SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Koniunktura w polskiej gospodarce nie napawa optymizmem

W lipcu br. ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach oceniany był negatywnie, podobnie jak w czerwcu - podał GUS.

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek

- Ogólny klimat koniunktury nie napawa optymizmem. Co prawda sytuacja w przemyśle, w stosunku do czerwca, pozostała bez zmian, ale firmy przemysłowe sygnalizują pogorszenie portfela zamówień, co w konsekwencji może przełożyć się na dalszy spadek zatrudnienia i pogorszenie wyników finansowych. Potwierdzeniem braku pozytywnych zmian w przemyśle są nadal wysokie zapasy wyrobów gotowych oraz relatywnie niskie wykorzystanie mocy wytwórczych. Aczkolwiek pewne nadzieje na przyszłość dają duże firmy, które prognozują wzrost zamówień. I to one  właśnie współpracując z małymi i średnimi przedsiębiorstwami mogą poprawić sytuację w sektorze MŚP.

Jednak sytuacja w przemyśle, w poszczególnych branżach, jest  zróżnicowana. Dobrze radzą sobie eksporterzy (chemia, maszyny i urządzenia, tworzywa sztuczne) i to oni pewnie będą ciągnęli wzrost gospodarczy w trzecim kwartale.

W kiepskiej sytuacji znajduje się budownictwo i to niezależnie od wielkości firm, co potwierdzają prognozy dotyczące portfela nowych zamówień. W tej branży jednym z największych problemów są opóźnienia płatności.

Nieco lepsza sytuacja niż w przemyśle jest w usługach (poza transportem i gospodarką magazynową). Dobrze swoją kondycję oceniają hotele i restauracje, aczkolwiek to efekt  okresu wakacyjnego.

Niestety trzeci kwartał zaczyna się niezbyt dobrze, co nie daje szans na istotną poprawę wzrostu gospodarczego. Jeżeli PKB w 3. kwartale wzrośnie o ok. 1 proc., to niestety głównie dzięki relatywnie niskiej bazie (wzrost PKB w 3. kwartale 2012 r. to 1,3 proc.) a nie dzięki poprawie fundamentów w polskiej gospodarce - komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Koniunktura w polskiej gospodarce nie napawa optymizmem

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl