SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT zaniepokojona zwolnieniami w „mediach rządowych”, pyta premier Szydło o standardy dziennikarskie

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jest zaniepokojona zmianami personalnymi i zwolnieniami w mediach publicznych na skutek uchwalonej w grudniu nowelizacji ustawy medialnej. - Czy w mediach rządowych, jakimi stały się TVP i Polskie Radio nadal obowiązują ustawowe regulacje wspierające bezstronność i inne zasady deontologii zawodowej dziennikarzy? - pyta premier Beatę Szydło przewodniczący KRRiT Jan Dworak.

Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, foto: PAP/Jakub KamińskiArticle

W piśmie do prezesa Towarzystwa Dziennikarskiego Seweryna Blumsztajna przewodniczący KRRiT Jan Dworak informuje, że od 8 stycznia, kiedy weszła w życie uchwalona w grudniu ub.r. nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, odpowiedzialność za jakość zarządzania sprawami mediów publicznych oraz nadzorowania efektów ich działalności spoczywa na Ministerstwie Skarbu Państwa.

- Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, jako organ wyposażony w konstytucyjne zobowiązania przestrzegania wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego, z wielkim niepokojem obserwuje decyzje kadrowe podejmowane przez Ministra Skarbu Państwa, które objęły około 120 osób wykonujących funkcje zarządcze i nadzorcze. Z kolei nowo powołane przez ministra zarządy i rady nadzorcze codziennie wykonują decyzje kadrowe odnoszące się do pozostałych szczebli zarządzania oraz wykonywania zadań dziennikarskich - czytamy w piśmie ujawnionym przez „Gazetę Wyborczą”, z którą związany jest Seweryn Blumsztajn.

Przewodniczący KRRiT przywołuje dane, że od dnia wejścia w życie noweli z Telewizji Polskiej zostało zwolnionych kilkudziesięciu dziennikarzy, zaś suma wszystkich zwolnień w TVP przekroczyła liczbę 100. Natomiast we wszystkich 19 spółkach publicznej radiofonii i telewizji pożegnano się z ponad 220 osobami.

Dworak nawiązuje również do zwolnionych w trybie natychmiastowym w połowie marca wydawczyń TVP Info Izabeli Leśkiewicz, Magdaleny Siemiątkowskiej i Małgorzaty Serafin oraz odejścia z pracy na skutek tych wydarzeń Patryka Zalasińskiego, Łukasza Kowalskiego i Anny Całkowskiej. Przywołuje wewnętrzny dokument Telewizji Polskiej, w którym nadawca wskazuje zasady, które wyznaczają dziennikarzom sposób postępowania zawodowego. Wynika z niego, że dziennikarz ma prawo odmówić wykonania zadania, jeżeli jest przekonany, że sposób zaprezentowania tematu będzie naruszał obiektywizm dziennikarski.

- W pełni podzielamy niepokój który wyraziły m.in. Europejska Federacja Dziennikarzy (EFJ), Europejskie Centrum Wolności Prasy i Mediów (ECPMF), Międzynarodowy Instytut Prasowy (IPI). Wspólna delegacja tych organizacji, tzw. misja wyjaśniająca, po wizycue w lutym br. w Polsce i przeprowadzeniu wielu rozmów, także ze zwolnionymi z pracy, zaapelowała do Rządu RP o zagwarantowanie niezależności mediom publicznym. W wydanym oświadczeniu członkowie misji podkreślili, że nowelizacja nie spełnia międzynarodowych standardów wolności prasy i mediów, jest krokiem wstecz w rozwoju mediów w Europie i z tego względu zapowiedzieli, iż będą bacznie obserwować rozwój wydarzeń w Polsce oraz oczekiwać kontynuacji dialogu z dziennikarzami, mającymi różne poglądy polityczne we wspólnym interesie ochrony wolności mediów publicznych - wyjaśnia KRRiT.

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak podkreśla, że ostatnie zmiany kadrowe w redakcji TVP Info potwierdzają opinię, że „kształtowanie programów informacyjnych w telewizji publicznej zostało podporządkowane interesom partii i rządu, a nie widza i obywatela”.

- W tej sprawie skierowałem wystąpienie do Pani Premier Beaty Szydło prosząc o odniesienie się do trzech podstawowych pytań: 1) Czy w mediach rządowych, jakimi stały się Telewizja Polska, Polskie Radio oraz rozgłośnie regionalne nadal obowiązują ustawowe regulacje wspierające bezstronność i inne zasady deontologii zawodowej dziennikarzy? 2) Jeśli te zasady w praktyce zostały zastąpione innymi, to na czym one polegają i gdzie zostały opublikowane? 3) Jeśli w mediach publicznych, za które całkowitą odpowiedzialność na różnych szczeblach kierowania i wykonywania zadań przejęła administracja rządowa, nadal obowiązuje zasada niezależności dziennikarskiej, to jakie działania zamierza podjąć gabinet Pani Premier, aby zapewnić jej przestrzeganie w praktyce? - pyta Jan Dworak.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT zaniepokojona zwolnieniami w „mediach rządowych”, pyta premier Szydło o standardy dziennikarskie

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jagna Magna
Zaniepokojenie, jakie to szlachetne uczucie, godne przewodniczącego Krajowej Rady Parzenia Kafffffki i Herbattttki... Szanowny Panie Janie, Panie Prezesie, Litości !!! bo blisko ma Pan już do śmieszności.,
odpowiedź
User
Autorytet Moralny
Za kilka tygodni skończy się Kanada pana Jana, a więc musi pomyśleć o przyszłości.
Wyrabia sobie papiery na "bojownika o demokrację" w wersji peowskiej.
odpowiedź
User
Yogidługonogi
Ja dla odmiany jestem bardzo zaniepokojony, że to stado dyspozycyjnych darmozjadów jeszcze żeruje na pieniądzach podatników.
odpowiedź
User
Postulat
Pytanie do premier Szydło?! Przestańmy stwarzać jakiekolwiek pozory. Z każda sprawą bezpośrednio i otwarcie do watażki z Żoliborza. Chociaż jedna strona niech skończy z hipokryzją!
odpowiedź
User
telewidz
Panie Dworak, ale jaja, ale jaja, ale jaja...!!!
odpowiedź