SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nadawca TOK FM jeszcze poczeka na decyzję KRRiT ws przedłużenia koncesji

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nadal nie podjęła decyzji ws wniosku nadawcy o przedłużenie koncesji o kolejne 10 lat dla Radia TOK FM. Wciąż trwa monitoring programowy stacji. - W przypadku rozgłośni o takim charakterze, jaki ma TOK FM, to może jeszcze zająć nawet dwa miesiące - mówi nam prof. Tadeusz Kowalski, członek KRRiT.

fot. materiały prasoweArticle

Jak już informowaliśmy, Radiu TOK FM 3 listopada wygasa 10-letnia koncesja na naziemne nadawanie programu w 23 miastach w Polsce. Dlatego stacja stara się o jej przedłużenie na kolejny okres. Teresa Brykczyńska, rzeczniczka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, potwierdziła na naszych łamach, że wniosek w sprawie koncesji dla Radia TOK FM wpłynął do regulatora w ustawowym terminie. - Czekamy na jego rozpatrzenie - mówiła nam na początku lutego Agata Staniszewska, rzeczniczka prasowa Agory, do której należy rozgłośnia.

Regulator zlecił monitoring programowy stacji. - To standardowa procedura, która poprzedza wydanie decyzji. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku dużych nadawców - zapewniał nas prof. Tadeusz Kowalski, członek KRRiT. Chodzi o to, by regulator przed wydaniem decyzji mógł sprawdzić, czy stacja, która stara się o nową koncesję, wypełniała zapisane w koncesji warunki programowe.

"Kłopotliwy i czasochłonny monitoring programowy"

- Monitoring programowy Radia TOK FM wciąż trwa - mówi nam teraz prof. Kowalski. - W przypadku rozgłośni o takim charakterze to może jeszcze zająć nawet dwa miesiące. TOK FM to radio, w którym nadawane są audycje informacyjne i publicystyczne, a muzyki prawie w ogóle nie ma. Dlatego tak kłopotliwy i czasochłonny jest monitoring programowy, bo trzeba wysłuchać uważnie wszystkich audycji. W przypadku stacji muzycznych trwa to znacznie krócej.

Nadawcy radiowi mają obowiązek, żeby przynajmniej przez 28 dni archiwizować zapis 24-godzinnego programu. Jak wyjaśnia prof. Kowalski, w ramach monitoringu rozgłośni wybiera się losowo kilka dni i analizuje szczegółowo wszystko, co można było wtedy usłyszeć na antenie. - Tych kilka dni stanowi reprezentatywną próbę dla całości programu. Sprawdzane jest wtedy, czy nie doszło do naruszeń zapisów koncesyjnych. Później departament monitoringu przedstawia nam swoją opinię oraz wyniki kontroli, a departament prawny informuje, czy nadawca złożył poprawnie wszystkie dokumenty. Na tej podstawie możemy już w gronie członków Rady dyskutować nad wnioskiem o przedłużenie koncesji - opisuje prof. Kowalski.

Będzie kara dla Radia TOK FM?

Miesiąc temu przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski z urzędu wszczął postępowanie w sprawie ukarania nadawcy TOK FM. W lakonicznym komunikacie nie wskazano, które treści według szefa KRRiT naruszyły przepisy. Nie wskazano też, w jaki konkretnie sposób rozgłośnia złamała ustawę o radiofonii i telewizji. O jaką audycję chodzi?

Według ustaleń portalu Wirtualnemedia.pl KRRiT w ostatnim czasie zajmowała się jedną skargą na TOK FM - złożoną przez Wydawnictwo Biały Kruk, które opublikowało podręcznik "Historia i Teraźniejszość" autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego. Skarga dotyczyła wypowiedzi Piotra Maślaka, który na antenie rozgłośni oceniał książkę 7 czerwca ub.r. - Czyta się to jak podręcznik - przepraszam za to porównanie - dla Hitlerjugend. Chwilami, nie wszędzie - stwierdził.

- Powiadomiliśmy już Krajową Radę Radiofonii i Telewizji o tej sprawie, postępowanie jest w toku, rozmawiamy także z naszymi prawnikami, aby skierować sprawę na drogę sądową - mówił portalowi wPolityce.pl Leszek Sosnowski, właściciel i prezes Białego Kruka. - Takich rzeczy nie wolno puszczać płazem. Może się podręcznik nie podobać, może się przedmiot nie podobać, ale po pierwsze najpierw trzeba go poznać, a po drugie trzymać się w granicach elementarnej przyzwoitości To jest gorzej niż chamska odzywka, to jest pomówienie o propagowanie faszyzmu wśród młodzieży - podkreślił.

Z naszych informacji wynika, że KRRiT już w nowym składzie, powołanym jesienią ub.r., zdecydowała, że wyjaśnienia złożone przez nadawcę TOK FM w odpowiedzi na skargę nie kończą sprawy.

Radio TOK FM ze wzrostem słuchalności

Według ostatniego badania Radio Track (listopad 2022 r. - styczeń 2023 r.) Radio TOK FM miało 3,3 proc. udziału w rynku słuchalności, o 0,4 pkt proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Rozgłośnia ma profil informacyjno-publicystyczny. Nadawcą TOK FM jest firma Inforadio, której udziałowcami, poprzez spółki zależne, są Agora (66,1 proc.) i wydawca tygodnika "Polityka" (33,9 proc.). W 2021 r. Inforadio osiągnęło wzrost przychodów o 30,1 proc. do 15,26 mln zł i zysku netto z 1,39 do 2,42 mln zł. Cały zysk wypłaciło udziałowcom.

Dołącz do dyskusji: Nadawca TOK FM jeszcze poczeka na decyzję KRRiT ws przedłużenia koncesji

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marcin
Ci nie z PiSu to maja przechlapane...
odpowiedź
User
wiadomo
wiadomo TOK FM to nie orlen
odpowiedź
User
Dominika
Kiedyś należy rozliczyć towarzystwo z krrit
odpowiedź