SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskojęzyczny kanał dla dzieci może nadawać przez 5 kolejnych lat

Commissariaat voor de Media, holenderski odpowiednik Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przedłużył o pięć lat koncesję dla kanału Nick Jr. Decyzja dotyczy także polskiej wersji językowej stacji, adresowanej do dzieci od 2 do 6 roku życia. 

Nick Jr., który działa w wielu krajach, został zwolniony przez holenderskiego regulatora z wymaganego pułapu produkcji w językach niderlandzkim lub fryzyjskim. Commissariaat voor de Media przedłużył koncesję na nadawanie w językach: arabskim, indonezyjskim, chorwackim, czeskim, duńskim, holenderskim, angielskim, fińskim, francuskim, niemieckim, węgierskim, chińskim, norweskim, polskim, rumuńskim, rosyjskim, serbskim, słoweńskim, tajskim i tureckim.  

Nowa koncesja Nick Jr. obowiązuje od 1 kwietnia 2024 roku do 1 kwietnia 2029 roku. Koncesje w Holandii są wydawane na 5 lat. Takowe przedłużono ostatnio dla polskich wersji językowych kanałów Discovery. Polska KRRiT wydaje koncesje na dekadę, a jej czeska odpowiedniczka na 12 lat. Dzięki listopadowej decyzji regulatora Rada pro rozhlasové a televizní z Pragi, kanał HBO Polska może kontynuować nadawanie do 2036 roku.

Stacje Paramount Global bez koncesji KRRiT

Nick Jr. to kanał z portfolio Paramount Global. W jego skład wchodzą także: Nickelodeon, NickToons, TeenNick, NickMusic, MTV Polska, MTV Live HD, MTV 80s, MTV 90s, MTV 90s,  MTV Hits, Comedy Central, Polsat Comedy Central Extra  i Paramount Network. Firma jest też u boku Comcast współwłaścicielem serwisu streamingowego SkyShowtime.

Do 2021 roku z polskiej koncesji korzystał kanał Nickelodeon. - VIMN Poland, nadawca programu Nickelodeon Polska, nie złożyła wniosku o udzielenie koncesji na kolejny okres - informowała wówczas portal Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Firma zdecydowała się wystąpić o koncesję w Czechach i ją uzyskała. Także Comedy Central, Polsat Comedy Central Extra, TeenNick, NickMusic, MTV 80s, MTV 90s, MTV 00s, MTV Hits są zarejestrowane przez regulatora z Pragi. NickToons czy MTV Polska działają w oparciu o koncesje holenderskie.

Wielu nadawców decyduje się na koncesje poza Polską. W niektórych krajach procedury są krótsze, a tamtejsze urzędy bardziej liberalne od KRRiT. Jeśli na dane kanały wpłyną skargi do polskiego regulatora, ten przekazuje je swoim odpowiednikom z innych państw. Tak było w zeszłym roku z wulgaryzmami w zwiastunie serialu na antenie Comedy Central Polska, emitowanym w godzinach popołudniowych. Czeska RRTV jedynie upomniała nadawcę.

- W ciągu ostatnich pięciu lat, poza wspomnianą skargą, Rada otrzymała od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, tylko jedno zastrzeżenie do emitowanego na antenie HBO serialu „Euforia” w związku z możliwym zagrożeniem dla dzieci. Nie stwierdzono jednak naruszenia prawa – wyjaśniał kilka miesięcy temu przewodniczący RRTV. „Euforia” to amerykański dramat młodzieżowy o uczniach szkoły średniej, którzy muszą radzić sobie z przemocą, narkotykami  i seksem.

Odpowiednik KRRiT w Madrycie kilka lat temu zajmował się  kwestią obrazy uczuć religijnych w polskiej wersji stacji Fox Comedy. Miało do niej dojść w animacji dla dorosłych „Family Guy”, której bohaterzy żartowali m.in. z Jezusa. Hiszpański regulator nie zdecydował się na ukaranie nadawcy za sceny z amerykańskiego serialu. Tłumaczył to w uzasadnieniu m.in. wolnością słowa.

Dołącz do dyskusji: Polskojęzyczny kanał dla dzieci może nadawać przez 5 kolejnych lat

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Brioti
Bo w Polsce zamiast zarabiac na koncesjach siedza z pis i tylko polityka ma moejsce a nie wolnosc i roznorodnosc dla koncesji.
odpowiedź
User
Brioti
Bo w Polsce zamiast zarabiac na koncesjach siedza z pis i tylko polityka ma moejsce a nie wolnosc i roznorodnosc dla koncesji.
odpowiedź
User
lisz
justyna karnowska zmasakrowała kanały dla dzieci w tvp.Może coś z tym zrobią teraz.
odpowiedź