SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Stowarzyszenie Inicjatywa Polska walczy o Dwutygodnik.com

Stowarzyszenie Inicjatywa Polska w specjalnej petycji do ministra kultury Piotra Glińskiego apeluje o utrzymanie finansowania dla internetowego magazynu Dwutygodnik.com. Kilka dni temu podjęto decyzję, że od nowego roku tytuł nie będzie dostawać środków publicznych.

Article

Media obiegła niedawno informacja o wstrzymaniu publicznych dotacji dla internetowego magazynu kulturalnego Dwutygodnik.com. Tytuł istnieje od prawie 10 lat, obecnie wydawany jest przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny (FINA). Jednak dofinansowanie skończy się w tym roku. W praktyce, oznacza to koniec wydawania magazynu.

Petycja do ministra Glińskiego

Petycję w sprawie utrzymania finansowania tytułu przygotowało stowarzyszenie Inicjatywa Polska. - Apelujemy do Pana Piotra Glińskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, któremu podlega FINA, o cofnięcie tej szkodliwej dla polskiej kultury decyzji i przywrócenie finansowania internetowego magazynu - czytamy w dokumencie.

- Nie widzimy żadnych podstaw merytorycznych do wstrzymania finansowania „Dwutygodnika”, a tym samym zaprzestania jego wydawania z początkiem 2019 roku. To szczególnie zaskakująca decyzja w obliczu informacji o bardzo dobrej kondycji tegorocznego budżetu i dobrych prognozach budżetowych na kolejne lata. W naszej ocenie - czytelników magazynu, a także niżej podpisanych pod tą petycją - Dwutygodnik.com to niezwykle ważny społecznie projekt kulturalny, nad którym państwo powinno sprawować pieczę - piszą autorzy petycji.

Dwutygodnik.com - szeroko o kulturze

Dwutygodnik.com wydawany jest od 2009 roku. Wszystkie publikowane w nim materiały są dostępne bezpłatnie. Wydawcą jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

Na stronie znajdują się teksty o literaturze, teatrze, muzyce, sztuce, filmie i mediach. Publikowane są felietony, wywiady, recenzje, eseje. Do magazynu piszą zarówno debiutanci, jak i znani intelektualiści. W Dwutygodniku.com publikowali m.in. Dorota Masłowska, Joanna Tokarska-Bakir, Paweł Dunin-Wąsowicz czy Andrzej Stasiuk.

Redaktorką naczelną jest Zofia Król, krytyczka literacka i literaturoznawczyni. Zespół tworzą również Paweł Soszyński (Teatr), Maciej Jakubowiak (Literatura), Piotr Kowalczyk (Muzyka), Agnieszka Słodownik (Media, komiks), Jakub Socha (Film), Paulina Wrocławska (Sztuka).

Z tytułem stale współpracują m.in. Przemysław Czapliński, Henryk Grynberg, Łukasz Najder, Katarzyna Niedurny, Jakub Wencel czy Marcin Wicha.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Stowarzyszenie Inicjatywa Polska walczy o Dwutygodnik.com

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Deckard
Poproszę o podanie informacji jakiej wysokości dotacje otrzymywała ta strona internetowa. Nie ma o tym słowa w artykule.
11 8
odpowiedź
User
Dwutygodnik to kolejna pseudolewicowa kanapa.
Bardzo stronniczy przegląd kulturalny. To jest praktycznie druga Kultura liberalna, która z też jest utrzymywana z budżetu państwa. Zresztą jak wszystkie te postkomunistyczne "niezalezne" środowiska.

Sierakowski pychal na Kaczyńskiego, twierdząc, że 90 proc. pieniędzy ma z zachodu. Nie minęło od tych wypowiedzi 2 lata, a KP żebrze o datki id internautów...

Cala ta pseudooewica kawiarniane to są układy układziki ok. 100 warszawskich osób, których rodzice, albo nawet jeszcze oni sami byli po uszy zanurzeni w PRL.

Dobrze by to przeciąć, jeśli rzeczywiście kogoś więcej reprezentują to powinni się sami utrzymać. Karnowski, Lisicki, a wcześniej Gazeta Polska Sakiewicza jakoś dawali radę gdy grosza od państwa nie otrzymywali. Teraz może jest inaczej, ale zaczynali rzeczywiście oddolnie.
10 8
odpowiedź
User
zdumiony
Czy stowarzyszenie Inicjatywa Polska to ta kanapa Nowackiej, która ostatnio przystąpiła do Koalicji Obywatelskiej? Jaki oni mają mandat by o cokolwiek apelować? Sami ledwie żyją.
9 8
odpowiedź