SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Stowarzyszenie Inicjatywa Polska walczy o Dwutygodnik.com

Stowarzyszenie Inicjatywa Polska w specjalnej petycji do ministra kultury Piotra Glińskiego apeluje o utrzymanie finansowania dla internetowego magazynu Dwutygodnik.com. Kilka dni temu podjęto decyzję, że od nowego roku tytuł nie będzie dostawać środków publicznych.

Article

Media obiegła niedawno informacja o wstrzymaniu publicznych dotacji dla internetowego magazynu kulturalnego Dwutygodnik.com. Tytuł istnieje od prawie 10 lat, obecnie wydawany jest przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny (FINA). Jednak dofinansowanie skończy się w tym roku. W praktyce, oznacza to koniec wydawania magazynu.

Petycja do ministra Glińskiego

Petycję w sprawie utrzymania finansowania tytułu przygotowało stowarzyszenie Inicjatywa Polska. - Apelujemy do Pana Piotra Glińskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, któremu podlega FINA, o cofnięcie tej szkodliwej dla polskiej kultury decyzji i przywrócenie finansowania internetowego magazynu - czytamy w dokumencie.

- Nie widzimy żadnych podstaw merytorycznych do wstrzymania finansowania „Dwutygodnika”, a tym samym zaprzestania jego wydawania z początkiem 2019 roku. To szczególnie zaskakująca decyzja w obliczu informacji o bardzo dobrej kondycji tegorocznego budżetu i dobrych prognozach budżetowych na kolejne lata. W naszej ocenie - czytelników magazynu, a także niżej podpisanych pod tą petycją - Dwutygodnik.com to niezwykle ważny społecznie projekt kulturalny, nad którym państwo powinno sprawować pieczę - piszą autorzy petycji.

Dwutygodnik.com - szeroko o kulturze

Dwutygodnik.com wydawany jest od 2009 roku. Wszystkie publikowane w nim materiały są dostępne bezpłatnie. Wydawcą jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

Na stronie znajdują się teksty o literaturze, teatrze, muzyce, sztuce, filmie i mediach. Publikowane są felietony, wywiady, recenzje, eseje. Do magazynu piszą zarówno debiutanci, jak i znani intelektualiści. W Dwutygodniku.com publikowali m.in. Dorota Masłowska, Joanna Tokarska-Bakir, Paweł Dunin-Wąsowicz czy Andrzej Stasiuk.

Redaktorką naczelną jest Zofia Król, krytyczka literacka i literaturoznawczyni. Zespół tworzą również Paweł Soszyński (Teatr), Maciej Jakubowiak (Literatura), Piotr Kowalczyk (Muzyka), Agnieszka Słodownik (Media, komiks), Jakub Socha (Film), Paulina Wrocławska (Sztuka).

Z tytułem stale współpracują m.in. Przemysław Czapliński, Henryk Grynberg, Łukasz Najder, Katarzyna Niedurny, Jakub Wencel czy Marcin Wicha.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Stowarzyszenie Inicjatywa Polska walczy o Dwutygodnik.com

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Deckard
Poproszę o podanie informacji jakiej wysokości dotacje otrzymywała ta strona internetowa. Nie ma o tym słowa w artykule.
odpowiedź
User
Dwutygodnik to kolejna pseudolewicowa kanapa.
Bardzo stronniczy przegląd kulturalny. To jest praktycznie druga Kultura liberalna, która z też jest utrzymywana z budżetu państwa. Zresztą jak wszystkie te postkomunistyczne "niezalezne" środowiska.

Sierakowski pychal na Kaczyńskiego, twierdząc, że 90 proc. pieniędzy ma z zachodu. Nie minęło od tych wypowiedzi 2 lata, a KP żebrze o datki id internautów...

Cala ta pseudooewica kawiarniane to są układy układziki ok. 100 warszawskich osób, których rodzice, albo nawet jeszcze oni sami byli po uszy zanurzeni w PRL.

Dobrze by to przeciąć, jeśli rzeczywiście kogoś więcej reprezentują to powinni się sami utrzymać. Karnowski, Lisicki, a wcześniej Gazeta Polska Sakiewicza jakoś dawali radę gdy grosza od państwa nie otrzymywali. Teraz może jest inaczej, ale zaczynali rzeczywiście oddolnie.
odpowiedź
User
zdumiony
Czy stowarzyszenie Inicjatywa Polska to ta kanapa Nowackiej, która ostatnio przystąpiła do Koalicji Obywatelskiej? Jaki oni mają mandat by o cokolwiek apelować? Sami ledwie żyją.
odpowiedź