SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Resort da samorządom miliony zł. Powstaną Kluby Rozwoju Cyfrowego

800 mln zł ma trafić do polskich gmin na rozwój kompetencji cyfrowych - zapowiedział w poniedziałek wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Dodał, że w tramach pilotażu programu "Kluby Rozwoju Cyfrowego" do kilkudziesięciu samorządów trafi ponad 30 mln zł.

Krzysztof Gawkowski (fot. materiały prasowe)Krzysztof Gawkowski (fot. materiały prasowe)

Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z Centrum Projektów Polska Cyfrowa startuje z projektem „Kluby Rozwoju Cyfrowego” - poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej. Celem projektu jest podniesienie kompetencje cyfrowe Polaków.

Dzięki finansowaniu z Funduszy Europejskich, Kluby Rozwoju Cyfrowego będą oferować edukację w zakresie korzystania z nowych technologii. Szef resortu Krzysztof Gawkowski wskazał, że pierwszy etap pilotażowy obejmie 64 gminy, które mogą ubiegać się o dofinansowanie na realizację klubów - łącznie otrzymają 31 milionów złotych. Projekt ma rozwijać umiejętności cyfrowe społeczeństwa oraz zwiększać integrację społeczną.

CZYTAJ TEŻ: Smartfony w Polsce z uniwersalnym gniazdem. Gawkowski zapowiada zmiany

Gawkowski poinformował, że drugi etap, po programie pilotażowym, obejmie ponad 2000 gmin. Jego budżet - jak wynika z zapowiedzi Gawkowskiego - wyniesie ponad 800 mln. zł.

Po co Kluby Rozwoju Cyfrowego

- Wierzymy, że Kluby Rozwoju Cyfrowego staną się miejscem, które wypełni lukę edukacyjną w zakresie umiejętności cyfrowych - powiedział Gawkowski. Zaznaczył, że realizacja tego projektu to krok milowy w kierunku cyfrowego rozwoju Polski. - Dzięki Klubom Rozwoju Cyfrowego możemy budować społeczeństwo oparte na wiedzy, równości i nowoczesnych umiejętnościach.(...) Nauczając kompetencji cyfrowych, pamiętajmy także o kształtowaniu zdrowych nawyków cyfrowych - dodał wicepremier Krzysztof Gawkowski.

Jak zaznaczył wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski, obecny na konferencji, "Kluby Rozwoju Cyfrowego to przedsięwzięcie strategiczne dla programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego na lata 2021-2027".Podkreślił, że program szczególnym wsparciem obejmie tych, "którzy w poszczególnych obszarach radzą sobie słabiej". Wskazał, że zadaniem klubów, będzie "przekonać Polaków, którzy obecnie nie mają nawet podstawowych kompetencji cyfrowych, do rozpoczęcia korzystania z komputera i internetu oraz nauczyć ich, jak w bezpieczny i swobodny sposób korzystać z e-rzeczywistości, która staje się naszą codziennością".

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Ministerstwo Cyfryzacji podkreśliło w komunikacie opublikowanym po konferencji, że rozpoczął się konkurs na dofinansowanie dla gmin chcących przystąpić do pilotażu "Klubuów Rozwoju Cyfrowego". Gminy mogą składać wnioski o maksymalne dofinansowanie w wysokości 480 tysięcy złotych na działalność klubów przez okres dwóch lat. Nabór wniosków trwa do 5 lipca 2024 roku, a całkowita alokacja środków na ten etap projektu wynosi prawie 31 milionów złotych.

Projekt „Kluby Rozwoju Cyfrowego – projekt wspierający (KRC Wsparcie)” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 – Priorytet: 1. Umiejętności, Działanie: 01.09 Rozwój kompetencji cyfrowych.

Dołącz do dyskusji: Resort da samorządom miliony zł. Powstaną Kluby Rozwoju Cyfrowego

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Arcadio Morales
Tylko pisowcom nic nie dawać.
odpowiedź