SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Koniec chowu klatkowego w Unii w 2027 roku. Komisja Europejska wprowadzi nowe przepisy

Komisja Europejska zapowiedziała, że rozpocznie prace nad przepisami, które wprowadzą zakaz stosowania klatek dla kur, matek świń, cieląt, królików, kaczek, gęsi i innych zwierząt hodowlanych. Wycofanie chowu klatkowego przewidziano na rok 2027.

Article

Decyzja Komisji Europejskiej dotycząca likwidacji chowu klatkowego zwierząt jest odpowiedzią na Europejską Inicjatywę Obywatelską „Koniec Epoki Klatkowej - End the Cage Age", zainicjowaną przez organizację Compassion in World Farming oraz Compassion in World Farming Polska.

Czytaj także: Komisja Europejska wszczyna dochodzenie w sprawie możliwych antykonkurencyjnych działań Facebooka

Według obecnych danych ponad 300 mln zwierząt hodowlanych w UE nadal spędza całe swoje życie lub jego część w klatkach, kojcach oraz zagrodach. Powoduje to ogromne cierpienie. Zwierzęta nie mogą wyrażać w nich swoich podstawowych, naturalnych zachowań, w klatkach nie mogą się często nawet obrócić czy rozpostrzeć skrzydeł.

Koniec klatek w 2027 roku

Teraz Komisja Europejska zapowiedziała, że do 2027 r. wejdą w życice unijne przepisy zakazujące chowu klatkowego na terenie Wspólnoty.

Komisja ogłosiła, że do końca 2023 r. zamierza „przedstawić wniosek ustawodawczy mający na celu wycofanie i ostateczny zakaz stosowania klatek w odniesieniu do wszystkich gatunków i kategorii zwierząt, o których mowa w inicjatywie".

Według planu Komisja zajmie się również kwestią produktów importowanych z państw spoza UE, zobowiązując się do rozważenia „wprowadzenia zasad lub norm dotyczących produktów importowanych, które byłyby równoważne z zasadami obowiązującymi w UE".

KE zapowiada, że oceni szczegóły dotyczące sposobu wprowadzenia zakazu do końca przyszłego roku, a jej celem będzie dokonanie rewizji odpowiednich przepisów do końca 2023 r.

Czytaj także: Unia Europejska chce stworzyć jednostkę ds. cyberprzestrzeni. Ma sprawnie reagować na cyberataki w granicach Wspólnoty

- Nadszedł naprawdę długo oczekiwany dzień, czekaliśmy na tę decyzję prawie 3 lata, bo tyle zajął cały proces związany z naszą inicjatywą obywatelską – przyznaje w komunikacie Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion Polska i członkini komitetu obywatelskiego „Koniec Epoki Klatkowej”. - To wielki sukces i dziś Komisja Europejska zrobiła duży krok, żeby pewna epoka dla zwierząt się skończyła. Obywatele domagali się zmian, a Komisja usłyszała ich głos wyraźnie i podjęła jednoznaczne zobowiązanie do stopniowego wycofywania klatek. Myślę, że to historyczny moment dla całego ruchu prozwierzęcego i od dziś rozpoczyna się nowa podróż.

Według zapowiedzi organizacja będzie skoncentrowana na instytucjach europejskich, dopóki nie zostanie zrealizowany zapowiedziany plan.

Decyzja Komisji jest także wynikiem m.in. zdecydowanego poparcia przez Parlament Europejski rezolucji dotyczącej inicjatywy, przyjętej przez PE 10 czerwca br. Wezwano w niej Komisję Europejską do wycofania klatek dla zwierząt hodowlanych do 2027 r. oraz do zagwarantowania, że wszystkie produkty importowane do UE będą spełniały normy dotyczące hodowli bezklatkowej.

Dołącz do dyskusji: Koniec chowu klatkowego w Unii w 2027 roku. Komisja Europejska wprowadzi nowe przepisy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl