SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kobiety trzykrotnie rzadziej od mężczyzn pojawiają się w mediach. Najczęściej cytowana Elżbieta Witek

W drugim kwartale tego roku w mediach mężczyźni byli cytowani niemal trzykrotnie częściej (8988; 74 proc.) niż kobiety (3169; 26 proc.) - wynika z drugiej edycji raportu Press-Service Monitoring Mediów. Najczęściej cytowaną kobietą jest polityczka, marszałkini Sejmu Elżbieta Witek. Pojawiała się w materiałach dziennikarskich 33 razy, podczas gdy wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego emitowano w 221 newsach.

Elżbieta Witek, fot. screen z TVP InfoArticle

Press-Service Monitoring Mediów po raz drugi publikuje wyniki analizy poświęconej udziałowi kobiet w debacie publicznej, przygotowanej na podstawie telewizyjnych serwisów informacyjnych.

Rażąca dysproporcja - kobiety rzadziej niż mężczyźni w mediach

W drugim kwartale roku nie odnotowano zmian w stosunku do pierwszej edycji badania z pierwszego kwartału tego roku. 

Proporcje płci osób wypowiadających się w materiałach najpopularniejszych telewizyjnych serwisach informacyjnych są bardzo zbliżone do raportu podsumowującego pierwsze trzy miesiące br. – mężczyźni byli cytowani niemal trzykrotnie częściej (8988; 74 proc.) niż kobiety (3169; 26 proc.).

W analizowanym okresie we wszystkich głównych wydaniach serwisów informacyjnych widoczna była znaczna dysproporcja pomiędzy liczbą kobiet i mężczyzn wypowiadających się w materiałach dziennikarskich.

Średni udział procentowy kobiet komentujących bieżące wydarzenia dla wszystkich analizowanych programów wyniósł 25 proc.. Poniżej tego poziomu jako jedyne znalazły się "Wiadomości" TVP, w których 78 proc. wszystkich wypowiedzi należała do mężczyzn. Nieco wyższy był udział kobiet w "Wydarzeniach" Polsatu (29 proc.).

W "Wydarzeniach" Polsatu wypowiedzi kobiet stanowiły 29 proc. (1465) cytowań, w "Faktach" TVN - 25 proc. (1002), natomiast w "Wiadomościach" TVP1 udział ten wyniósł 22 proc..

75 proc. wszystkich publikacji podpisanych imieniem i nazwiskiem stworzyli dziennikarze, natomiast pozostałe 25 proc. zostały przygotowane przez kobiety. Od marca do czerwca materiały redakcyjne firmowało 37 reporterów Faktów (9 kobiet, 28 mężczyzn).

Dziennikarki TVN w analizowanym okresie przygotowały 267 newsów (37 proc. wszystkich wyemitowanych materiałów podpisanych imieniem i nazwiskiem).

Pod materiałami emitowanymi w Wydarzeniach Polsatu pojawiły się 22 nazwiska kobiet, które odpowiadały za przygotowanie 32 proc. wszystkich publikacji (295).

Największa dysproporcja występowała w Wiadomościach TVP, gdzie materiały autorstwa kobiet stanowiły tylko 6 proc..

Witek najczęściej cytowaną Polką w telewizji

Od kwietnia do czerwca lista dziesięciu najczęściej wypowiadających się kobiet ograniczała się wyłącznie do polityczek. Spośród kobiet, z imienia i nazwiska najczęściej wypowiadała się marszałkini Sejmu Elżbieta Witek, która komentowała przede wszystkim kwestie związane z organizacją wyborów kopertowych, założeniami Polskiego Ładu, czy działaniami opozycji. Pojawiła się ona w 19 materiałach.

Na drugiej pozycji znalazła się Katarzyna Lubnauer - posłanka Nowoczesnej, która wypowiadała się między innymi w kwestii rozłamu w Zjednoczonej Prawicy, wyborów w Rzeszowie oraz stanowiska opozycji w sprawie ratyfikacji Europejskiego Funduszu Odbudowy. Polityczka najczęściej była cytowana przez serwis informacyjnym TVN. Kolejną najczęściej pojawiającą się kobietą w materiałach była natomiast Ewa Leniart – wojewoda podkarpacka, kandydująca w wyborach na prezydentkę Rzeszowa. Również i jej wypowiedzi najczęściej cytowały "Fakty".

Wśród dziesięciu najczęściej wypowiadających się kobiet znalazły się także dwie zagraniczne polityczki – Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von Der Leyen oraz białoruska działaczka Swietłana Cichanouska.

Agencja informacyjna Press-Service Monitoring Mediów przygotowała analizę zawartości głównych wydań trzech najbardziej popularnych telewizyjnych serwisów informacyjnych: Faktów TVN, Wiadomości TVP1, Wydarzeń Polsatu, jakie zostały wyemitowane w II kwartale 2021 roku. Łącznie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 roku zbadano 268 głównych wydań serwisów informacyjnych.

Dołącz do dyskusji: Kobiety trzykrotnie rzadziej od mężczyzn pojawiają się w mediach. Najczęściej cytowana Elżbieta Witek

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
YKK
Głupota się dobrze cytuje.
odpowiedź
User
sandra
moze nie mają nic ciekawego do powiedzenia?
odpowiedź
User
Gość X
U mnie tylko kobiety by występowały.
Wiele Pań jest lepiej poinformowanych od Panów.
odpowiedź