SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nadawca publiczny ujawnił datę zaprzestania emisji w jakości SD

Niemiecki nadawca publiczny ARD wyznaczył datę zakończenia nadawania w standardowej rozdzielczości. Kanały w jakości SD zostaną wyłączone 7 stycznia 2025 roku. Szacuje się, że dotknie to ponad miliona gospodarstw domowych ze starszymi sprzętami i dostępem do pozycji orbitalnej Astra 19,E° wschód.

ARD zakończy emisję w SD na początku 2025 rokuArticle

Obecnie ARD wraz z powiązanymi stacjami regionalnymi dzierżawi na Astrze cztery transpondery z kanałami w wysokiej rozdzielczości (HD) i trzy w standardowej (SD). Niedawno Evangelical Press Service poinformował, że niemiecki nadawca publiczny nie chce już finansować emisji w SD. Umowa na tę pojemność satelitarną przestanie obowiązywać na przełomie 2024 i 2025 roku. Rezygnacja z dubli kanałów w standardowej rozdzielczości przyniesie oszczędności.

Znikome zainteresowanie emisjami w SD

Portal digitalfernsehen.de informuje, że ARD motywuje rezygnację z emisji w SD znikomym zapotrzebowaniem na takie kanały. Chociaż w Niemczech stacje komercyjne i tematyczne w standardowej rozdzielczości są przeważnie oferowane jako niekodowane, to HD jest powszechnie obowiązującym standardem. W listopadzie 2022 roku zrezygnowano z wersji SD należących do ARD kanałów Tagesschau24 i One, a także Phoenix i Arte, związanych zarówno z ARD, jak i ZDF, drugim publicznym nadawcą.

ARD i ZDF powinny już w 2020 roku zrezygnować z emisji w SD. Nie zdecydowały się na taki krok w związku z pandemią koronawirusa. Szacuje się, że zaledwie 7 proc. odbiorców satelitarnych w Niemczech nie posiada sprzętów, które pozwoliłyby im odebrać kanały w MPEG-4 i HD. Nadawcy nie chcą tracić takich widzów, jak stało się to w Polsce z czołowymi nadawcami prywatnymi, po zmianie standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC.

Emisję w MPEG-2 i SD chce kontynuować ZDF. W lutym informowaliśmy, że także prywatna grupa ProSiebenSat.1 przedłużyła umowę dotyczącą dystrybucji stacji w standardowej rozdzielczości.  Porozumienie obejmuje dystrybucję kanałów Sat.1, ProSieben, Eins, Sixx, Sat.1 Gold, ProSieben Maxx, Eins Doku oraz regionalnych mutacji Sat.1 dla Bawarii i Nadrenii Północnej-Westfalii.

Część kanałów TVP nadal w SD

Telewizja Polska nie wynajmuje własnych transponderów satelitarnych na Hot Birdzie 13° wschód, gdzie nadają platformy cyfrowe Canal+ i Polsat Box. - Telewizja Polska nie jest operatorem platformy satelitarnej, więc wynajmowanie własnego transpondera satelitarnego nie wpisuje się w zakres działalności Spółki w kraju – informowało kilka miesięcy temu Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.  Wynajęcie transpondera to koszt około 3,7 mln euro rocznie. Telewizja Polska w latach 2005-2014 wynajmowała transponder na Astrze. Zrezygnowała z powodu oszczędności. 

Polski nadawca publiczny jest więc uzależniony od współpracy z platformami cyfrowymi, które oszczędnie gospodarują miejscami na transponderach. W przekazie satelitarnym w jakości HD są dostępne: TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Sport, TVP Dokument, TVP Polonia, TVP HD oraz TVP Kultura. W jakości SD nadają natomiast: TVP3 Warszawa, TVP ABC, TVP Seriale, TVP Rozrywka i TVP Historia. Wynika to z ograniczonego miejsca na transponderach platform cyfrowych Canal+ i Polsat Box. Wszystkie stacje wchodzące w skład naziemnego MUX-6 (TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Rozrywka, TVP Kobieta, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP ABC, Alfa TVP, Belsat) można oglądać w jakości HD.

W naziemnej telewizji cyfrowej w jakości HD są dostępne: TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Sport, TVP Kultura, TVP Nauka, TVP Polonia, TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Rozrywka, TVP ABC, Alfa TVP i Belsat. W jakości SD wciąż nadają TVP3 i TVP Historia, ale do końca 2023 roku MUX-3 musi przejść na standard DVB-T2/HEVC. Wtedy ruszy naziemna emisja HD tych stacji. Od niedawna zainteresowane sieci kablowe mogą dołączyć do oferty wersje HD kanałów: TVP Seriale, TVP Historia i TVP Rozrywka. W Polsce wciąż działa blisko 50 stacji w standardowej rozdzielczości.

Dołącz do dyskusji: Nadawca publiczny ujawnił datę zaprzestania emisji w jakości SD

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Znowu clickbait
Większość kliknęłam, bo pewnie myślała, że może chodzić o TVP. Słabe to!
odpowiedź
User
Tytuły artykułów
A_drian G_ąbka i wszystko jasne.
odpowiedź
User
Mówię NIE
Typowy tytuł p. Gąbki :-/
odpowiedź