SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kobiety na rynku pracy najlepiej mają w krajach nordyckich, awans Polski

Polska awansowała o 3 pozycje i znalazła się na 9. miejscu w przygotowywanym przez firmę doradczą PwC rankingu "Women in Work Index", analizującym sytuację kobiet na rynku pracy w 33 krajach OECD. Skok w zestawieniu jest efektem spadku bezrobocia wśród kobiet i zwiększenia stopy zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin.

fot. Shutterstock.comArticle

Polska zanotowała największy wzrost spośród wszystkich krajów OECD uwzględnionych w raporcie PwC, awansując z 12. na 9. pozycję. Tradycyjnie na pierwszych miejscach zestawienia znalazły się kraje nordyckie: Islandia, Szwecja i Norwegia. Stawkę zamykają Meksyk, Korea Płd. i Grecja. Z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, oprócz Polski, w pierwszej 10-tce znalazła się jeszcze Słowenia (5. lokata).

Awans Polski jest przede wszystkim związany z dużym spadkiem bezrobocia wśród kobiet (z 18% do 8% w 2015 r.), a także jednej z najmniejszych różnic w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn. Wskaźnik tzw. "pay gap" w naszym kraju wynosi obecnie 7%. Mniejszym mogą pochwalić się jedynie Nowa Zelandia i Słowenia. Jak wynika z analizy PwC, jeśli obecny pozytywny trend utrzyma się na tym samym poziomie, to różnicę w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w Polsce uda się zniwelować do 2021 r., a więc najszybciej spośród wszystkich badanych krajów.

Ranking PwC "Women in Work Index" powstaje na podstawie analizy wskaźników takich jak stopa bezrobocia, dostęp kobiet do rynku pracy, rodzaj zatrudnienia (pełny lub niepełny wymiar godzin), a także bezpieczeństwo pracy i równość wynagrodzenia w porównaniu z mężczyznami. Najnowsza edycja "Women in Work Index" obejmuje dane za 2015 r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kobiety na rynku pracy najlepiej mają w krajach nordyckich, awans Polski

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl