje, że zjedzenie słodyczy Kinder produkowanych przez Ferrero było na pewno przyczyną 119 przypadków zakażenia salmonellą w Europie. W 31 kolejnych przypadkach uznano, że ich konsumpcja mogła być prawdopodobną przyczyną zachorowania. Zakażenia stwierdzono głównie u dzieci, w takich krajach jak m.in. Szwecja, Belgia, Francja, Irlandia i Wielka Brytania.

Według ustaleń źródłem zakażeń ma być fabryka Ferrero w Arlon w Belgii. Od kilku dni jest zamknięta, bo Federalna Agencja ds. Bezpieczeństwa Łańcucha Żywnościowego (FASFC) cofnęła jej koncesję na produkcję.

Firmie nakazano również wycofanie ze sprzedaży wszystkich wyrobów, które były produkowane w zamkniętej fabryce. Są to Kinder Surprise, Kinder Surprise Maxi, Kinder Mini Eggs i Kinder Schoko-Bons.

Aktualnie w fabryce prowadzona jest kontrola. Nie poinformowano, jak długo potrwa i kiedy ponownie zostanie otwarta. Ferrero zagwarantowało zatrudnionym tam pracownikom (ok. 700 osób) wypłatę wynagrodzeń do 8 maja.

Sprawę badają obecnie Europejska Agencja Zdrowia (ECDC), Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oraz prokuratura prowincji Luksemburg.

Zagraniczne serwisy podają, że Ferrero odkryło istnienie bakterii salmonelli w swojej belgijskiej fabryce już w grudniu 2021 roku, ale nie poinformowała o tym odpowiednich instytucji. Wprowadzono działania naprawcze -  wymieniono m.in. uszkodzony filtr w dwóch zbiornikach surowca, gdzie bakteria została stwierdzona, zniszczono partię produktów z pięciu ostatnich dni.

Także w Polsce Ferrero wycofało ze sprzedaży niektóre ze swoich produktów sprzedawanych pod marką Kinder i poinformowało o tym Głównego Inspektora Sanitarnego. Firma poinformowała również operatorów logistycznych, media, konsumentów, pracowników. Na bieżąco podaje też informacje o rozwoju sytuacji w serwisie konsumenckim. 

Dołącz do dyskusji: Ponad 100 przypadków zakażenia salmonellą w Europie po zjedzeniu produktów Kinder

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mike
Ferrero to jeden z największych importerów szkodliwego oleju palmowego w Europie.
0 0
odpowiedź
User
Ania
Od grudnia ?i sprawa zatajania ....fabryka w Arlon zabrała polskiej fabryce duże jajko a teraz wywołała taka aferę . W Polsce w Bielsku pracuje 4 tys ludzi co pewnie wpłynie na brak zamówień ,
0 0
odpowiedź
User
Abc
Te jajka to taki analogowy prekursor znanego z gier komputerowych zjawiska lootboxów. Taka forma hazardu adresowana do dzieciaków.
Przykład - jajka z serii Smurfy. ---> "Szukaj zabawek w co czwartym białym jajku.". Aby dzieciak mógł skompletować całą serię smurfów, trzeba by wydać majątek i mieć duże szczęście.
0 0
odpowiedź