SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT dostanie pieniądze na monitoring VoD. Sejm za zwiększeniem jej budżetu płacowego

Sejm znowelizował w czwartek ustawę o radiofonii i telewizji o ustanowieniu na lata 2023-2032 limitów wydatków KRRiT związanych z ustawowym zadaniem monitorowania rynku audiowizualnych usług medialnych na żądanie. Wydatki na ten cel wyniosą niemal 7 mln zł.

Od lewej: Janusz Kawecki, Teresa Bochwic, Witold Kołodziejski, Elżbieta Więcławska-Sauk, Andrzej Sabatowski (fot. KRRiT)Article

Za ustawą zmieniającą ustawę o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji głosowało 271 posłów, przeciw było 167, od głosu wstrzymało się 2 posłów.

- Ustawa z 12 października 2012 r. o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji implementowała dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 10 marca 2010 r. w sprawie koordynacji niektórych przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich dotyczących świadczenia audiowizualnych usług medialnych, to dyrektywa o audiowizualnych usługach medialnych, w zakresie dotyczącym audiowizualnych usług medialnych na żądanie. KRRiT na podstawie wyżej wymienionej ustawy otrzymała dodatkowe zadania związane z prowadzeniem monitoringu rynku audiowizualnych usług medialnych na żądanie - mówiła podczas pierwszego czytania projektu nowelizacji podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wanda Zwinogrodzka.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Jak podkreśliła, w związku z rozszerzeniem katalogu zadań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w art. 3 ust. 1 ustawy z 12 października 2012 r. o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji wskazano "maksymalny limit wydatków na wynagrodzenia w Krajowej Radzie wraz z opłaconymi przez pracodawcę składkami na ubezpieczenie społeczne i fundusz pracy w latach 2013-2022".

6,8 mln zł dla KRRiT przez 10 lat

"Dziesięcioletni okres, na jaki zostało zapewnione finansowanie KRRiT w zakresie zadań związanych z monitorowaniem działalności rynku audiowizualnych usług medialnych na żądanie upływa z końcem 2022 r. Natomiast zadania te weszły do podstawowego katalogu zadań Krajowej Rady i wymagają dalszego finansowania. W związku z powyższym konieczne stało się dokonanie nowelizacji ustawy z 12 października 2012 r. o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji w wyżej wymienionym zakresie" - wyjaśniła wówczas Zwinogrodzka.

Projektowana ustawa określa maksymalny limit wydatków na lata 2023-2032. - Zgodnie z procedowanym projektem maksymalne limity wydatków na lata 2023-2032 wyniosą: w 2023 - 607 tys. zł, w 2024 - 623 tys. zł, w 2025 - 640 tys. zł, w 2026 - 655 tys. zł, w 2027- 671 tys. zł, w 2028 - 689 tys. zł, w 2029 - 706 tys. zł, w 2030 - 723 tys. zł, w 2031 - 741 tys. zł, w 2032 - 760 tys. zł. Łącznie wydatki na realizację zadania związanego z monitorowaniem rynku usług VOD wyniosą w latach 2023-2032 - 6 mln 815 tys. zł - powiedziała.

Wydatki te - jak wskazała - będą finansowane z części 09 budżetu państwa - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. "Na kwotę 6 mln 815 tys. zł składają się: wydatki na wynagrodzenia osobowe pracowników dla siedmiu etatów, dodatkowe wynagrodzenie roczne, pochodne od wynagrodzeń, czyli składki na ubezpieczenie społeczne i fundusz pracy" - zaznaczyła Zwinogrodzka.

KRRiT zatrudni dodatkowo siedem osób

Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski dodał, że w związku z nałożeniem na Krajową Radę obowiązku monitoringu platform VOD od 2012 r. Rada wystąpiła o dodatkowe siedem etatów "właśnie związanych z rozszerzeniem tych zadań i te siedem etatów, te dodatkowe kwoty były przyznane na okres dziesięcioletni".

- Teraz te okres się skończył, stąd występujemy o analogiczne przedłużenie tego de facto wzmocnienia zespołu Biura Krajowej Rady. Zadań nie tylko ubyło, ale zwiększyły się przy zeszłorocznej nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji związanej z implementacją dyrektywy audiowizualnej (...) Więc tutaj występujemy o kontynuację tego dodatkowego wsparcia dla Biura Krajowej Rady w postaci tych siedmiu etatów - powiedział Kołodziejski.

W ub.r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przy spadku przychodów netto o 26,3 proc. do 27,74 mln zł i kosztów operacyjnych o 48 proc. do 29,08 mln zł osiągnęła wzrost wyniku netto z 11,69 mln zł straty do 5,75 mln zł zysku.

Nakłady KRRiT na wynagrodzenia zmniejszyły się z 14,41 do 13,79 mln zł, a na ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia pracownicze - z 2,99 do 2,8 mln zł.

Na realizację wszystkich zadań Krajowa Rada przeznaczyła w ub.r. 63,1 mln zł, z czego 35,4 mln zł na projekt Telemetria Polska.

Dołącz do dyskusji: KRRiT dostanie pieniądze na monitoring VoD. Sejm za zwiększeniem jej budżetu płacowego

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Eeeech
Już widzę, jak KRRiT będzie za pieniądze podatników tropić treści niezgodne ze światopoglądem takich światłych umysłów prawicowej sceny politycznej jak Czarnek, B. Nowak, Rydzyk czy Jędraszewski.
odpowiedź