SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Koniec reklamowania leków bez recepty?

Ministerstwo Zdrowia chce zakazać reklamy leków bez recepty. Taki zapis - zgodnie z propozycją resortu Ewy Kopacz - miałby znaleźć się w przygotowywanej nowelizacji ustawy o prawie farmaceutycznym.

Zdaniem urzędników, śmiało możemy się już nazywać narodem lekomanów. Pod względem spożycia leków bez recepty jesteśmy w europejskiej czołówce. W aptekach zostawiamy coraz więcej pieniędzy. Według szacunków, w tym roku będzie to grubo ponad 20 miliardów złotych- podało radio RMF FM.

Najważniejszy argument jest jednak taki, że nadmierne spożywanie tych specyfików jest przyczyną aż 10 procent hospitalizacji - mówi rzecznik resortu zdrowia Jakub Gołąb: Leki bez recepty, jakkolwiek nie są aż tak silnie działające jak te z receptą, ich nadmierna reklama może spowodować, że w nieuzasadniony medycznie sposób będą one przyjmowane.

Brak umiaru w spożywaniu leków nie przekonuje Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. To nadmierna ingerencja w zasady wolnego rynku - mówi prezes Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel: Nie zgadzamy się z zakazem reklamy produktów farmaceutycznych i bardzo liczymy na to, że nasze postulaty będą wzięte pod uwagę. Resort podobno zapoznaje się już z opinią UOKiK-u, ale zdania raczej nie zmieni.

  • Więcej informacji:
  • Lek
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Koniec reklamowania leków bez recepty?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl