SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kruk wyda na Wonga.pl ponad 100 mln zł, w br. dokapitalizuje spółkę

Firma windykacyjna Kruk za 100 proc. udziałów spółki Wonga.pl prowadzącej serwis z pożyczkami gotówkowymi zapłaci ponad 100 mln zł. Ponadto w br. dokapitalizuje przejętą firmę.

Piotr Krupa, prezes firmy KrukArticle

W połowie marca br. Kruk poinformował, że podpisał list intencyjny z angielskim koncernem Wonga Worldwide Limited w sprawie ustalenia głównych warunków kupna 100 proc. udziałów Wonga.pl. Jednocześnie zgłosił do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zamiar przejęcia tej firmy.

W piątek podczas konferencji prasowej dotyczącej wyników Kruka w pierwszym kwartale br. prezes firmy Piotr Krupa stwierdził, że spodziewa się finalizacji kupna Wonga.pl w najbliższym czasie. Przejęta spółka nadal będzie funkcjonować jako osobny podmiot pod dotychczasową marką.

Krupa zaznaczył, że Wonga.pl to „biznes poukładany, z bazą 1,5 mln osób, które wzięły z Wonga pożyczkę”. Zaznaczył, że w br. spółka będzie wymagała dokapitalizowania ze strony nowego właściciela.

- Spodziewamy się, że spółka będzie wymagała finansowania ze strony Kruka być może jeszcze przez kilka lat. Potem już powinna radzić sobie samodzielnie - opisał Piotr Krupa. Dodał, że jeżeli Wonga przez najbliższych parę lat zrealizuje postawione przed nią cele, będzie mogła zacząć ekspansję zagraniczną.

Ponad 100 mln zł za Wonga, bez dalszych przejęć w branży pożyczkowej

Członek zarządu Kruka Michał Zasępa stwierdził podczas konferencji, że cena za 100 proc. udziałów Wonga.pl wyniesie ponad 100 mln zł. Dokładnej kwoty nie podano.

Zasępa zaznaczył, że Kruk nie rozważa obecnie przejęcia innych firm pożyczkowych.

W minionym kwartale grupa kapitałowa Kruk zanotowała 305,71 mln zł wpływów sprzedażowych, wobec 285,33 mln zł rok wcześniej. Spłaty od osób zadłużonych z pakietów własnych wzrosły w skali roku o 18 proc. do 426,7 mln zł

Jednocześnie Kruk kupił za 179,5 mln zł 37 portfeli wierzytelności, których łączna wartość nominalna to 1,4 mld zł.

- Łącznie zainwestowaliśmy 179 mln zł, skupiając się przede wszystkim na rynkach rumuńskim i polskim, gdzie przypadło prawie 80 proc. tej kwoty. Dobra sytuacja gospodarcza na tych dwóch rynkach i silne spłaty dają nam duży komfort w pracach nad poprawą efektywności we Włoszech i w Hiszpanii. Widać postęp - wierzymy, że wypracowane rozwiązania pozwolą nam zintensyfikować zakupy także w tych krajach w przyszłości - opisał Piotr Krupa.

Zysk operacyjny firmy wzrósł w skali roku ze 119,95 do 126,29 mln zł, a zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej - z 90,67 do 97,83 mln zł.

Wonga z problemami w Wielkiej Brytanii

Według sprawozdań w KRS w 2017 roku. Wonga.pl przy 108,61 mln zł wpływów sprzedażowych osiągnęła 42,39 mln zł zysku ze sprzedaży i 5,9 mln zł zysku netto. Wcześniej notowała straty netto: w 2016 roku miała 81,49 mln zł wpływów i 5,61 mln zł straty, a w 2015 roku - 53,48 mln zł przychodów i 14,61 mln zł straty.

W 2017 roku koszty operacyjne spółki wyniosły 66,22 mln zł, z czego 17,28 mln zł poszło na pozyskanie klientów (czyli działania marketingowe), a 15,84 mln zł na wynagrodzenia dla pracowników. Na koniec 2017 roku nie miała żadnych zobowiązań długoterminowych, natomiast jej zobowiązania krótkoterminowe to 115,28 mln zł (wobec 94,46 mln zł rok wcześniej) - głównie z tytułu kredytów o pożyczek od podmiotów powiązanych z firmą (108,59 mln zł na koniec 2017 roku).

W styczniu br. z funkcji prezesa firmy zrezygnował Marcin Borowiecki, przeszedł do zespołu platformy Booksy.

W sierpniu ub.r. informowano, że Wonga przeżywa w Wielkiej Brytanii poważne problemy finansowe związane z roszczeniami jej byłych klientów. Wynajęto firmę, która w razie niewypłacalności formy ma zająć się jej upadłością. - Sytuacja w Wonga w Polsce jest stabilna. Ubiegły rok zakończyliśmy zyskiem w wysokości 6 mln zł - zapewniała w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Eliza Więcław z Wonga.pl

Dołącz do dyskusji: Kruk wyda na Wonga.pl ponad 100 mln zł, w br. dokapitalizuje spółkę

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widz555
Pożyczki i windykacja w jednym, to się nazywa samograj.
odpowiedź
User
wujek
Super - ciekawe, gdzie jest KNF? Lub jakiś inny organ, który sprząta u podstaw takie akcje? Banki i parabanki pokumają sie z widykacją, a na koniec z deweloperami. Szary człowiek po braku zapłaty 2 rat dostanie tak po nerach, że się nie pozbiera. Już teraz rating kredytowy składa się: z liczby kredytów (im więcej - tym lepiej), a z drugiej liczby braku zadłużenia (co jedno wyklucz drugie, ale co tam). Czyli trzeba być bogatym, młodym, z masą spłaconych kredytów, ale bez kredytów. Pozdrawiam.
odpowiedź
User
Adrian D.
Ta transakcja to jawna kpina z KNF i systemu finansowego w Polsce.
odpowiedź