SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Koniec „W tyle wizji” w TVP Info

Emitowany od 2016 roku program „W tyle wizji”, a także „W tyle wizji Extra” nie znajdą się w ramówce odświeżonego kanału TVP Info. Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że nowe kierownictwo Telewizji Polskiej nie planuje też emitowania podobnego programu. 
 

W środę z pracownikami TVP spotkali się m.in. prezes Tomasz Sygut i nowy szef TVP Info Paweł Moskalewicz. Stacja informacyjna nadawcy publicznego zawiesiła nadawanie 20 grudnia. Ma wrócić w najbliższych dniach. Może to nastąpić w piątek 29 grudnia w godzinach wieczornych. O ile uda się rozwiązać problemy techniczne związane z okupacją Telewizyjnej Agencji Informacyjnej przez dotychczasowe kierownictwo i część dziennikarzy. Studio nowego TVP Info ma znajdować się na razie w gmachu przy ulicy Woronicza w Warszawie. Stacja może początkowo przypominać formułą kanał Wydarzenia 24.  

- Kanał ma być bezstronny, a polityków mają zastąpić eksperci. Zniknie większość politycznych programów, m.in. „W tyle wizji” i nowe kierownictwo nie przewiduje czegoś podobnego. Dzień będzie podzielony na trzy bloki: ranny, popołudniowy i wieczorny. Wszystko odbędzie się „po partyzancku”, ale szefostwo jest zdeterminowane, aby uruchomić kanał i przywrócić ludziom informację - mówi Wirtualnemedia.pl dziennikarz TVP, który pragnie zachować anonimowość.

Bez alternatywy dla „Szkła kontaktowego”

Program publicystyczno-satyryczny „W tyle wizji” zadebiutował w TVP Info 1 kwietnia 2016 roku. Część główna nie trwała zazwyczaj dłużej niż 39 minut, a część dodatkowa („W tyle wizji Extra”) od 15 do 39 minut. W produkcji można było zobaczyć Magdalenę Ogórek, Marcina Wolskiego, Stanisława Janeckiego, Dorotę Łosiewicz, Jacka Łęskiego, Wiktora Świetlika i Krzysztofa Feusette.

W każdym wydaniu komentowane były wydarzenia z ostatniego dnia, wypowiedzi i zachowania polityków. Analizowano też wpisy z mediów społecznościowych. Ze studiem mogli połączyć się widzowie TVP Info. „W tyle wizji” miało formę zbliżoną do „Szkła kontaktowego”, nadawanego przez TVN24 od 25 stycznia 2005 roku. W programie TVP Info krytykowano jednak przede wszystkim zachowania polityków obecnej koalicji rządzącej, a wcześniejszej opozycji.

Nowe kierownictwo TVP przygotowuje się do wznowienia „Panoramy” TVP2 i „Teleexpressu” TVP1. Pierwszym programem pokieruje Jarosław Kulczycki, a prowadzącym drugiego ma być Maciej Orłoś. W nowej ramówce TVP Info na pewno nie znajdą się „Jedziemy” Michała Rachonia (program o podobnej nazwie emituje już TV Republika), a także program „Jak oni kłamią”, krytykujący materiały i dziennikarzy TVN.

Pożegnania prowadzących

Kilka dni temu na YouTube z widzami TVP pożegnał się Marcin Wolski. - Święta Bożego narodzenia są znakomitą okazją do złożenia sobie najlepszych życzeń, a przy okazji też jest możliwość pożegnania się. Drodzy Państwo, za nami szmat czasu, wiem że nas jest wielu. W porywach oglądalność mojego autorskiego programu „W tyle wizji” sięgała 2 mln oczu, czyli około 1 mln widzów. Myślę o Was w tym momencie serdecznie - stwierdził dziennikarz na swoim profilu.

- Trochę smutno, że to się właśnie skończyło, ale wszystkie rzeczy na tym świecie mają swój koniec. Poprzednim razem moja wielka przygoda z „60 minut na godzinę” (satyryczna audycja radiowej Jedynki, która była nadawana w latach 1973-1981. Program został zawieszony po wprowadzeniu stanu wojennego w dniu 13 grudnia 1981 roku, a potem już nie wrócił na antenę, gdy jego autorzy obłożeni zostali faktycznym zakazem pracy w radiu - przyp. red.) skończyła się za sprawą generała w ciemnych okularach, który po prostu pewnego dnia wyłączył nadajniki Polskiego Radia. Tym razem trzeba było wyłączyć nadajnik polskiej telewizji, przy czym obecni pułkownicy już nie mają tak efektownych mundurów, ani tak efektownych okularów. Poza tym są mniej straszni, bardziej śmieszni, chociaż równie groźni - mówił. - A więc do zobaczenia przy następnej okazji, która niewątpliwie jak mój ulubiony ciąg dalszy może i musi nastąpić - zapewnił.

Na koniec ponad 2-minutowego nagrania Marcin Wolski zaprezentował wiersz „aktualny, który z całego serca Wam przekazuję”. - Wigilia 2023. Wiele wigilii już za nami. Wiele - chce wierzyć - czeka jeszcze. Były z czołgami za oknami, co do dziś wywołują dreszcze. Chłodne i głodne z płaczem matek, lecz chodź dziejowe szły zawieje, zawsze starczało na opłatek. Na miłość, wiarę i nadzieję. Znowu ponury czas na świecie. Szukamy światła w noc złą, mokrą. Więc podnieś rękę boże dziecię. Błogosław nam i daruj błoto - zarecytował Wolski.

Wolski po wyborach podczas spotkania w Klubie Ronina krytykował TVP. - Myśmy wszystko wygrali. Zaoferowaliśmy temu społeczeństwu więcej, niż ono mogło sobie zamarzyć. Stworzyliśmy państwo naszych marzeń - stwierdził. - I stworzyliśmy - przepraszam, mówię to jako współwinny - propagandę na gorszym poziomie niż lata siedemdziesiąte. Osiemdziesiątych nie pamiętam - mówił. Później w rozmowie z „Gazetą Polską Codziennie” przepraszał za te słowa.

Na portalu X (dawny Twitter) pożegnanie zamieścił też Stanisław Janecki. - Po 7 latach i 9 miesiącach zniknęło "W tyle wizji". Byliśmy od początku z Dorotą Łosiewicz, Krzysztofa Feusette, Marcinem Wolskim i prawie od początku z Magdaleną Ogórek. Wszystkiego jajcarskiego! – napisał.

Średnia widownia „W tyle wizji” w okresie od 28 sierpnia do 11 października 2023 roku wyniosła 600 tys. osób, co przełożyło się na 5,95 proc. udziału w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów, 1,52 proc. w grupie 16-49 i 2,01 proc. w grupie 16-59. 
 

Dołącz do dyskusji: Koniec „W tyle wizji” w TVP Info

43 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
vb
Szczekacze idą przymusowo na łańcuch :)
odpowiedź
User
Huy grant
A gdzie ja tera zobacze nogi ogórek i Jarka jakimks
odpowiedź
User
Melissa
Może Ogórek wystartuje w wyborach prezydenckich? Pisowcy by za nią poszli jak w ogień
odpowiedź