SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Komisja Etyki krytykuje udział Beaty Sadowskiej w kampanii Toyoty

Komisji Etyki TVP skrytykowała udział Beaty Sadowskiej z TVP2 w kampanii reklamowej Toyoty. Jednocześnie komisja zaapelowała do zarządu TVP o wprowadzenie regulacji, które zakażą pracownikom stacji udziału w reklamach i promocjach.

Komisja Etyki krytykuje udział Beaty Sadowskiej w kampanii Toyoty

W czwartek w specjalnym stanowisku Komisja Etyki TVP skrytykowała udział Beaty Sadowskiej w kampanii reklamowej Toyota Motor Poland. Przypomnijmy, że dziennikarka TVP 2 w maju została w ambasadorką marki Prius w Polsce i tym samy dołączyła do grona amerykańskich celebrities (m.in. Brad Pitt, Leonardo Di Caprio, Cameron Diaz czy Salma Hayek) jeżdżących hybrydową Toyotą Prius III.

Komisja stwierdziła, że Sadowska naruszyła, obowiązujące zarówno pracowników etatowych, jak i współpracowników TVP "Zasady etyki dziennikarskiej w Telewizji Polskiej" - w szczególności zapisy mówiące o tym, że "należy czytelnie oddzielać swoją prywatną działalność od pracy w telewizji publicznej" oraz o tym, że "dziennikarzowi nie wolno zajmować się akwizycją reklam ani występować w programach reklamowych".

- Komisja Etyki TVP wyraziła głębokie zaniepokojone tym faktem, który świadczy albo o braku niezbędnej świadomości etycznej, albo lekceważeniu standardów etycznych obowiązujących dziennikarzy telewizji publicznej - napisano w komunikacie.

Komisja Etyki TVP wyraziła głębokie zaniepokojenie powszechnością procederu angażowania się dziennikarzy telewizji publicznej w działalność reklamową i kryptoreklamową. Zdaniem Komisji jest to świadectwo braku elementarnej znajomości standardów etycznych obowiązujących w zawodzie dziennikarskim oraz fałszywego pojmowania statusu „gwiazd”.

- Z zadziwiającą łatwością dziennikarze, przyjmując propozycje udziału w przedsięwzięciach o charakterze reklamowym lub promocyjnym, burzą wypracowany latami wizerunek osób obiektywnych, będących rzecznikami interesów widza. Co gorsza masowe wykorzystywanie wizerunku medialnego czołowych dziennikarzy TVP w publikacjach promocyjnych i reklamowych podważa wiarygodność TVP jako instytucji zaufania publicznego. Trudno przyjąć, że proponowany im udział w sesjach zdjęciowych, fotografowanie się na tle określonych produktów rynkowych, jak np. samochody, meble czy kosmetyki, ma ze strony zleceniodawców charakter bezinteresowny, nawet jeśli dziennikarze nie otrzymują w zamian honorariów czy upominków – podkreśla Komisja Etyki TVP.

Komisja zwróciła się jednocześnie do zarządu TVP o niezwłoczne wydanie stosownych regulacji prawnych o charakterze obligatoryjnym i wprowadzenie odpowiednich aneksów do kontraktów dziennikarskich, które zapobiegną łamaniu Zasad Etyki Dziennikarskiej. Zdaniem Komisji szczególności regulacje takie powinny bezwarunkowo zakazywać udziału w reklamach i promocjach.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Komisja Etyki krytykuje udział Beaty Sadowskiej w kampanii Toyoty

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PePe
...a tymczasem wadliwe Toyoty do serwisu...
8 8
odpowiedź
User
MistrzCiętejRiposty
Rado Wybiórczej Etyki! A Lipton - Mann? A Vizir - Chajzer ?!!!
8 8
odpowiedź
User
dziennikarz
Za chwilę ten 'apel' wpisze się w akcję 'ratujmy TVP'...
A poza tym - może TVP w końcu zrozumie, że żeby kogoś mieć na wyłączność trzeba o niego dbać?!
8 8
odpowiedź
User
LusiaPusia
Przecież ona jest mistrzynią promocji: oklepywanie w sharley'u, większy hard core w klinice chirurgii plastycznej IQ Medica, obecna na każdej promocji perfum, kremów i mazideł wszelkich. Nie ma promocji bez Sadowskiej ... biedactwo, nie stać jej na przysłowiowe waciki? A Toyotę tankuje na stacji sponsorującej ją sieci? :twisted:
8 8
odpowiedź
User
Kawka
Rada pisze : "dziennikarzowi nie wolno zajmować się akwizycją reklam ani występować w programach reklamowych"
- To Pani Sadowska jest dziennikarzem ???? Raczej zakompleksioną prezenterką opowiadającą pierdoły w TV i zachęcającą do konkursów SMS . Dziennikarz to chyba ktoś kto pisze artykuły i tworzy jakieś konkretne treści oraz prezentuje wiedzę i kompetencje :)
8 8
odpowiedź