SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT nie zgodziła się na zmianę nazwy kanału telewizyjnego

Kilka miesięcy temu Grupa MWE Networks wystąpiła o zmianę nazwy kanału Zakupy24.TV na Wiadomości24. Prof. Tadeusz Kowalski, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji informuje Wirtualnemedia.pl, że regulator podczas środowego posiedzenia nie zgodził się na takie rozwiązanie.  

Wniosek firmy Michała Winnickiego nie dotyczył jedynie nazwy, ale także profilu. Zamiast stacji telezakupowej miałaby działać informacyjno-publicystyczna. KRRiT uznała, że to zbyt radykalna zmiana i w takiej sytuacji nadawca powinien wystąpić o nową koncesję. Wtedy powinien ją bez większego trudu otrzymać.

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski na początku 2023 roku dał się poznać jako przeciwnik radykalnych zmian koncesji.  Jak relacjonował wówczas prof. Kowalski, podczas postępowania dotyczącego przedłużenia koncesji dla HGTV zamówił opinię dotyczącą „handlu koncesjami”. Kanał o domach i ogrodach ruszył dzięki zmianie koncesji stacji TVN Meteo Active, która jeszcze wcześniej nosiła nazwę TVN Meteo. KRRiT nie opublikowała później zamówionej ekspertyzy.

Grupa MWE Networks chciała uruchomić Wiadomości24 po zmianach w TVP

We wrześniu ub.r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała koncesje stacjom Pogoda24.TV, Junior Channel i Zakupy24.TV. Trzecia z nich do dzisiaj nie rozpoczęła nadawania. Jeśli kanał nie wystartował lub zaniechał emisji, regulator może uchylić koncesję. - W przypadku kanału Zakupy24.TV, otrzymanie koncesji trwało dłużej niż przewidywaliśmy. W związku z tym rozważamy teraz możliwość lekkiego przeformatowania tego kanału - mówił w lutym br. Wirtualnemedia.pl Karol Warda, TV channels & production director Grupy MWE.

Grupa MWE Networks chciała uruchomić stację zaraz po zmianach w Telewizji Polskiej, więc wniosek czekał na rozpatrzenie KRRiT od miesięcy. - Kanał byliśmy gotowi uruchomić już w grudniu w momencie likwidacji dawnego, flagowego programu newsowego TVP1. Nie wiem czemu KRRiT tak długo zajmuje jego rozpoznanie, a tymczasem Republika i wPolsce24 tak szybko dostały zupełnie nowe koncesje. Jesteśmy otwarci na współpracę ze wszystkimi. Czas jednak leci szybko i nowy ład medialny w newsach chyba został poukładany po innej myśli, bez naszego udziału – mówił niedawno Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE Networks.

Tradycyjne kanały telewizyjne będą w najbliższych latach tracić widzów na rzecz serwisów streamingowych. Najmniej narażone na to są stacje sportowe czy newsowe. Być może dlatego Grupa MWE Networks nie wyklucza, że wróci do projektu w przyszłości. -  Był pomysł, żeby stworzyć ciekawy, 24-godzinny kanał informacyjny, który zawierałby zarówno publicystykę, jak i wiadomości. Nie było w tym żadnego większego podtekstu czy kontekstu. Na pewno do tematu kanału newsowego będziemy wracać jeszcze nie raz. Będziemy dalej planować, jak powinno wyglądać portfolio kanału informacyjnego i publicystycznego. Jest to ważne dla przyszłości telewizji i każdej poważnej grupy medialnej w Polsce – zapewniał Wirtualnemedia.pl Karol Warda, wiceprezes Grupy MWE Networks.

Nie wiadomo z jakimi partnerami Grupa MWE Networks przygotowałaby stację Wiadomości24. Spośród niedawnych twarzy Telewizji Polskiej niezagospodarowani są wciąż m.in. Michał Adamczyk, Samuel Pereira i Marcin Tulicki. - Proszę nie łączyć naszej stacji z konkretnymi osobami czy wcześniejszymi współpracownikami. „Wiadomości” przez lata miały różne oblicza. W MWE Networks kierujemy się przede wszystkim sensem biznesowym i opłacalnością. Informacje muszą być odpowiednio zmonetyzowane, jak w każdej stacji informacyjnej – dodał Warda.

Firma Winnickiego odwoła się od decyzji KRRiT w sprawie MUX-8

We wtorek KRRiT opublikowała koncesje naziemne Republiki i wPolsce24, które trafią na MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. W konkursie przepadły wnioski węgierskiej firmy TV2 Média, która chciała uruchomić rozrywkowo-lifestylowy kanał PTV, a także należącej do Grupy MWE Networks spółki Polskie Media P.S.A. Zaproponowała ona kanał Polska24, który miał walczyć z fake newsami i dezinformacją.

- Czekamy na otrzymanie uchwały w sprawie odmowy udzielenia nam koncesji. Chcemy się także zapoznać z protokołem z tego posiedzenia. Profesor Kowalski w swoim oświadczeniu wskazał, że nawet nie brał udziału w głosowaniu, bo jego zdaniem wnioski nie były wystarczająco dokładnie zweryfikowane. Na pewno się będziemy odwoływać zapowiedział niedawno Winnicki.

Na jakim etapie jest sprawa odwołania? - Jeszcze nie otrzymaliśmy oficjalnej decyzji KRRiT. Po jej otrzymaniu i analizie będziemy mogli się do niej odnieść. Przypominam, że spółka Polskie Wolne Media złożyła wniosek o koncesję na kanał informacyjny, jednak nie wygrała on w konkursie. Obecnie planujemy odwołanie od tej decyzji i konsultujemy się w tej sprawie z kilkoma kancelariami prawnymi. Mamy jeszcze czas na odwołanie i na pewno podejmiemy odpowiednie działania - mówi Wirtualnemedia.pl Warda.

Węgierska TV2 Média wydała podobny komunikat do tego sprzed dwóch tygodni. - Szanujemy polskie instytucje. Przyjęliśmy do wiadomości tę decyzję i przeanalizujemy ją oraz omówimy nasze dalsze kroki w nadchodzących tygodniach – poinformowała Wirtualnemedia.pl.

Dołącz do dyskusji: KRRiT nie zgodziła się na zmianę nazwy kanału telewizyjnego

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
DJ Gerard
Bardzo dobrze jemu Bo on powtórki puszcze TVC same powtórki jak każda stacja to samo puszcza
odpowiedź
User
wwa
Może by się rada zajęła tym kanałem Winnickiego, który według koncesji miał być dla seniorów, a jest dla nikogo?
odpowiedź
User
Mikołaj
Wiadomości są zarejestrowanym znakiem handlowym TVP nawet jeżeli go nie używa. Dodanie przyrostka 24 nic nie zmienia
odpowiedź