SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Najwyższa Izba Kontroli zakończyła kontrolę w TVP

Najwyższa Izba Kontroli zakończyła rozpoczętą w ubiegłym roku kontrolę w Telewizji Polskiej - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Article

We wrześniu ubiegłego roku Najwyższa Izba Kontroli rozpoczęła kontrolę zarządzania majątkiem i finansami w Telewizji Polskiej, co opisywaliśmy na łamach Wirtualnemedia.pl.

Kontrolerzy sprawdzali,  czy TVP „prawidłowo zarządza majątkiem i gospodaruje środkami finansowymi”

Jak ustalił portal Wirtualnemedia.pl, kontrola NIK w Telewizji Polskiej zakończyła się. "Jej wyniki zostaną opublikowane wkrótce" - dowiedzieliśmy się w Najwyższej Izbie Kontroli. Rzecznik prasowy instytucji Łukasz Pawelski odmówił sprecyzowania, w jakiej perspektywie czasowej można spodziewać się raportu pokontrolnego z TVP.

Telewizja Polska do momentu publikacji materiału nie odpowiedziała na prośbę o komentarz do sprawy.

Pod koniec września br. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak były wydatkowe środki Funduszu Sprawiedliwości. Oceniono, że działanie ministra sprawiedliwości skutkowało niegospodarnym, niecelowym wydatkowaniem środków z Funduszu i sprzyjało powstawaniu mechanizmów korupcjogennych.

- Jeżeli chodzi o pomoc świadczoną za pomocą Sieci Pomocy Pokrzywdzonym to są to kwoty 50-krotnie większe niż było to na początku funduszu za rządów PO. Zarzuty NIK są absurdalne - ocenił wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

Media publiczne dostają rekompensaty z budżetu państwa

W ustawie budżetowej na 2021 roku zapisano, że Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymają z budżetu państwa do 1,95 mld zł rekompensaty za utracone wpływy z abonamentu rtv.

Telewizja Polska i Polskie Radio 1,95 mld zł rekompensaty abonamentowej dostały już wiosną ub.r. na mocy nowelizacji budżetu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ją na początku marca, na kilka godzin przed upływem ustawowego terminu. Wcześniej spotkał się m.in. z szefami TVP i Polskiego Radia, KRRiT, Rady Mediów Narodowych i ośrodków regionalnych TVP. Opozycja apelowała, żeby te środki przeznaczyć na wsparcie służby zdrowia w zakresie onkologii.

Przez cztery lata 5 mld zł pomocy publicznej dla TVP

Rekompensata zapisana w budżecie na 2021 r. będzie kolejnym wsparciem publicznym dla TVP i Polskiego Radia. Przez ostatnie cztery lata największą sumę pomocy publicznej - 4,8 mld zł - otrzymała właśnie Telewizja Polska - wynika z danych Fundacji ePaństwo.

Wiosną 2019 roku rekompensata wyniosła 1,26 mld zł, z czego 1,12 mld zł trafiło do TVP, a w marcu ub,r. przyznano publicznej telewizji i radiu 1,95 mld zł. Dzięki przyznanym rekompensatom TVP w ostatnich latach zanotowała zysk.

Na przełomie 2017 i 2018 roku w ramach nowelizacji ustawy budżetowej przyznano 960 mln zł Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu. Z tej kwoty TVP dostała 860 mln zł.

W 2019 roku firma osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. 57 proc. wpływów stanowiły środki abonamentowe wynoszące 1,459 mld zł, z czego 331,4 mln zł to opłaty abonamentowe, a 1,127 mld zł - zeszłoroczna rekompensata.

Liczba etatowych pracowników Telewizji Polskiej w ub.r. zwiększyła się o 95 do 2 825. Na wynagrodzenia firma przeznaczyła 513,27 mln zł, o 10,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Z zeszłorocznego zysku pracownikom zostanie wypłacone do podziału 17,8 mln zł brutto.

W 2019 r. Polskie Radio zanotowało spadek przychodów o 6,07 proc. do 336,53 mln zł. Nadawca miał 219,32 mln zł z abonamentu rtv i rekompensaty abonamentowej (5,8 proc. mniej niż rok wcześniej), a jego Agencja Reklamy osiągnęła 62,72 mln zł wpływów (po spadku o 7,4 proc.).

Firma zanotowała 10,44 mln zł straty netto w porównaniu do 15,3 mln zysku netto w 2018 roku. Kadra kierownicza wyższego szczebla zarabiała średnio miesięcznie 15,9 tys. zł brutto, a dziennikarze - 10,3 tys. zł brutto. W planie finansowym na br. Polskie Radio zapisało symboliczny zysk - 80 zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Najwyższa Izba Kontroli zakończyła kontrolę w TVP

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Seba
I co?
Odkryli, że piękna Danuta ma wypłatę z TVP1, TVP Info, TVP Polonia, TVP Warszawa i TVP 3?
odpowiedź
User
Iza
Zabawne. Dostali nie to, o co prosili w TVP, ale to co chciano kontrolerom dać. Klasyka ;-) Mniej więcej Banaś zrobiony w obwarzanek jak Duda przez Czabana i Kurę
odpowiedź
User
Irena
To jest szczyt bezczelności ,że Kurski dostaje 2 miliardy na tą telewizję.Tam tylko szczuje się na opozycje a te obrzydliwe czerwone paski tak mnie wnerwiają,że mam ochotę rozwalić plazmę.Mam nadzieję ,że kiedyś ktoś przyzwoity będzie rządził tvp.
odpowiedź