SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Powrót Radia Fama w Kielcach? KRRiT zapowiada konkurs na częstotliwości w trzech miastach

Niebawem zostaną rozpisane trzy osobne konkursy na nadawanie programu radiowego w Krakowie, Kielcach i Tarnowskich Górach. Zapowiedziała to we wtorek, 8 lutego Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Article

Szykuje się konkurs na kolejne częstotliwości radiowe. Zanim zgłoszą się chętni, ogłoszenia o możliwości uzyskania koncesji muszą się ukazać w Monitorze Polskim. Dojdzie do tego lada dzień. We wtorek, 8 lutego KRRiT podjęła uchwały o przeznaczeniu do ogłoszenia trzech częstotliwości radiowych:

* w Tarnowskich Górach (województwo śląskie) - 100,0 MHz, chodzi o rozszerzenie koncesji na program wyspecjalizowany społeczno-religijny,

* w Kielcach (województwo świętokrzyskie) - 90,9 MHz, chodzi o udzielenie lub rozszerzenie koncesji na program uniwersalny,

* w Krakowie (województwo małopolskie) - 100,5 MHz, chodzi o udzielenie koncesji na program wyspecjalizowany akademicki.

Szef Radia Fama: "najpewniej wezmę udział w konkursie"

Kielecka częstotliwość znalazła się w puli KRRiT we wrześniu ub.r. Zapewne będzie się o nią toczyć szczególnie ostry bój. Swojego startu już teraz nie wyklucza właściciel Radia Fama. Stacja 19 lutego przestanie grać w Kielcach. Zniknie z eteru po 27 latach. Tu rozgłośnia ma swoją centralę. Famę słychać także w kilku mniejszych miastach: Słupsku, Żyrardowie i Wołominie oraz Tomaszowie Mazowieckim. Jej właściciel przyznał w rozmowie z nami, że spóźnił się ze złożeniem wniosku o rekoncesję. KRRiT rozpisała więc nowy konkurs na częstotliwość, na której nadawało Radio Fama. Ale nieoczekiwanie koncesję przyznano Radiu Rekord z Radomia, które było zainteresowane nadawaniem lokalnego programu w Kielcach.

Jan Jagielski, szef Radia Fama, nie krył rozgoryczenia. - Nie wyobrażam sobie, by Famy nie było w Kielcach. Być może zgłosimy się do konkursu na nadawanie w standardzie DAB+. Jesteśmy w stanie bardzo szybko uruchomić cyfrową emisję programu - mówił nam szef Famy. Nie wykluczał, że stacja będzie nadawać program kielecki tylko w internecie. - Oczywiście to jest możliwe, tylko pytanie, jaka to będzie Fama. Bo radio internetowe rządzi się innymi prawami - mówił Jan Jagielski.

Czy teraz zgłosi się do konkursu? - Na razie czekamy aż ogłoszenie pojawi się w Monitorze Polskim - powiedział nam we wtorek Jan Jagielski. - Złożyłem odwołanie od decyzji KRRiT ws przyznania koncesji Radiu Rekord. Teraz czekam na odpowiedź. Jeśli odwołanie nie zostanie uwzględnione, najpewniej wezmę udział w konkursie na częstotliwość w Kielcach.

Częstotliwość w Tarnowskich Górach pojawiła się w puli KRRiT pod koniec stycznia br. Lista wnioskodawców zapewne będzie nieliczna, bo - według wtorkowej uchwały - w konkursie będą mogły startować wyłącznie podmioty, które nadają już program o charakterze społeczno-religijnym.

Grupa RMF zawalczy o częstotliwość w Krakowie?

Za to od razu do konkursu wskoczyła częstotliwość 100,5 MHz w Krakowie. Gdy kilkanaście dni temu KRRiT opublikowała listę 15 lokalizacji, w których będą mogły rozpocząć nadawanie stacje radiowe, nie było tam wolnej częstotliwości dla Krakowa. Ale pod koniec stycznia okazało się, że Radiofonia, która emituje w tym mieście program na 100,5 MHz, nie jest zainteresowana dalszym nadawaniem. Rozgłośni 20 lutego br. wygasa koncesja.

Jej właścicielem jest Fundacja Krakowskiego Radia Akademickiego Żak. - Nie będziemy już jednak walczyć o koncesję, bo na posiedzeniu 20 stycznia kolegium rektorów podjęło decyzję o zawieszeniu nadawania, w związku z tym Radiofonia zakończy swoje życie 19 lutego - potwierdziła w rozmowie z nami Joanna Sajdłowska, prezes Fundacji Krakowskiego Radia Akademickiego Żak. Dodała, że Radiofonia w ostatnich latach nie była finansowana przez fundatorów, czyli krakowskie uczelnie. - Stacja utrzymywała się wyłącznie z pieniędzy, które zarabiał RMF, sprzedając czas reklamowy w pakiecie z innymi swoimi stacjami. Na razie AGH nie jest gotowe finansowo do przejęcia Radiofonii, by nadać mu kształt radia akademickiego. Bo to, co powstawało na Kopcu, było dalekie od pierwotnej idei rozgłośni skierowanej do studentów - mówiła Sajdłowska. - Była koncepcja, żeby z Radiofonii zrobić fajną, studencką rozgłośnię. Ale nie ma z kim jej tworzyć. Studenci nie chcą pracować w eterze. Wolą tworzyć rozgłośnie internetowe, których jest kilka w Krakowie. W nich czują się bezpiecznie.

Teraz KRRiT rozpisze konkurs na nowe radio akademickie w Krakowie. Częstotliwość 100,5 MHz w tym mieście od 31 grudnia 1994 r. była zajmowana kolejno przez stacje tworzone dla społeczności studenckiej - Radio Akademickie Kraków (RAK), które w późniejszych latach kilkakrotnie zmieniało nazwę (ŻAK, eX FM, Eska Rock czy Luzzz FM) i charakter programu.

Pod koniec stycznia rzecznik Grupy RMF nie wykluczył w rozmowie z nami, że jeśli KRRiT rozpisze konkurs na nowe radio akademickie w Krakowie, to nadawca w nim wystartuje.

W zeszłym tygodniu informowaliśmy, że konkurs na częstotliwość radiową w Istebnej (województwo śląskie) nie został rozstrzygnięty. Mógł się o nią ubiegać jedynie istniejący podmiot. Zgłosiła się tylko Prowincja Warszawska Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (Redemptoryści), czyli właściciel Radia Maryja. Wniosek w tej sprawie złożyła jednak po terminie.

Dołącz do dyskusji: Powrót Radia Fama w Kielcach? KRRiT zapowiada konkurs na częstotliwości w trzech miastach

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Max
Pan Jagielski sam sobie strzelił w kolano najpierw swoim zapominalstwem o złożeniu wniosku o rekoncesję a później, niedbalstwem w składaniu błędnego wniosku w konkursie. Teraz jeszcze udaje pokrzywdzonego i ma żale ? Z całym szacunkiem ale żale może mieć tylko do siebie. W myśl zasady Radia Fama: jeżeli nie zapłacę rachunku i nie ureguluję odsetek a wyłączą mi prąd to też mam prawo czuć się pokrzywdzony i poszkodowany ? No, chyba jednak nie. Mam nadzieję, że w konkursie wygra inny gracz, lepiej zorganizowany który ma coś ciekawego do zaprezentowania. Radio Fama zwłaszcza w ostatnich latach prezentowało się kiepsko. Oprawa trącąca myszką, żadnego rozwoju, muzyka w większości nie najwyższych lotów. No, ale jeśli na kolanie się produkuje program dla kilku oddziałów w Polsce i idzie na ilość a nie na jakość to nie może być inaczej. Liczę na Antyradio, Radio Zet Chilli lub jakiegoś nowego miejscowego gracza, np w stylu dawnego Radia Tak. Famie już dziękujemy, niech sobie gra na prowincjach swoje umpa umpa. W Kielcach potrzeba czegoś ambitniejszego.
odpowiedź
User
M
Przecież nikt w Krakowie nie zrobi żadnego studenckiego radia wiec co z częstotliwością?przepadnie całkiem?
odpowiedź
User
Tom
To są jakieś jaja. Kolejna częstotliwość w Kielcach? A co z innmi miastami? W Rzeszowie nowych stacji nie ma już od lat, z lokalnych tylko akademickie Radio Centrum i Katolickie Radio Via. Miasto przez ostatnie 20 lat poszerzyło się 2 krotnie przez co na obrzeżach miasta stacje typu Vox Fm, czy Antyradio słychać dość słabo co jest efektem przyznania koncesji na skąpy zasięg kilkanaście lat temu. Kiedy rada w końcu coś z tym zrobi?
odpowiedź