SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Krytyka Polityczna apeluje do czytelników o wsparcie finansowe na bieżącą pracę redakcji

„Krytyka Polityczna” apeluje do swoich czytelników o wsparcie finansowe na bieżącą pracę redakcji. Do tej pory utrzymywało się z darowizn, dotacji i dofinansowania z Ministerstwa Kultury na które - otwarcie przyznaje Mikołaj Syska z „KP” - w obecnej sytuacji politycznej zespół nie ma szans.

fot. serwis Krytyka Polityczna Article

 Redakcja „Krytyki Politycznej” w tym tygodniu rozpoczęła kampanię nawołującą czytelników do wsparcia bieżącej działalności.

„Twoje wsparcie idzie w całości na opłacenie kosztów redakcji i dalszy rozwój Krytyki: opłacenie korekty, zatrudnienie grafika i nowych autorów. Prosimy o regularne wsparcie co miesiąc. Każda taka darowizna dodaje nam pewności, że będziemy mieli dalej za co pisać i zmieniać świat w imię naszych wspólnych wartości. Dziękujemy!” - napisano na stronie „Krytyki”.

W serwisie pojawiły się banery nawołujące czytelników do regularnych wpłat na rzecz pracy redakcji oraz teksty autorów, w których tłumaczą, że wsparcie finansowe jest niezbędne, by mogli nadal wykonywać swoją pracę.

Z kolei na stronie tytułu na Facebooku pojawiły filmy w której m.in. pisarka Olga Tokarczuk oraz krytyk Slavoj Žižek apelują do czytelników o pomoc w imieniu tytułu.

W kolejnych dniach mają być publikowane nowe video z udziałem ludzi kultury i mediów, a redakcja planuje zwiększenie działań promocyjno-informacyjnych w social mediach.

Potrzebne środki na bieżącą działalność redakcji

Z informacji opublikowanych na stronie internetowego dziennika KrytykaPolityczna.pl wynika, że jego dotychczasowy miesięczny budżet wynosił ok. 60 tys. zł (w 2018 roku było to dokładnie 59 959 zł). Z tego ok. 47,9 proc. budżetu w tym roku stanowiły etaty dla redaktorów. W 2019 roku na stałą umowę zatrudnionych ma być siedem osób, jednak redakcja podkreśla, że potrzebuje poszerzyć zespół o jednego redaktora i korektora.

Z kolei 32,5 proc. budżetu stanowiły koszty honorariów autorek i autorów zewnętrznych (średnia kwota, jaką „KP” płaci za tekst nie przekracza 300 złotych, zaznaczono, że „kiedyś pisano dla idei, ale z niej nie opłaci się czynszu i codziennych kosztów życia”).

Zespół planuje przeznaczyć w 2019 roku połowę środków na wynagrodzenie dla dziennikarzy zewnętrznych.

Zaznaczono również, że do tej pory niewiele wydawano na promocję, grafikę i fundraising, jednak w przyszłym roku redakcja chce to zmienić, by „jej treści docierały do większej grupy czytelniczek i czytelników”.

Nie ma szans na wsparcie z Ministerstwa Kultury

Redakcja w 2018 roku 70 proc. kosztów pokryła z grantu instytucjonalnego OSF, czyli Open Society Foundations ( to fundacja założona w 1993 r. w Stanach Zjednoczonych przez George’a Sorosa). 14,5 proc. środków pochodziło z mniejszych grantów (OSF GDP, Fundacji im. Friedricha Eberta, Fundacji im. Róży Luksemburg, Funduszu Obywatelskiego, ECF, Visionary Voices); 4,5 proc. opłacono z darowizn, a 11 proc. ze środków własnych Stowarzyszenia (czyli np. z zysków przekazywanych przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej na działania statutowe). Jednak granty od zagranicznych podmiotów są uzależnione od wpłat od polskich czytelników - jeśli wpłat jest mało, kwota od fundatorów jest ograniczana (od każdej złotówki od OSF wydawnictwo musi zdobyć 2 złote z innych źródeł).

- Nie są to już środki z Ministerstwa Kultury, nigdy nie będą od spółek skarbu państwa. Mamy tylko was – apeluje „Krytyka Polityczna”.

Mikołaj Syska z „KP” przekazał Wirtualnemedia.pl, że w 2017 roku złożono 12 wniosków do Ministerstwa Kultury z prośbą o dofinansowanie, otrzymano 0 złotych. W 2018 roku złożono 3 wnioski – efekt był taki sam.

„Krytyka Polityczna” powstała w 2002 roku, na jej łamach piszą działacze społeczni, naukowcy, filmoznawcy, krytycy literatury i publicyści. W 2005 roku powołano Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego jako organizację not-for-profit, a we wrześniu 2007 roku założono Wydawnictwo Krytyki Politycznej.

W 2009 roku uruchomiono Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, a jesienią 2012 roku Instytut Studiów Zaawansowanych. W tym samym roku uruchomiono serwis KrytykaPolityczna.pl.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Krytyka Polityczna apeluje do czytelników o wsparcie finansowe na bieżącą pracę redakcji

45 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Fux
Czyli koniec....
79 12
odpowiedź
User
Arturro
Przerażające jest rozpasanie finansowe podmiotów żywiących się dotacjami.
Można odnieść wrażenie, że redakcje sobie znalazły, całkowicie oderwany od realiów rynkowych sposób na wygodne życie.

A może tak pozyskanie czytelnika, reklamodawcy i tym podobne fanaberie obowiązujące wolnorynkowe media?
odpowiedź
User
TKM
Niedoczekanie...
70 15
odpowiedź
User
Bronka
A może weźcie kredyt zmieńcie prace jak
Mawiał
Klasyk
odpowiedź
User
TANSTAFL
w sumie to są zgodni z ideowym sumieniem - socjal i dotacja, bo nam się należy gdyż ważne rzeczy robimy
88 14
odpowiedź