SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT przekłada głosowanie także nad koncesją dla TVN Siedem. Nie wiadomo, kiedy się tym zajmie

W lutym 2022 roku kończy się koncesja na nadawanie TVN Siedem - ale Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji także tej stacji nie wydaje decyzji o rekoncesjonowaniu bądź nieprzedłużaniu praw. Powody są takie same, jak w przypadku TVN24: zdaniem prof. Janusza Kaweckiego – w grę wchodzą zarówno względy merytoryczne, jak i kapitałowe.

Article

Z naszych informacji wynika, że TVN Siedem zwróciła się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z wnioskiem o przedłużenie koncesji już w grudniu 2020 roku. Koncesja ta wygaśnie pod koniec lutego 2022 roku - było więc osiem miesięcy, by zdecydować o przedłużeniu bądź nieprzedłużeniu praw do nadawania. KRRiT głosowała już raz nad przyznaniem koncesji, lecz - podobnie jak to było w przypadku TVN24 - bezskutecznie.

KRRiT ma uwagi

Jak ustaliliśmy, Krajowa Rada ma identyczne uwagi do TVN Siedem, jak do TVN24. Członek Rady, prof. Janusz Kawecki w rozmowie z nami podkreśla, że problem rekoncesji nie dotyczy wyłącznie jednego kanału, lecz ogólnie: wszystkich kanałów nadawcy, który - jego zdaniem - od 2015 roku narusza wymaganie ustawowe dotyczące praw właścicielskich. Osobną kwestią mają być „działania związane z realizacją dotychczasowej koncesji”. Chodzi tu np. o artykuły 18 i 19 Ustawy o radiofonii i telewizji, dotyczące wszystkich nadawców.  - Problem dotyczy ogólnie właściciela, całości - czyli wszystkich kanałów TVN. W lutym 2022 r. kończy się koncesja na program TVN Siedem. Koncesjonariusz jest ten sam. Stąd zapewne grupa posłów wystąpiła z inicjatywą nowelizacji Ustawy o Radiofonii i Telewizji - mówi nam Janusz Kawecki.

W tej chwili – jak się dowiadujemy – nie ma w planach posiedzeń KRRiT głosowania nad przedłużeniem koncesji dla TVN Siedem. Ale Rada nie będzie także na razie debatowała nad prawami do nadawania dla TVN24: - Póki co nie ma tego głosowania w rozpisce, trudno powiedzieć, kiedy tam trafi – poinformowano nas w środę w biurze KRRiT. Rada czeka na ostateczne wejście w życie przepisów nowelizacji Ustawy o radiofonii i telewizji - zw. „Lex TVN”.

W środę Sejm przyjął projekt nowelizacji Ustawy o radiofonii i telewizji nazywany potocznie „Lex TVN” (stacja TVN24 nazywa go w swoich materiałach „Lex anty-TVN”). Poseł PiS Marek Suski zapowiedział złożenie w Senacie poprawki, która pozwoli na dalsze nadawanie kanału TVN24. Jeśli poprawka przejdzie, to może dojść do podziału TVN Grupy Discovery. Wejście w życie „Lex TVN” - nawet z proponowanymi poprawkami - nie rozwiązuje jednak problemów TVN Grupy Discovery. Ustawa daje bowiem Amerykanom 7 miesięcy na dostosowanie się do nowych przepisów. Jeśli to nie nastąpi, to KRRiT będzie mogła zgodnie z artykułem 38 ustawy o radiofonii i telewizji cofnąć koncesje poszczególnym stacjom.

W pierwotnej wersji „Lex TVN” - wszystkim koncesjonowanym w Polsce stacjom, w wersji z poprawką Kołodziejskiego - TVN, TVN7 i TTV, które nadają naziemnie. Właściciel TVN może podzielić grupę na dwie spółki: oferującą naziemne kanały i oferującą satelitarne kanały, czyli np. TVN24, TVN24 Bis, TVN Turbo, TVN Style, TVN Fabuła.

Udział TVN Siedem w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2020 roku wyniósł 3,45 proc.

Dołącz do dyskusji: KRRiT przekłada głosowanie także nad koncesją dla TVN Siedem. Nie wiadomo, kiedy się tym zajmie

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Edward
Gdzie będę oglądał Big Brothera ????!!!!
odpowiedź
User
YKK
Jak tak dalej pójdzie to te leśne dziadki z KRRiT zapomną o co im w ogóle chodziło.
odpowiedź
User
Gosc
Czyli mamy bezczynność za którą będzie należeć się odszkodowanie, zgodnie z prawek krrit oprócz ustawy o radiofonii i tv działa na podstawie ustawy kpa czyli ma miesiąc na przeprowadzenie postępowania i wydanie decyzji.
odpowiedź