SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Krzysztof Czabański: cyfryzacja Polskiego Radia błędem. Środki publiczne są źle wydawane

Krzysztof Czabański, wiceminister kultury i pełnomocnik rządu ds. mediów publicznych, ocenia, że przeprowadzanie cyfryzacji Polskiego Radia w obecny sposób jest błędem. - Idą na to duże pieniądze, a odbiór społeczny jest bardzo mały, bo ludzie nie posiadają odbiorników cyfrowych - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl sekretarz stanu w MKiDN.

Krzysztof Czabański Article

Czabański, który jest odpowiedzialny za przygotowanie reformy w mediach publicznych, źle ocenia prowadzony od kilku lat proces cyfryzacji Polskiego Radia. - Jako wieloletni członek rady programowej Polskiego Radia uważam, że błędem jest przeprowadzanie cyfryzacji w obecny sposób. Idą na to duże pieniądze, a odbiór społeczny jest bardzo mały, bo ludzie nie posiadają odbiorników cyfrowych. Nie mają bodźca do zamiany, ponieważ jakość sygnału UKF jest wystarczająco dobra. Brakuje zachęty do zmiany odbiorników - wyjaśnia w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Krzysztof Czabański, wiceminister kultury.

Były prezes Polskiego Radia i PAP, a obecnie polityk PiS wskazuje, że Polskie Radio dużą część środków przeznacza na kanały tematyczne, np. cyfrowe Polskie Radio Dzieciom. - One nadają kilkanaście godzin na dobę, a na głównej antenie Polskiego Radia, która ma największą słuchalność, audycjom dla dzieci poświęca się 20 minut na dobę. To znaczy, że środki publiczne są źle wydawane, bo większość audycji, bardzo potrzebnych dzieciom, idzie w pustkę. Jest to nie do przyjęcia - zaznacza Czabański.

Czy media publiczne nie powinny rozdzielać audycji na kanały tematyczne? To jedna z taktyk rozwojowych mediów tradycyjnych, tego nikt nie zamierza zmieniać. Chodzi o sytuację, kiedy audycji w kanale cyfrowym dla dzieci słucha 3 tys. osób, a płyną na to grube miliony złotych. Wydaje mi się to nieracjonalnym sposobem wydawania pieniędzy - podkreśla sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Polskie Radio nadaje cyfrowo w systemie DAB+: w Białymstoku, Koszalinie, Lublinie, Olsztynie, Rzeszowie, Zielonej Górze, Gdańsku, Łodzi, Bydgoszczy, Kielcach, Krakowie, Warszawie, aglomeracji katowickiej, Szczecinie i Poznaniu. Uruchomienie kolejnych nadajników - w Giżycku, Kaliszu, Płocku i Siedlcach - zostało zaplanowane na lipiec 2016 roku. Pełne pokrycie kraju technologią DAB+  ma nastąpić w 2020 roku. W ramach technologii DAB+ nadawane są główne anteny (Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka), a także Polskie Radio Dzieciom, PR 24 i Radio Rytm.

Nowa ustawa medialna wprowadzi powszechną opłatę audiowizualną w wysokości 10 zł miesięcznie, a wpływy na poziomie 1,5 mld zł rozdzieli nowy organ - Rada Mediów Narodowych. Jej członków na kilkuletnią kadencję wybiorą Sejm, Senat i prezydent - o planowanej reformie mediów publicznych opowiada Wirtualnemedia.pl Krzysztof Czabański, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz pełnomocnik rządu ds. reformy medialnej.
PRZECZYTAJ CAŁY WYWIAD

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Krzysztof Czabański: cyfryzacja Polskiego Radia błędem. Środki publiczne są źle wydawane

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
B.
ponad pół roku emisji DAB+ kto o tym słyszał. Odbiorniki w sklepach stoją, zainteresowanie "ZERO"
17 9
odpowiedź
User
ojej
Trzeba roku i wyborów żeby to stwierdzić ? Wydawanie milionów z naszej kasy na garstkę słuchaczy. Raz koszta produkcji dwa koszta praw autorskich trzy koszta emisji. Jaki to ma sens i gdzie w tym wszystkim jest misja ?
14 11
odpowiedź
User
ziutek
Chyba nie aż tak duża kasa w stosunku do emisji na FM ?
Ja słucham częściej DAB-u niż FM-u i nie mogę się doczekać zapowiadanego kanału dla seniorów i kanału popularnonaukowego.
11 18
odpowiedź
User
rr
Jakość dżwięku, jak bym w telefonie słuchał ! Załuję że kupiłem !
16 8
odpowiedź
User
Jarek
ponad pół roku emisji DAB+ kto o tym słyszał. Odbiorniki w sklepach stoją, zainteresowanie "ZERO"
gdzie są te radia w sklepie , mieszkam w dużym sklepie i w żadnym dużym markecie ze sprzętem elektronicznym ( Saturn , Media market, Euro ) w moim mieście nie ma ani jednej sztuki radia z DAB + .
14 9
odpowiedź