SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT zażądała od stacji wyjaśnień w sprawie teledysku zespołu „Weekend”

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przeprowadziła monitoring kanału muzycznego Power TV. Zażądała od nadawcy wyjaśnień w sprawie emisji teledysku zespołu „Weekend” z mężczyznami pijącymi alkohol, o zbyt wczesnej porze. - Z daleko idącej ostrożności nie jest on już emitowany w Power TV za dnia - zapewnia Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel stacji.

Article

Obecna koncesja Power TV przestanie obowiązywać 7 października 2023 roku. Grupa MWE w wymaganym terminie wystąpiła o jej przedłużenie. Tak jak informowaliśmy niedawno, proces trwa zaskakująco długo. 

Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła, choć regulator podjął takowe wobec koncesji kanałów Polsatu, które wygasają później. W trakcie takich postępowań Rada często przeprowadza monitoring stacji. 

Przed przedłużeniem koncesji objęto nim na przykład kanał HGTV o urządzaniu domów i ogrodów. Podobnie stało się z Power TV, ale z powodu jednego teledysku emitowanego w czasie chronionym, regulator wystąpił do nadawcy o dodatkowe wyjaśnienia. Ocenia czy nie doszło do złamania polskich przepisów poprzez pokazywanie pozytywnych skutków spożycia alkoholu. - Odpowiedź do KRRIT została wysłana w terminie w marcu przez EPUAP - wyjaśnia Winnicki.

Teledysk zachęca do spożywania alkoholu?

Zastrzeżenia dotyczą teledysku „Wypijemy Popłyniemy” zespołu „Weekend” z 2015 roku. 

- Ponury tydzień wreszcie kończy się. Szybko go zapomniesz, zniknie jak zły sen. We are the champions, kiedy rządzi szkło. Musi być przepięknie, z nami będzie moc. Dziś każda droga ma na końcu bar. Dziś damy ognia na bank. Wypijemy popłyniemy dzisiaj aż do dna. Ta impreza nie ma końca o la la. Zakłócimy nocną ciszę niech nas kopnie prąd. W górę serca nocna zmiana daje głos - śpiewa wokalista grupy. Na teledysku widać mężczyzn jadących samochodem i oglądających zdjęcia kobiet w magazynie „Playboy”. Jeden z nich popija szampana i inny alkohol z piersiówki. Pokazywane są też „przebitki” z imprezy, której uczestnicy piją z papierowych kubków. Na trasie przyjazdu mężczyzn pojawiają się atrakcyjne i częściowo rozebrane kobiety, które ustylizowano na robotnice.

 

Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi nie można reklamować napojów alkoholowych w taki sposób, żeby kojarzyły się z atrakcyjnością seksualną, relaksem i wypoczynkiem. W tym przypadku nie mamy jednak do czynienia z reklamą, bo marki rzekomo spożywanych napojów nie są widoczne. - Nie widzę w tym teledysku żadnych sugestii, aby osoby pijące alkohol były przedstawiane jako atrakcyjne fizycznie. Raczej pokazują facetów w negatywnym świetle - ocenia Winnicki.

Jego zdaniem, wideoklip był też pokazywany w czasie chronionym przez inne kanały muzyczne. - Ten teledysk nie jest żadnym wielkim hitem, nie był emitowany często. To jedna z wielu tysięcy piosenek disco polo emitowanych nie tylko w kanale Power TV, ale też konkurencyjnych stacjach Polo TV i Disco Polo Music. Nie słyszałem, aby konkurencja miała z powodu emisji tego teledysku jakiekolwiek problemy. Żaden z widzów nie złożył też skargi na jego emisję. Jednak z daleko idącej ostrożności nie jest on już emitowany w Power TV za dnia - tłumaczy Winnicki. KRRiT nie odpowiedziała  na nasze pytania w tej sprawie.

Kary KRRiT za komedię science-fiction i wulgaryzmy w „Psach”

Jesienią przewodniczący KRRiT Maciej Świrski zdecydował o nałożeniu na Telewizję Polsat 25 tys. zł kary za naruszenie art. 18 ust. 5b pkt 1 urt oraz § 5 ust. 3 rozporządzenia w sprawie kwalifikowania audycji w związku z rozpowszechnieniem 20.11.2021 r. o godz. 13:25 filmu pt. „Z księżyca spadłeś?” (niewłaściwe zakwalifikowanie filmu do kategorii od lat 12 i emisję o zbyt wczesnej porze). Wspomniana produkcja to amerykańska komedia science-fiction z 2000 roku. Opowiada o planecie zamieszkałej przez rozwiniętą cywilizację samych mężczyzn. W wyniku ewolucji ich organy płciowe skurczyły się i zniknęły, ponieważ rozmnażali się przez klonowanie. Jeden z przywódców planety wysyła na Ziemię swojego agenta. Polsat odwołał się od tej kary do sądu.

Pod koniec 2022 roku szef KRRiT Maciej Świrski nałożył też na nadawcę kanału Stopklatka 20 tys. zł grzywny. Regulator poinformował, że doszło do naruszenia artykułu 18 ustawy o radiofonii i telewizji dotyczącego m.in. kwalifikowania audycji lub innych przekazów mogących mieć negatywny wpływ na prawidłowy fizyczny, psychiczny lub moralny rozwój małoletnich. Film „Psy” został wyemitowany na antenie Stopklatki 30 marca 2022 roku o godz. 20. Został zakwalifikowany jako dostępny od 16 roku życia, KRRiT uważa, że produkcja z brutalnymi scenami przemocy powinna być przeznaczona wyłącznie dla dorosłych widzów.

Po tej decyzji Kino Polska TV zdecydowało o wyciszeniu wulgaryzmów w takich produkcjach jak „Psy”, „Kiler”, „Poranek Kojota” i „Straszny film”, jeśli są one emitowane przed godziną 23. - Filmy „Kiler”, „Poranek kojota” i „Straszny film” były prezentowane w Stopklatce z kategorią wiekową 16+. W związku z czym sposób emisji tych filmów dostosowaliśmy do istniejących regulacji prawnych. Dzięki temu filmy mogły zostać wyemitowane we wcześniejszych godzinach i większa liczba widzów mogła cieszyć się z możliwości oglądania tych kultowych produkcji. Ponadto, filmy te w późniejszych godzinach emitujemy także w wersji oryginalnej - tłumaczyło portalowi Wirtualnemedia.pl biuro prasowe Kino Polska TV.

Z danych Nielsena wynika, że Power TV miał w 2022 roku 0,02 proc. udziału w rynku telewizyjnym.

Dołącz do dyskusji: KRRiT zażądała od stacji wyjaśnień w sprawie teledysku zespołu „Weekend”

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Yanus
Nieuczciwa organizacja prawych i sprawiedliwych walczy ze wszystkimi co myślą inaczej a KRRiT jest jednym z narzędzi do tej walki.
odpowiedź
User
Pawel
Precz z propagowaniem alkoholu,który za pomocą ludzi wyrządza wiele zła,niekiedy wielkich tragedii.
odpowiedź
User
HH
2015 rok... 8 lat im to zajęło?
To jakiś żart ta instytucja. Później się dziwić, że przez rok nie potrafią przedłużyć koncesji stacji.
odpowiedź