SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rusza druga edycja „Podcastu Roku”. Tym razem – nowe kategorie i „Nagroda Publiczności”

W piątek rusza przyjmowanie zgłoszeń do drugiej edycji konkursu im. Janusza Majki - „Podcast Roku” . Tym razem pojawiło się sześć nowych kategorii. Rozstrzygnięcie konkursu – w listopadzie.

Fot. Materiały organizatorówArticle

Janusz Majka związany był z Radiem Rzeszów od sierpnia 1981 roku, przez lata był kierownikiem redakcji magazynów informacyjnych, prowadził poranny "Kalejdoskop" i "Puls Dnia". Ponadto przygotowywał i prowadził magazyny o motoryzacji oraz komentował mecze żużlowe. Zmarł w lutym 2021 roku na Covid-19.

Aby uczcić jego pamięć, syn radiowca, Tomasz Majka, wraz z partnerami, powołali w ubiegłym roku konkurs na „Podcast Roku”. To pierwszy ogólnopolski konkurs, którego celem jest promowanie jakości, oryginalności i kultury przekazu różnych form dźwiękowych w mediach cyfrowych. W 2022 roku organizowana jest druga jego edycja.

Sześć nowych kategorii

Zgłoszenia  do bieżącej edycji przyjmowane będą w kategoriach:”Polityka, społeczeństwo, gospodarka”, „Lifestyle, kultura, hobby”, „Nauka, edukacja, technologie”, „Kryminał”, „Podcast za paywallem”, „Marka zlecająca bądź sponsorująca podcast”, a także wyróżnienia w dwóch kategoriach: „Człowiek w świecie nowych technologii” oraz „Twórcy przybliżający tematykę wschodnią”.  Jury - rozszerzone o laureatów pierwszej edycji - będzie przesłuchiwać zgłoszenia w sierpniu, wrześniu i na początku października.

- Wsłuchując się w głosy podcasterów, laureatów pierwszej edycji i korzystając z doświadczenia naszego jury zdecydowaliśmy, że twórcy będą mogli zgłaszać podcasty w sześciu nowych, bardziej pojemnych kategoriach. Dodatkowo po raz pierwszy damy możliwość wyboru ulubionego twórcy w postaci „Nagrody Publiczności” – mówi dla Wirtualnemedia.pl Tomasz Majka.

20 października jury ogłosi po trzy nominacje w każdej kategorii. Tego dnia rozpocznie się również miesięczne głosowanie internatów. Rozstrzygnięcie drugiej edycji „Podcast Roku” zaplanowano na 20 listopada. Wydarzenie będzie również transmitowane w internecie.

Patronat honorowy nad konkursem objął marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl oraz największe podkarpackie uczelnie wyższe, z którymi współpracował Janusz Majka: Politechnika Rzeszowska, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa.

Polacy nie przepadają za podcastami

W ubiegłym roku do konkursu zgłoszono 280 podcastów, a 14 osobowe Jury przyznało 11 nagród i wyróżnień o wartości 85 000 złotych. Nagrodę honorową przyznano Dariuszowi Rosiakowi, autorowi podcastu „Raport o stanie świata”. W kategorii „Profesjonaliści” zwyciężyła z kolei Anna Dudzińska z podcastem publikowanym w ramach „Raportu”.

Z badania Krajowego Instytutu Mediów wynika, że Polacy nie przepadają za podcastami: korzysta z nich 10,3 proc. Badanych. W grupie wiekowej 10-15 lat na jest to 12,2 proc., w grupie wiekowej 16-24 lat  - 25,2 proc. W grupie wiekowej 25-34 lata odsetek słuchających podcastów wynosi 18,1 proc.. Najmniej jest takich osób w grupie 65 plus – 1,9 proc.

Dołącz do dyskusji: Rusza druga edycja „Podcastu Roku”. Tym razem – nowe kategorie i „Nagroda Publiczności”

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl