SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kto chętny na radio w Krakowie, Kielcach i Tarnowskich Górach? Opublikowano ogłoszenia

W środę, 9 marca w Monitorze Polskim opublikowano nowe ogłoszenia przewodniczącego KRRiT o możliwości uzyskania (bądź rozszerzenia) koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego w Krakowie, Kielcach i Tarnowskich Górach. Zainteresowanych nadawaniem w tych trzech miastach powinniśmy poznać w maju.

fot. Shutterstock.comArticle

O tym, że niebawem zostaną rozpisane trzy osobne konkursy na nadawanie programu radiowego w Krakowie, Kielcach i Tarnowskich Górach, informowaliśmy miesiąc temu. Zapowiedziała to 8 lutego Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Podjęła wtedy uchwałę o przeznaczeniu do ogłoszenia trzech częstotliwości radiowych. Teraz ich treść opublikowano w Monitorze Polskim.

Chętni mogą wziąć udział w konkursie na trzy częstotliwości radiowe:

* w Tarnowskich Górach (województwo śląskie) - 100,0 MHz, chodzi o rozszerzenie koncesji na program wyspecjalizowany społeczno-religijny,

* w Kielcach (województwo świętokrzyskie) - 90,9 MHz, chodzi o udzielenie lub rozszerzenie koncesji na program uniwersalny,

* w Krakowie (województwo małopolskie) - 100,5 MHz, chodzi o udzielenie koncesji na program wyspecjalizowany akademicki.

Ostry bój o Kielce?

Kielecka częstotliwość znalazła się w puli KRRiT we wrześniu ub.r. Zapewne będzie się o nią toczyć szczególnie ostry bój. Swojego startu nie wyklucza właściciel Radia Fama. Stacja 19 lutego przestała grać w Kielcach. Znikła z eteru po 27 latach. Tu rozgłośnia ma swoją centralę. Famę słychać także w kilku mniejszych miastach: Słupsku, Żyrardowie, Wołominie oraz Tomaszowie Mazowieckim. Jej właściciel przyznał w rozmowie z nami, że spóźnił się ze złożeniem wniosku o rekoncesję. KRRiT rozpisała więc nowy konkurs na częstotliwość, na której nadawało Radio Fama. Ale nieoczekiwanie koncesję przyznano Radiu Rekord z Radomia, które było zainteresowane nadawaniem lokalnego programu w Kielcach (stacja na razie nadaje testowy sygnał w internecie).

Jan Jagielski, szef Radia Fama, pytany niedawno, czy będzie się starał o nową koncesję, odpowiedział: - Najpewniej wezmę udział w konkursie na częstotliwość w Kielcach.

Częstotliwość w Tarnowskich Górach pojawiła się w puli KRRiT pod koniec stycznia br. Lista wnioskodawców zapewne będzie nieliczna, bo - zgodnie z uchwałą - w konkursie mogą startować wyłącznie podmioty, które nadają już program o charakterze społeczno-religijnym.

RMF stworzy radio dla studentów?

Za to od razu do konkursu wskoczyła częstotliwość 100,5 MHz w Krakowie. Gdy pod koniec stycznia KRRiT opublikowała listę 15 lokalizacji, w których będą mogły rozpocząć nadawanie stacje radiowe, nie było tam wolnej częstotliwości dla Krakowa. Ale kilka dni później okazało się, że Radiofonia, która emituje w tym mieście program na 100,5 MHz, nie jest zainteresowana dalszym nadawaniem. Rozgłośni 20 lutego wygasła koncesja.

Jej właścicielem była Fundacja Krakowskiego Radia Akademickiego Żak. - Stacja utrzymywała się wyłącznie z pieniędzy, które zarabiał RMF, sprzedając czas reklamowy w pakiecie z innymi swoimi stacjami. Na razie AGH nie jest gotowe finansowo do przejęcia Radiofonii, by nadać mu kształt radia akademickiego. Bo to, co powstawało na Kopcu, było dalekie od pierwotnej idei rozgłośni skierowanej do studentów - mówiła nam Joanna Sajdłowska, zastępca kwestora ds finansowych na AGH oraz prezes Fundacji Krakowskiego Radia Akademickiego Żak.

Teraz w Krakowie ma powstać nowe radio akademickie. Na tej samej częstotliwości (100,5 MHz), na której od 31 grudnia 1994 r. zajmowały kolejne stacje tworzone dla społeczności studenckiej - Radio Akademickie Kraków (RAK), które w późniejszych latach kilkakrotnie zmieniało nazwę (ŻAK, eX FM, Eska Rock czy Luzzz FM) i charakter programu. Pod koniec stycznia rzecznik Grupy RMF nie wykluczył w rozmowie z nami, że jeśli KRRiT rozpisze konkurs na nowe radio akademickie w Krakowie, to nadawca w nim wystartuje.

Jak czytamy w Monitorze Polskim, wnioski podmiotów zainteresowanych wzięciem udziału w konkursie na częstotliwości radiowe można składać w ciągu 45 dni od dnia opublikowania ogłoszenia. Chętnych powinniśmy więc poznać pod koniec kwietnia albo w maju.

Dołącz do dyskusji: Kto chętny na radio w Krakowie, Kielcach i Tarnowskich Górach? Opublikowano ogłoszenia

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Edward
Liczę na to że w Kielcach w końcu zagra jakieś rockowe radio, którego brakuje. Niech to będzie Antyradio albo Radio Rock od Agory. Ewentualnie jakieś lokalne radio na poziomie ze spokojną muzyką coś jak Radio Kolor w Warszawie. Radiu Fama już w każdym razie dziękujemy. Niech sobie pan Jagielski puszcza swoje umpa umpa w Tomaszowie i Wołominie. W Kielcach już miał swoją szansę i jej nie wykorzystał. Go out. Ban na nadawanie od Kielczan na zawsze.
odpowiedź
User
Janusz
W Kielcach fajnie się słucha Radia Em. Takie stonowane, spokojne z dala od zgiełku i łomotu. No i nie ma żadnego disco polo ani umpa umpa. Polecam ! 107,9fm
odpowiedź
User
Hubert
Dawać Radio Fama Kielce na 90.9 FM bo ja tak czekam i też czekam na start Radia Rekord w Kielcach na 100.8 FM
odpowiedź