SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kontynuacja wzrostu

Bank Pekao SA osiągnął w pierwszym kwartale 2005 roku zysk netto w wysokości 331 mln zł, czyli o 18,7% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego

Przychody Banku zwiększyły się o 4% rok do roku dzięki przyspieszeniu wzrostu dochodów odsetkowych. Zysk operacyjny wzrósł o 8,2%. Bank potwierdził wysoką zyskowność i efektywność wypracowując zwrot na kapitale (ROE) w wysokości 16,5%, oraz osiągając wskaźnik zysku do dochodu (cost/income ratio) na poziomie 55,3%. Głównymi czynnikami, które wpłynęły na ten dobry wynik były: umocnienie pozycji lidera na rynku funduszy inwestycyjnych (36% udziału w rynku), przyspieszenie dynamiki sprzedaży kredytów (5,4% rok do roku) oraz zmniejszenie kosztów ryzyka.

Po raz pierwszy Grupa Banku Pekao SA ogłasza skonsolidowany wynik finansowy według wymaganych obecnie International Financial Reporting Standards (IFRS).

Wyniki osiągnięte przez Bank w pierwszym kwartale 2005 roku przedstawiają się następująco:

Skonsolidowany zysk netto wyniósł 331 milionów zł, czyli o 18,7% więcej niż w I kwartale 2004 roku;
Wynik operacyjny netto wyniósł 466 mln zł, czyli porównywalnie o 8,2% więcej niż przed rokiem;
Przychody ogółem wyniosły 1 042 mln zł i były o 4% wyższe niż rok wcześniej;
Wynik z odsetek był o 2,5% wyższy niż rok wcześniej i wyniósł 538 mln zł;
Wynik z opłat i prowizji osiągnął w ubiegłym roku poziom 366 mln zł i był o 0,5% wyższy niż w I kwartale 2004 r.
Koszty działania Banku wyniosły 576 mln zł i były o 0,9% wyższe niż rok wcześniej, ale utrzymały się znacznie poniżej poziomu inflacji co potwierdza dobrą kontrolę kosztową;

Ogłoszony raport wykazuje poprawę we wszystkich głównych elementach przychodów. Dochody odsetkowe wzrosły o 2,5%. Przychody rosły coraz szybciej i były o 4% wyższe niż przed rokiem.

Koszty wzrosły o 0,9% rok do roku, ale były i tak znacznie poniżej poziomu inflacji. Wskaźnik kosztów do dochodów poprawił się i osiągnął poziom 55.3%.

Bank wzmocnił swoją pozycję lidera na rynku funduszy inwestycyjnych (wzrost o 13,3% kwartał do kwartału i 30,6% rok do roku) osiągając w I kwartale 2005 roku ponad 36,1% udział w rynku. Właśnie dzięki funduszom, a także depozytom klientów detalicznych oszczędności ogółem wzrosły o 4% w stosunku do ostatniego kwartału.

Zgodnie ze strategią Banku na rok 2005 rośnie sprzedaż kredytów (4,8% rok do roku) i to zarówno w kredytach korporacyjnych jak i detalicznych. Dobry start miał nowy kredyt konsumencki o nazwie "Pożyczka Ekspresowa" - m.in. dzięki niemu Bank wykazał 3-krotnie wyższą sprzedaż kredytów konsumenckich (wzrost z 54,6 mln zł w I kwartale 2004 do 231,2 mln zł w I kwartale tego roku). Portfel kredytów hipotecznych wzrósł o 70,9% rok do roku. Nastąpiła przy tym dalsza poprawa jakości tego portfela - udział kredytów nieregularnych spadł z 23,7% do 19,4% rok do roku.

- Bank wyraźnie przyspieszył generowanie przychodów - komentując wyniki, powiedział Jan Krzysztof Bielecki, Prezes Zarządu Banku Pekao SA. - Przy obecnych dobrych prognozach makroekonomicznych będziemy pogłębiać ten pozytywny trend. Inwestycje rosną i teraz jest tylko kwestią czasu, kiedy to przełoży się na jeszcze większy popyt na kredyty - dodał Prezes Bielecki.

- Jesteśmy na dobrej drodze do pełnej realizacji naszej strategii - powiedział Luigi Lovaglio, Wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych. - Pracujemy z naszymi ludźmi by zwiększyć tempo wzrostu i jednocześnie ciągle wzmacniać nasze relacje z klientem - dodał Prezes Lovaglio.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kontynuacja wzrostu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl