SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Komisja kultury za rekompensatą dla mediów publicznych. Posłowie opozycji opuścili posiedzenie

Sejmowa komisja kultury i środków przekazu zajęła się projektem nowelizacji o opłatach abonamentowych. Zakłada on, że Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymają 1,26 mld złotych z budżetu państwa z tytułu zwolnienia niektórych grup społecznych z płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Posłowie opozycji w akcie sprzeciwu opuścili posiedzenie.

fot. Shutterstock.comArticle

We wtorek komisja kultury pracowała nad projektem nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych. Pracowano nad poprawkami do projektu, przyjęto jedną, która miała na celu doprecyzowanie zapisu.

Oprócz posłów zgłaszających swoje propozycje do treści nowelizacji, gościem posiedzenia był przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski. Przedstawił stanowisko Rady i stwierdził, że od „trzech kadencji jest ono niezmienne, bez względu na to, jaki jest układ polityczny”, a dla przykładu podał, że za postulatem „rekompensowania ubytku, który powstał w opłacie abonamentowej z tytułu rozszerzanego katalogu ulg i zwolnień był także były przewodniczący Jan Dworak”.

- Uważamy, że to nie zmienia systemu abonamentowego tylko go naprawia. Przyzwoitość wymaga, że jeżeli jakiś dysponent gwarantuje komuś ulgę, czyli jakąś korzyść to powinien zrekompensować temu, który na tym traci. (…) Potrzebny jest projekt systemowy a nie incydentalny, czego niestety ten projekt nie spełnia - stwierdził Witold Kołodziejski, szef KRRiT.

Według wyliczeń KRRiT media publiczne powinny otrzymać kwotę wyższą niż proponowane 1,26 mld złotych. Za dwa lata zwolnień z abonamentu powinno to być ok. 1,91 mld złotych. Kołodziejski argumentował, że TVP potrzebuje pieniędzy na realizację misji, ośrodki regionalne, prawa sportowe, których w ostatnim czasie kupiła bardzo dużo. Na publicystykę - która jest krytykowana przez opozycję – wydała tylko ok. 163 mln zł, więc według niego to „ułamek działalności nadawców publicznych”.
 
W zgłoszonym w połowie stycznia br. projekcie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji dodano zapis, że "w roku 2019 minister właściwy do spraw budżetu, na wniosek ministra właściwego do spraw kultury i dziedzictwa narodowego, przekaże jednostkom publicznej radiofonii i telewizji, skarbowe papiery wartościowe, jako rekompensatę z tytułu utraconych w latach 2018 i 2019 opłat abonamentowych z tytułu zwolnień".

Zaznaczono, że rekompensata wyniesie maksymalnie 1,26 mld zł. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma ją rozdzielić między państwowe podmioty do końca maja br. - Zaproponowany w projekcie ustawy mechanizm rekompensaty bazuje na emisji skarbowych papierów wartościowych. Jest jednak zbliżony w swojej istocie od mechanizmu zastosowanego dla rekompensaty za lata 2010-2017 - dodano.

W uzasadnieniu do proponowanej nowelizacji przytoczono dane KRRiT. Wynika z nich, że wskutek zwolnień wprowadzony w 2010 roku abonamentu w 2017 roku nie płaciło 3,55 mln osób, z czego zaledwie 1,7 proc. korzysta tylko z radia. Skoro stawka miesięczna abonamentu za radio i telewizję to 22,70 zł, a jedynie za radio - 7 zł, to nieuzyskane wpływy od tej grupy oszacowano na 956,6 mln zł rocznie. - W związku z powyższym maksymalna rekompensata, która mogłaby na tej podstawie przysługiwać jednostkom publicznej radiofonii i telewizji za lata 2018 i 2019 wynosiłaby 1 913 306 888 zł - zaznaczono.

Rekompensata dla mediów publicznych w 2017 roku

Pod koniec 2017 roku po raz pierwszy zdecydowano o tym, że Telewizja Polska, Polskie Radio i ośrodki regionalne Polskiego Radia (tzw. Audytorium 17) otrzymają 980 mln zł z budżetu państwa jako rekompensatę za wpływy z abonamentu radiowo telewizyjnego, nieuzyskane w latach 2010-2017 wskutek zwolnień niektórych grup społecznych z płacenia tej daniny.

W uzasadnieniu do nowelizacji ustawy budżetowej na 2017 rok podano wtedy, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji otrzyma z budżetu państwa 980 mln rekompensaty za wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego, nieuzyskane w latach 2010-2017.

KRRiT rozdzieliła te środki między Telewizję Polską, Polskie Radio i rozgłośnie regionalne Polskiego Radia. Środki z tej rekompensaty, tak jak same wpływy abonamentowe, muszą zostać przeznaczone wyłącznie na realizację misji publicznej.

Z kwoty 980 mln zł rekompensaty z tytułu nieuzyskanych wpływów z abonamentu RTV, publiczna telewizja otrzymała 860 mln zł, Polskie Radio - 62,2 mln zł, a 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia - 57,8 mln zł. W 2017 roku TVP otrzymała 266,5 mln zł, a w 2018 roku - 593,5 mln zł z tej sumy.

 

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Komisja kultury za rekompensatą dla mediów publicznych. Posłowie opozycji opuścili posiedzenie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl