SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Klub Jagielloński apeluje do Auchan o wyjście z Polski "jeśli nie chcecie wyjść z Rosji"

Think tank Klub Jagielloński i aplikacja Pola utworzyli petycję, w której apelują do francuskich właścicieli sieci hipermarketów Auchan: "jeśli wciąż nie jesteście gotowi wyjść z Rosji, to opuście polski rynek". "Niech we francuskiej sieci zobaczą, że wbrew ich marketingowemu sloganowi „nie zawsze się opłaca" - podkreśla organizacja.

fot. materiały prasoweArticle

Francuska rodzina Mulliez, do której należą hipermarkety Auchan, markety budowlane Leroy Merlin i sklepy sportowe Decathlon, mimo agresji Rosji w Ukrainie wciąż prowadzą w państwie rządzonym przez Putina biznes. Sieć Auchan, która ma 230 sklepów w Rosji, w przeciwieństwie do szeregu zachodnich przedsiębiorstw nie wycofała się dotąd z rosyjskiego rynku.

Ostatnio międzynarodowe śledztwo cenionych dziennikarzy Bellingcat, "Le Monde" i The Insider wykazało, że Auchan i Leroy Merlin pomagały rosyjskim żołnierzom walczącym w Ukrainie.

Zgodnie z wynikami śledztwa, dostawy dla rosyjskiego wojska zostały określone "pomocą humanitarną" i składają się zarówno z produktów z magazynów Auchan, jak i zakupionych przez wolontariuszy w różnych sklepach Auchan w różnych regionach kraju. W niektórych z nich, dostawy zostały zorganizowane przy współudziale lokalnych władz - pisze rosyjski portal śledczy Insider.

Choć większość danych, które przedstawiają dziennikarze dotyczy sieci Auchan, zebrano również dowody wskazujące na uczestnictwo w procederze sieci Leroy Merlin.

Dmytro Kuleba, minister spraw zagranicznych Ukrainy, zapowiedział już reakcję władz Ukrainy na to śledztwo. - W zeszłym roku wzywałem świat do bojkotu Auchan za to, że nie wycofał się z Rosji i nie zaprzestał finansowania zbrodni wojennych. Rzeczywistość wydaje się jednak dużo gorsza: Auchan stał się bronią rosyjskiej agresji na pełną skalę - ocenił. - Zamierzam omówić to z moim francuskim odpowiednikiem - zapowiedział Kuleba.

Klub Jagielloński apeluje do Auchan o wyjście albo z Rosji, albo z Polski

W petycji kierowanej do zarządu Auchan Polska Klub Jagielloński apeluje o "ponowne rozważenie decyzji o opuszczenie rynku Federacji Rosyjskiej".

"Oczekujemy od Państwa tej spóźnionej, ale koniecznej decyzji. Jeśli jednak nie zamierzają Państwo opuszczać terenu Federacji Rosyjskiej, to apelujemy o opuszczenie Polski. Chcemy uświadomić Państwu, że wbrew sloganowi sieci Auchan „nie zawsze się opłaca” - czytamy w petycji.

Dalej autorzy petycji ogłosili, iż wysłali do 100 firm, których produkty znajdują się w ofercie Auchan, wezwanie do działania. "Prosimy te firmy o ustosunkowanie się do możliwości wycofania swoich produktów z Państwa sieci, a także o inne możliwe formy ograniczenia współpracy z Auchan" - pisze Klub Jagielloński.

"Równocześnie wzywamy wszystkich Polaków i mieszkających w naszym kraju Ukraińców do dalszego omijania Państwa sieci, jak również pozostałych firm rodziny Mulliez, takich jak Leroy Merlin i Decathlon. Jesteśmy przekonani, że odważne decyzje polskich przedsiębiorców i krajowych konsumentów pozwolą Państwu podjąć słuszną decyzję. Wciąż mamy nadzieję, że Auchan wybierze Polskę zamiast Rosji" - argumentuje think tank.

Klub Jagielloński chce zebrać pod petycją 2500 podpisów, do chwili publikacji tego tekstu podpisało ją 1118 internautów.

Dołącz do dyskusji: Klub Jagielloński apeluje do Auchan o wyjście z Polski "jeśli nie chcecie wyjść z Rosji"

27 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
klient
Z badań wychodzi, że Auchan to "najtańsza" sieć w Polsce, więc chyba się opłaca. Widać, że ludzie glosują portfelem.
odpowiedź
User
Nielsen Łaudit
Najtańsza czy najdroższa od lutego 2022 nie było mnie tam i prędko nie będzie.
odpowiedź
User
Dajcie spokój
Wystarczy zobaczyć komentarze w mediach społecznościowych i od razu widać, ze nic z tego nie wyjdzie. Nie zabierajcie Auchana Ukraińcom, to ich ulubiony sklep :)
odpowiedź