SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Koniec samodzielności Rady Mediów Narodowych? PiS szykuje kolejną nowelizację ustawy medialnej

Prawo i Sprawiedliwość chce znowelizować ustawę o radiofonii i telewizji i odebrać Radzie Mediów Narodowych samodzielność w decydowaniu o kształcie zarządów Telewizji Polskiej i Polskiego Radia - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Article

Jak ustalił portal Wirtualnemedia.pl, przygotowana przez grupę posłów PiS nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji wprowadzi nowe przepisy do art. 27. Dotyczy on sposobu wybierania prezesów i członków zarządu.Nie podjęto decyzji, kiedy projekt trafi do laski marszałkowskiej.

- Tak, potwierdzam, bardzo poważnie rozważamy taki scenariusz. Prace nad projektem tej ustawy nie są jeszcze zakończone, ale są mocno zaawansowane - tłumaczy w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Beata Mazurek, rzecznik prasowa Prawa i Sprawiedliwości.

Przyjęta pod koniec ub.r. „mała” ustawa medialna przenosi prawo powoływania i odwoływania zarządów publicznej radiofonii i telewizji z rad nadzorczych i KRRiT na ministra Skarbu Państwa.

To właśnie zgodnie z tą nowelą minister Dawid Jackiewicz powołał na stanowiska Jacka Kurskiego i Barbarę Stanisławczyk-Żyłę. W lipcu premier Beata Szydło poinformowała jednak o planowanej likwidacji resortu skarbu, a Jackiewicz odszedł z rządu.

Portal Wirtualnemedia.pl dotarł do zapisów przygotowywanej nowelizacji ustawy medialnej. Bardzo istotną zmianą jest nadanie Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji kompetencji do zatwierdzania wybranych przez Radę Mediów Narodowych zarządów mediów publicznych.

Co to oznacza w praktyce? PiS chce, aby RMN przeprowadzała konkurs i wybierała najlepszego kandydata na dane stanowisko. Ale to KRRiT będzie ten wybór zatwierdzać. Taki mechanizm funkcjonował do grudnia ub.r., z tym że prezesów i członków zarządu wybierały rady nadzorcze przy akceptacji (lub nie) Krajowej Rady.

Kolejną nowością jest możliwość bezpośredniej ingerencji KRRiT w wybór dokonany przez członków Rady Mediów Narodowych. Konkretnie: w przypadku odmowy zatwierdzenia zgłaszanej kandydatury to Krajowa Rada „wybiera i powołuje na brakujący wakat członka zarządu lub prezesa”. To oznacza całkowite odebranie samodzielności członkom RMN.

Przypomnijmy, że w piątek RMN zakończyła przesłuchania czterech kandydatów, którzy walczą o fotel prezesa TVP. Zostanie on wybrany w środę 12 października, a urzędowanie rozpocznie trzy dni później.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Koniec samodzielności Rady Mediów Narodowych? PiS szykuje kolejną nowelizację ustawy medialnej

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Halo
A kiedy oni byli samodzielni? Przecież Kaczyński decyduje.
65 19
odpowiedź
User
zxc
Czy to nie jest piękne gdy narodowi bracia lepszego sortu, którzy zawsze stoją tu, a nie tam skaczą sobie do gardeł?! LOL. Przecież tu nie chodzi o poprawienie czegoś tylko upupienie tych, co poczuli się zbyt pewnie. #dojna zmiana
48 15
odpowiedź
User
e
"Ale to KRRiT będzie ten wybór zatwierdzać. Taki mechanizm funkcjonował do grudnia ub.r., z tym że prezesów i członków zarządu wybierały rady nadzorcze przy akceptacji (lub nie) Krajowej Rady."

Czyli RMN ma robić to, co do grudnia robiły rady nadzorcze. Był w ogóle sens RMN powoływać?
47 10
odpowiedź
User
widz555
Jakby był jeszcze ktoś, kto wierzy że rządzące ugrupowanie to jednomyślny monolit, to powinien ostatecznie przejrzeć na oczy. To nie wytrzyma do końca kadencji, a usuwanie skutków tej zabawy krajem będzie kosztować dużo więcej niż 500+
40 12
odpowiedź
User
Trul
Czabański próbuje się skumać ze złodziejami z PO, dlatego załatwią go specustawą.
16 35
odpowiedź