SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP Info bez transmisji z senackiej komisji ds. Pegasusa, w „Wiadomościach” tylko wzmianki

W poniedziałek i wtorek TVP Info jako jedyny z głównym telewizyjnych kanałów informacyjnych nie transmitowało na żywo posiedzeń senackiej komisji ds. nielegalnej inwigilacji z użyciem systemu Pegasus. Obrady dla widzów TVP Info komentował Miłosz Kłeczek, natomiast w głównym wydaniu „Wiadomości” o pracach komisji wspomniano jedynie w krytycznym tonie.

Article

Senacka komisja nadzwyczajna w poniedziałek po południu podczas pierwszego merytorycznego posiedzenia wysłuchała w charakterze świadków dwóch specjalistów z działającej przy Uniwersytecie w Toronto grupy Citizen Lab. To właśnie ten ośrodek jako pierwszy ustalił, że system Pegasus miał być używany wobec m.in. senatora Krzysztofa Brejzy, adwokata Romana Giertycha i prokurator Ewy Wrzosek.

- Dzisiaj po raz pierwszy możemy potwierdzić, że posadami dowody kryminalistyczne potwierdzające że dane zostały ukradzione z urządzenia senatora Brejzy - powiedział John Scott-Railton, pracownik naukowy Citizen Lab.

We wtorek na posiedzeniu komisji prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś stwierdził, że jego zdaniem padł ofiarą nielegalnej inwigilacji, opisał mające to potwierdzać sytuacje z 2017 i 2018 roku. Zapowiedział, że Najwyższa Izba Kontroli będzie chciała przesłuchać w tej sprawie wicepremiera i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Natomiast były prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski pokazał dokumenty mające potwierdzać, że licencję na korzystanie z Pegasusa CBA kupiło ze środków z Funduszu Sprawiedliwości.

TVP Info nie transmituje posiedzeń, Miłosz Kłeczek relacjonuje

Oba posiedzenia były transmitowane w TVN24 i Polsat News, za to TVP Info pokazało jedynie ich krótkie fragmenty. Stacja publicznego nadawcy skupiała się na bieżących wydarzeniach politycznych (m.in. konferencjach rządzących polityków, sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, a w poniedziałek także na burzach i wichurach w wielu miejscach kraju). We wtorek po południu przerwano nawet serwis informacyjny, by transmitować briefing rzecznika rządu po posiedzeniu rady ministrów.

W niektórych serwisach TVP Info o pracach komisji senackiej opowiadał reporter sejmowy Miłosz Kłeczek, podkreślając swoją interpretację sprawy. - Przysłuchując się obradom senackiej komisji ds. Pegasusa trudno nie odnieść wrażenia, że cel jest jeden: udowodnić z góry założone tezy, które mają uderzać rząd Prawa i Sprawiedliwości i te tezy postawione przez totalną senacką większość są dwie - stwierdził Kłeczek we wtorek po godz. 15.

- Pierwsza to taka, że rząd miał zakupić system do inwigilacji Pegasus, którym miał działać na niekorzyść partii opozycyjnych przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku. A druga z góry założona teza, która jest tutaj uskutecznia, to informacja, jaką podają przedstawiciele komisji i wezwanie świadkowie, jakoby system Pegasus miał zostać zakupiony niezgodnie z prawem - wyliczył.

TVP.info bez depesz PAP o komisji

Relacji z obrad komisji ds. Pegasusa próżno też szukać na portalu TVP.info. W poniedziałek zamieszczono tam dwa teksty dotyczące komisji. Jeden to depesza PAP omawiająca wypowiedzi wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego z PiS dla portalu Polskatimes.pl. - Uważam, że komisja ds. Pegasusa to ucieczka do przodu grupy senatorów, którzy chcą odwrócić uwagę od rzeczywistego problemu, czyli wykręcania się marszałka Grodzkiego od rozwiązania sprawy wniosku o uchylenie jego immunitetu - ocenił Terlecki.

W innym tekście skupiono się na wypowiedzi Johna Scotta Railtona z Citizen Lab o ataku rosyjskich hakerów. - Obserwowaliśmy, jak hakerzy wchodzą na konta emailowe różnych osób, kradną maile, a następnie widzieliśmy treść tych maili, która była modyfikowana i ujawniana publicznie jako środki dezinformacyjne - stwierdził ekspert.

- Hakerzy autorami „maili Dworczyka”? Tak może wynikać ze słów eksperta komisji ds. Pegasusa - stwierdzono w tytule teksu na TVP.info.

W poniedziałek i wtorek po kilka depesz o posiedzeniach komisji i komentarzach zasiadających w niej senatorów przygotowali dziennikarze Polskiej Agencji Prasowej. Żadnej z nich nie zamieszczono na portalu TVP.info.

W „Wiadomościach” o komisji przy okazji tarczy antyinflacyjnej i zarzutów wobec prezydenta Inowrocławia

Z kolei w głównym wydaniu „Wiadomości” wspomniano jedynie o senackiej komisji. W poniedziałek Damian Diaz w materiale „Tarcza antyinflacyjna chroni Polaków” wyliczał korzyści dla większości Polaków wynikające z Polskiego Ładu i obniżki VAT przez sześć miesięcy, poinformował o nowych wozach dla dolnośląskich komend straży pożarnej (w uroczystości brała udział marszałek Sejmu Elżbieta Witek) i przywróceniu uzupełniającej płatności podstawowej dla gospodarstw rolnych o powierzchni do 30 hektarów.

Zestawiono to z wypowiedzią starszej kobiety o niskiej waloryzacji emerytur za rządów PO-PSL. - Być może dlatego pozycja szuka już innych tematów, które mogłyby zaistnieć w debacie publicznej Dziś odbyło się pierwsze posiedzenie senackiej komisji do spraw Pegasusa - stwierdził Diaz.

Krótką wypowiedź przewodniczącego senackiej komisji Marcina Bocaskiego skontrował redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomasz Sakiewicz, oceniając, że opozycja woli dyskusję o „mitycznym Pegazuzie” i konkretną debatę o Polskim Ładzie.

We wtorkowych „Wiadomościach” wzmianka o senackiej komisji znalazła się w relacji Adriana Boreckiego dotyczącej sprawy, w której gdańska prokuratura okręgowa w poniedziałek postawiła prezydentowi Inowrocławia Ryszardowi B. zarzut przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i osobistej).

Wspominając o wtorkowym posiedzeniu, Borecki podkreślił, że prokuratura chce postawić Marianowi Banasiowi kilkanaście zarzutów dotyczących m.in. nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych, przy czym na razie chroni go immunitet.

Reporter „Wiadomości” zaznaczył, że senacka komisja nie ma statusu komisji śledczej i nie działa w oparciu o Kodeks postępowania karnego. - Zatem osoby składające swoje wyjaśnienia nie mają odpowiedzialności karnej. A to oznacza, że stwierdzenie tam nieprawdy nie spotka się z jakimikolwiek konsekwencjami - dodał Adrian Borecki.

O nastawieniu zespołów redakcyjnych z TVP do sprawy Pegasusa mogą świadczyć komentarze twitterowe ich menedżerów zaraz po tym, jak w drugiej połowie grudnia Citizen Lab podał, że systemu Pegasus użyto wobec telefonu Krzysztofa Brejzy.

- Przypominam, że w sztabie kandydatki @Platforma_org na prezydenta @M_K_Blonska doradzał Sławomir Nowak podejrzany o wielomilionową korupcję. Czy jeżeli służby badały jego kontakty to też będzie to „polskie Watergate”? Problemem jest jakość opozycyjnych kadr, a nie działania służb - skomentował Jarosław Olechowski, dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.

- Brejza i Giertych zrobią wszystko, żeby nic więcej na ich temat się nie ukazywało nigdzie i żeby poznać wszystkich informatorów, co wystraszy resztę, ale ja nigdy ich nie ujawniłem i nie ujawnię - stwierdził Samuel Pereira, szef portalu TVP.info, po tym jak Roman Giertych i Krzysztof Brejza parokrotnie stwierdzili, że publikacje TVP o nich były oparte na materiałach pozyskanych z inwigilacji przez służby z użyciem Pegasusa.

Według danych Nielsen Audience Measurement w grudniu ub.r. główne wydanie "Wiadomości" oglądało średnio 2,82 mln widzów (6,5 proc. mniej niż rok wcześniej), z czego 2,18 mln w TVP1, a 640,6 tys. w TVP Info.

Dołącz do dyskusji: TVP Info bez transmisji z senackiej komisji ds. Pegasusa, w „Wiadomościach” tylko wzmianki

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Fury
To, że TVP Info nie transmituje opozycyjnego kabaretu w Senacie to znaczy, że się szanują. Przypominam tylko czy TVN transmitował komisje smoleńskie? Opozycja stworzyła sobie bańkę z Pegasusem i myśli, że Brejzą wygra wybory. Nie. Nie wygra. Girtychem i Banasiem też nie. I wizytami po piekarniach Tuska z radami, że "albo podwyżki cen, albo zwalnianie ludzi " -też nie.
12 77
odpowiedź
User
Wartylla
Wiadomo że TVPis tylko kłamie wiec nic dziwnego że prawdy nie pokazują. A porównanie z TVN dziwaczne...TVN to prywatna firma a TVP to obora za pieniądze publiczne.
48 10
odpowiedź
User
Melissa
Komentarz nr 1 widać Pisowca :D piana ścieka z pyska bo ktoś dobrał się im do czterech liter więc naubliżać, opłacić, itd. typowo pisowskie metody. Jak w PRL-u :D
62 11
odpowiedź