SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT apeluje do mediów o zachowanie spokoju i rzetelność. Grozi konsekwencjami

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaapelowała do przedstawicieli mediów o zachowanie spokoju i niepodsycanie negatywnych emocji oraz o rzetelność przy informowaniu o bieżących wydarzeniach. KRRiT ostrzegła też, że naruszenie zasad będzie "szczególnie poważnie traktowane".

Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji; fot: Tomasz KiełczewskiArticle

"W związku z ostatnimi wydarzeniami, KRRiT apeluje do przedstawicieli mediów o zachowanie spokoju i niepodsycanie negatywnych emocji" - głosi komunikat, w którym jednocześnie zaapelowano "o szczególną rzetelność w przygotowywaniu materiałów informacyjnych oraz o odpowiedzialność za słowa tak, aby były wiarygodne i nie podsycały rozpalonych emocji".

"Wszyscy zmagamy się z pandemią COVID-19 i wszystkim zależy, aby bezpieczeństwo obywateli, którzy są też odbiorcami mediów - było najważniejsze" - głosi apel.

"Pojawiające się w przestrzeni medialnej fake newsy, zmontowane pochopnie materiały lub nierozsądne wypowiedzi, mogą prowadzić do trudnych do przewidzenia, wręcz katastrofalnych skutków. Pamiętajmy, że zdrowie i życie ludzkie jest najważniejsze. Dlatego jeszcze raz wzywamy do rzetelnego i obiektywnego przekazywania informacji" - czytamy w komunikacie.

KRRiT ostrzegła też, że każde naruszenie zasad będzie przez Radę "szczególnie poważnie traktowane". "Będziemy bardzo stanowczo reagować, zgodnie z naszym konstytucyjnym obowiązkiem i w ramach obowiązującego prawa" - podsumowano w apelu.

Od ubiegłego czwartku w całym kraju trwa fala protestów - manifestacji, blokowania ulic, protestów przed i w kościołach, a także akcji w mediach społecznościowych. To reakcja na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który za niezgodny z konstytucją uznał przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. dopuszczający przerwanie ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu. Inicjatorem sprzeciwu wobec orzeczenia TK jest Ogólnopolski Strajk Kobiet.

Na piątek planowany jest największy protest po wyroku TK. Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiedział, że w stolicy ma się odbyć ogólnopolski marsz.

Przewodniczącym KRRiT jest Witold Kołodziejski. W skład rady wchodzą także Teresa Bochwic, Elżbieta Więcławska-Sauk, Janusz Kawecki i Andrzej Sabatowski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT apeluje do mediów o zachowanie spokoju i rzetelność. Grozi konsekwencjami

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rozbawiona
Bosze, jesteście coraz mniejsi i śmieszniejsi. Im więcej tego bełkotu o karaniu i konsekwencjach...
odpowiedź
User
przemek
Ciekawe czy ukarzą TVP za permanentną propagandę?
odpowiedź
User
mirek
Gdzie byli gdy TVP zaszczuwała Pawła Adamowicza?
odpowiedź