SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP Info ostrzega na pasku przed swoim zniknięciem

W połowie grudnia zmiana standardu MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej. W związku z migracją głównych kanałów Telewizji Polskiej do DVB-T2/HEVC, rusza kampania informacyjna nadawcy publicznego. O konieczności wymiany tunera lub telewizora widzowie TVP Info mogą się dowiedzieć m.in. z pasku w dolnej części ekranu.

Article

Komunikat o zmianie standardu można znaleźć niemal na samym dole ekranu, tuż obok informacji z kraju i ze świata. Jest wyświetlany niewielką czcionką co kilka minut. - TVP zmienia standard nadawania programów: TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Sport, TVP3, TVP Historia. Sprawdź, czy za pomocą anteny naziemnej odbierasz TVP Rozrywka, TVP Kobieta, TVP Dokument. Jeśli tak, Twój odbiornik jest gotowy na nowy standard. Więcej na stronie: www.telewizjanaziemna.pl. TVP zmienia standard nadawania programów: TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Sport, TVP3, TVP Historia. Jeśli za pomocą anteny naziemnej odbierasz tylko te programy Telewizji Polskiej, wymień odbiornik na nowy. Więcej na stronie: www.telewizjanaziemna.pl – można przeczytać na pasku TVP Info. Podobne komunikaty są wyświetlane podczas popularnych produkcji Telewizji Polskiej, takich jak serial „M jak miłość” (TVP2). 

W połowie grudnia widzowie naziemni ze starszymi odbiornikami stracą dostęp do kanałów TVP. Według różnych szacunków i badań to od 200 do 500 tys. gospodarstw domowych. Będą mogli oglądać tylko stacje z ogólnopolskiego MUX-8, który nie zmieni standardu (Nowa TV, Telewizja WP, Zoom TV, Metro) i nielicznych multipleksów lokalnych. W zeszłym roku zmiana objęła MUX-1 (Stopklatka, TTV, TV Trwam, Antena HD, Eska TV, Polo TV, Fokus TV), MUX-2 (Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TVN, TVN7, TV Puls, Puls 2) i MUX-4 (płatny pakiet Polsat Box i Wydarzenia 24). Jeśli odbiorca naziemny ma dostęp do tych stacji, to nie musi wymieniać odbiornika. W nowym standardzie jest też dostępny MUX-6 (TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Rozrywka, TVP Polonia, TVP ABC, TVP Kultura, Alfa TVP i Belsat).

O DVB-T2 będą informować m.in. „Wiadomości” TVP1

Od 27 listopada na antenach Telewizji Polskiej pojawiają się spoty informujące o szczegółach zbliżającej się zmiany standardu nadawania w MUX-3 – z DVB-T na DVB-T2/HEVC. Twarzami kampanii są znani dziennikarze TVP: Krzysztof Ziemiec i Tomasz Wolny.

Telewizja Polska w trakcie kampanii będzie informowała widzów o potrzebie posiadania zgodnego z nowym standardem sprzętu odbiorczego oraz przestrojenia odbiorników i aktualizacji listy kanałów, by po zmianie standardu nadal odbierać kanały. W tym celu zaplanowano emisję ponad dwóch tysięcy spotów, które od 27 listopada będą emitowane na antenach TVP1, TVP2, TVP3, TVP Rozrywka, TVP Info, TVP Historia, TVP Kultura, TVP Nauka, TVP Kobieta, TVP Sport oraz w mediach społecznościowych i na stronach internetowych TVP.

 

Informacje o nadchodzących zmianach w systemie nadawania będą systematycznie pojawiać się w „Wiadomościach”, „Panoramie” i „Teleexpresie”, w programach ośrodków regionalnych TVP, a także w programach rozrywkowych - takich jak „Pytanie na Śniadanie” oraz w Telegazecie, aplikacjach TVP i na stronie internetowej telewizjanaziemna.pl. Przełączenie na nowy system nadawania odbędzie się w dwóch etapach: nocy z 14 na 15 grudnia (zachodnia część Polski) i z 18 na 19 grudnia (wschodnia część Polski). Do końca 2022 roku można było skorzystać z dofinasowania na zakup telewizora lub dekodera, kompatybilnego z DVB-T2/HEVC. Podczas migracji MUX-3 na nowy standard, podobny rządowy program nie obowiązuje.

 

 

W zeszłym roku można było skorzystać z rządowego dofinansowania w wysokości do 100 zł na zakup dekodera lub 250 zł na nowy telewizor. W tym roku program nie obowiązuje. Widzowie zagrożeni utratą sygnału muszą więc sami zainwestować w sprzęt. Najtańsze tunery z DVB-T2/HEVC można nabyć za 60 zł, a telewizory za mniej niż 500 zł.

 

Zmiany na multipleksach TVP

Ostatnio Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała nowy rozkład miejsc na multipleksach Telewizji Polskiej po zmianie standardu MUX-3 na DVB-T2/HEVC. Kanały TVP ABC i TVP Kultura trafią na trzeci multipleks. Z kolei do naziemnej telewizji cyfrowej powróci TVP World. Będzie dostępny za pośrednictwem MUX-6. Nadawca publiczny poinformował z kolei, że w celu zapewnienia tym widzom dodatkowego czasu na dostrojenie odbiorników, TVP będzie realizowała równoległą emisję wybranych kanałów zarówno na MUX-3, jak i na MUX-6. Będzie to dotyczyło: TVP1, TVP2, TVP Info w okresie od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. oraz TVP ABC i TVP Kultura w okresie od 19 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. Po zmianie standardu kanały TVP Historia i TVP3 będą dostępne w jakości HD. 

Eksperci w rozmowie z Wirtualnemedia.pl skrytykowali termin migracji MUX-3 do nowego standardu. To okres przed samym Bożym Narodzeniem, kiedy wiele osób jest skupionych na zakupach i innych przygotowaniach do świąt. Niedługo rozpocznie też pracę rząd Donalda Tuska, który zapowiada szybkie zmiany we władzach Telewizji Polskiej. Jej programy informacyjne emitują codziennie materiały na temat tej zapowiedzi. Nie brakuje głosów, że część widzów ze starszymi telewizorami może odebrać zniknięcie kanałów TVP jako likwidację nadawcy publicznego.

MUX-3 miał zmienić standard przed rokiem. W marcu 2022 roku Minister spraw wewnętrznych i administracji w związku z wojną na Ukrainie wystąpił do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o przesunięcie tego terminu. MUX-3 towarzyszy bowiem Regionalny System Ostrzegania. Szef UKE zgodził się na emisję w starym standardzie do końca 2023 roku. Stacje komercyjne uważają, że doszło do faworyzowania TVP w roku wyborczym. Zamierzają po migracji MUX-3 do nowego standardu podliczyć potencjalnie utracone wpływy reklamowe i domagać się rekompensaty od Skarbu Państwa.

Dołącz do dyskusji: TVP Info ostrzega na pasku przed swoim zniknięciem

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ja
Oni i tak znikną, ale nie chodzi tu o wymianę tunera ;)
72 12
odpowiedź
User
X
Oni i tak znikną, ale nie chodzi tu o wymianę tunera ;)


Zniknie niepodległa Polska. Już 9 europarlamentarzystów Totalnych niedawno zadecydowało o przepchnięciu planów powstania nowego superpaństwa.
odpowiedź
User
Brumak
Niech znikają dudu morawieckim nie pomoże mogą szczekać hau hau
36 22
odpowiedź