SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KRRiT uruchomiła serwis z informacjami o udogodnieniach w programach dla niesłyszących lub niedowidzących

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uruchomiła serwis program.krrit.gov.pl, zawierający informacje o audycjach telewizyjnych, które posiadają udogodnienia dla osób niedowidzących lub niedosłyszących. Programy takie są uzupełnione o napisy, audiodeskrypcję lub tłumaczenie na język migowy.

Article

Serwis program.krrit.gov.pl prezentuje listę audycji oraz daje możliwość wyszukania konkretnego programu, pory emisji i nadawcy. Na stronie użytkownicy znajdą również informacje o udogodnieniach, czasie trwania i charakterze danej audycji.

Nowa aplikacja dostępna jest także na wszystkich urządzeniach mobilnych. Serwis posiada  funkcjonalność rankingu, wskazującego nadawców o największej liczbie programów z napisami, audiodeskrypcją lub tłumaczeniem na język migowy, emitowanych w trakcie całej doby oraz w prime time. Program telewizyjny jest zwykle prezentowany z siedmiodniowym wyprzedzeniem.

KRRiT podejmuje działania na rzecz niedowidzących i niedosłyszących

Uruchomienie strony dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu związane jest z działaniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na rzecz osób z dysfunkcjami. Niedawno organ przekazał do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie udogodnień w programach – KRRiT chce zagwarantować określoną ilość tłumaczeń na język migowy oraz audiodeskrypcji w audycjach telewizyjnych.

Organ podaje dokładne wytyczne, jakie rodzaje udogodnień dla osób niepełnosprawnych powinny znaleźć się w kwartalnym czasie nadawania programu (z wyłączeniem reklam i telesprzedaży) od 2024 roku. Przykładowo w  programach o charakterze uniwersalnym, program musi zawierać co najmniej 40 proc. napisów dla niesłyszących, 7 proc. audiodeskrypcji oraz 3 proc. tłumaczeń na język migowy. Audycje z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych miałyby być – zgodnie z zapisami projektu - nadawane w godzinach 5 – 24.

Konsultacje społeczne, organizowane przez KRRiT trwają do 17 sierpnia br.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT uruchomiła serwis z informacjami o udogodnieniach w programach dla niesłyszących lub niedowidzących

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl