SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT z zyskiem. Bez dotacji dla KIM i Telemetria Polska koszty zmalały o połowę

W ub.r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przy spadku przychodów netto o 26,3 proc. do 27,74 mln zł i kosztów operacyjnych o 48 proc. do 29,08 mln zł osiągnęła wzrost wyniku netto z 11,69 mln zł straty do 5,75 mln zł zysku.

Od lewej: Janusz Kawecki, Teresa Bochwic, Witold Kołodziejski, Elżbieta Więcławska-Sauk, Andrzej Sabatowski (fot. KRRiT)Article

W ostatnich latach zdecydowaną większość dochodów Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji stanowiły wpływy z koncesji i licencji, a pozostałą część - przede wszystkim przychody z odsetek od nieterminowego uiszczania podatków i opłat.

W 2020 roku KRRiT przy 37,64 mln zł przychodów budżetowych miała 35,09 mln zł dochodów, z czego 27,44 mln zł z koncesji i licencji, a 7,23 mln zł z odsetek. Szczegółowego sprawozdania z działalności w ub.r. jeszcze nie opublikowano.

Z kolei koszty operacyjne Krajowej Rady skurczyły się rok do roku z 55,83 do 29,07 mln z głównie w związku ze spadkiem wydatków na usługi obce z 35,98 do 9,69 mln zł. W sprawozdaniu za 2020 rok wyszczególniła dwie dotacje, o których zdecydowano pod koniec grudnia: 11,95 mln zł dla Krajowego Instytutu Mediów (który na początku kwietnia br. opublikował pierwsze wyniki swojego badania słuchalności radia) oraz 15,75 mln zł projekt Telemetria Polska (obejmujący kompleksowe badanie korzystania z mediów).

Nakłady KRRiT na wynagrodzenia zmniejszyły się z 14,41 do 13,79 mln zł, a na ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia pracownicze - z 2,99 do 2,8 mln zł. W 2020 roku przeciętnie zatrudnienie w instytucji wyniosło 152 etaty, licząc pięcioro członków Krajowej Rady.

Koszty zużycia materiałów i energii poszły w górę z 1,24 do 1,89 mln zł, natomiast wydatki na amortyzację zmalały z 431 do 316,1 tys. zł, na podatki i opłaty - z 521,8 do 419,3 tys. zł, a pozostałe koszty rodzajowe - z 249,4 do 162,4 tys. zł.

W efekcie strata Krajowej Rady z działalności podstawowej skurczyła się z 18,18 do 1,33 mln zł, a strata operacyjna - z 18,2 do 1,41 mln zł.

Rentowność KRRiT poprawił też wzrost wpływów finansowych z 6,53 do 7,17 mln zł. Wynik brutto i netto poszedł w górę z 11,69 straty do 5,75 mln zł zysku.

Niebawem koniec kadencji składu KRRiT

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jako jednostka budżetowa sprawozdanie finansowe sporządziła na potrzeby Ministerstwa Finansów.

Obecny skład KRRiT został wybrany w 2016 roku: w drugiej połowie lipca Sejm powołał Witolda Kołodziejskiego (został przewodniczącym) i Elżbietę Więcławską-Sauk, a Senat - Teresę Bochwic, natomiast prezydent RP we wrześniu mianował Janusza Kaweckiego i Andrzeja Sabatowskiego. Wszyscy zostali powołani na sześcioletnią kadencję.

W ostatnich miesiącach o Krajowej Radzie głośno było w związku z przedłużeniem koncesji dwóch stacji TVN Grupy Discovery: we wrześniu ub.r. KRRiT prolongowała licencję satelitarną TVN24, a w połowie lutego br. - koncesję naziemną TVN7. Obie decyzje podjęto po wielu tygodniach dyskusji, na kilka dni przed wygaśnięciem ówczesnych koncesji.

Dołącz do dyskusji: KRRiT z zyskiem. Bez dotacji dla KIM i Telemetria Polska koszty zmalały o połowę

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomasz
Spoko, siadzie na stoliku Czabański albo Lichocka będzie jak z Polskim Radiem. Zapaść, straty, kamień łupany.
odpowiedź
User
vtv
Spoko, siadzie na stoliku Czabański albo Lichocka będzie jak z Polskim Radiem. Zapaść, straty, kamień łupany.


Nie wolno tak pisać.
odpowiedź
User
Jasnowidz
Spoko, siadzie na stoliku Czabański albo Lichocka będzie jak z Polskim Radiem. Zapaść, straty, kamień łupany.


Nie wolno tak pisać.
jestę jasnowidzę, wolno!
odpowiedź