SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Krzysztof Stanowski w półtorej godziny pozyskał 4,5 mln zł na KTS Weszło. „Najszybsza zbiórka w historii”

90 minut - tyle potrzebował Krzysztof Stanowski, żeby na platformie Emiteo pozyskać od inwestorów 4,5 mln zł na działalność klubu piłkarskiego KTS Weszło. - Będziemy bawili się fajnie, ale transparentnie - skomentował. - To jedna z najszybciej ukończonych zbiórek w historii crowfundingu - skomentował dla portalu Wirtualnemedia.pl Dawid Paczka, CEO Emiteo.

Pod koniec "Hejt Parku" do Krzysztofa Stanowskiego dołączył na chwilę szef Emiteo, Dawid Paczka, fot. screen z youtube'aArticle

Jeszcze we wtorek w rozmowie z nami Krzysztof Stanowski nie chciał zbyt mocno obstawiać czasu, w jaki uda mu się zebrać 4,5 mln złotych, potrzebnych do wprowadzenia na wyższy level Klubu Towarzysko Sportowego Weszło. I to pomimo tego, że dokładnie na dobę przed sprzedażą akcji ponad 15 tys. osób deklarowało (niezobowiązująco) łącznie więcej niż 28,5 mln. zł.

- Nigdy nie jest tak, że ludzie wpłacają zadeklarowane kwoty od „a” do „zet”. Konwersja nigdy nie jest stuprocentowa, a nawet nie jest 50-procentowa – mówił nam w początkach października portalowi Stanowski. Tuż przed sprzedażą podkreślał, że nie chce być „zbyt buńczuczny” i określać, w jakim czasie uda się sprzedać akcje za wymagane 4,5 mln. zł.

Milion w kilka minut

Tymczasem okazało się, że akcje rozeszły się błyskawicznie. Sprzedaż ruszyła w środę o 18.15, podczas emitowanego na żywo Kanału Sportowego. Już po kilku minutach na liczniku pojawił się okrągły milion. Całą kwotę zebrano w 90 minut, wpłaciło ją 3956 inwestorów.

– Pewnie byłoby znacznie szybciej, ale z powodu ogromnego zainteresowania musieliśmy zresetować w pewnym momencie całą platformę, baza danych dostała zbyt wiele zapytań. Zbiórka się wydłużyła przynajmniej o 30 minut – mówi w rozmowie z nami szef Emiteo, Dawid Paczka.

 

Kiedy okazało się, że „Hejt Park” dobiega końca, a cała kwota jest już na koncie, Krzysztof Stanowski nie krył radości: - Wszystko jest zebrane, 4,5 mln zł. To najszybsza zbiórka crowfundingowa w Polsce. Nikt nigdy nie zrobił tego w takim tempie. Zrobiliśmy to w 1,5 godziny – mówił, dziękując za zaufanie.

- Będziemy się bawili z wami fajnie, ale transparentnie. Moja głowa w tym, żebyście nie żałowali tego ani przez jeden dzień, żebym nie wyszedł na durnia - dodał.

„Duża zasługa zbudowanego community”

Zdaniem Dawida Paczki w przypadku zbiórki Stanowskiego można mówić o niezwykłym przedsięwzięciu. - To wyjątkowa zbiórka o tyle, że to jedna z najszybciej ukończonych sukcesem zbiórka w historii crowfundingu. Sądzę, że duża w tym zasługa Krzysztofa Stanowskiego, jego siły, charyzmy i zasięgów zbudowanych w social mediach przez lata. Oraz tego, że po latach swojej działalności dziennikarskiej i okołosportowej, zbudował wokół siebie bardzo silne community, które wierzy w niego i chce współtworzyć z nim jego projekty - komentuje szef Emiteo.

Po zamknięciu zbiórki okazało się, że wpłynęło zbyt wiele pieniędzy: 4,7 mln zł wobec 4,5 mln zł założonego celu. Stanowski zapowiedział więc od razu na Twitterze, że 200 tys. zł nadpłaty zwróci inwestorom.

Po co Stanowskiemu spółka?

KTS Weszło działa obecnie jako stowarzyszenie, ma się przekształcić w spółkę akcyjną. Jej działalność oparta będzie na trzech filarach: drużynie piłkarskiej, akademii futbolu dla dzieci i młodzieży oraz centrum sportowym. Dodatkowym aspektem ma być aktywność społeczna.

Jednym z głównych celów projektu jest pozyskanie minimum 2-hektarowej działki i wybudowanie centrum sportowo-edukacyjnego w Warszawie. - Cały obiekt nie będzie jednak służył tylko naszemu klubowi. Amatorskie drużyny będą mogły wynajmować całoroczne, kryte boisko, a profesjonalne zespoły korzystać z naszego zaplecza, aby urządzać dłuższe wyjazdy szkoleniowe lub jednodniowe zgrupowania przed ważnym meczem - zapowiedziano.

Klub KTS Weszło zaczął działalność w połowie 2018 roku, przez pierwszy sezon grał w B-Klasie, czyli na najniższym poziomie rozgrywek, a przez kolejne dwa w A-Klasie (sezon 2019/20 pozostał nierozstrzygnięty, bo nie dokończono go wskutek epidemii).  

W bieżącym sezonie KTS Weszło występuje w lidze okręgowej, w pierwszych dziewięciu kolejkach zanotował osiem wygranych i porażkę, jest liderem swojej grupy z pięcioma punktami przewagi.

Grupa Weszło z mniejszymi przychodami

W zarządzie KTS Weszło są dziennikarze, związani z Grupą Weszło: Jaku Olkiewicz (prezes), Kamil Gapiński i Michał Sadomski. Klub pozyskał kilku partnerów marketingowych, m.in. New Balance, Trawnik, Warbud, Esse i AutoWitolin.  

W ub.r. KTS zanotowało 353,1 tys. zł wpływów statutowych, 3,4 tys. zł gospodarczych i 3,9 tys. zł straty netto, a rok wcześniej 217,8 tys. przychodów statutowych, 18,7 zł gospodarczych i 17,3 tys. zł straty netto.

Grupę Weszło, którą od ponad dekady tworzy Krzysztof Stanowski, obejmuje przede wszystkim portal Weszlo.com i radio internetowe WeszłoFM. W ub.r. cztery spółki tworzące Grupę łącznie zanotowały w ub.r. spadek przychodów o 12,3 proc. do 3,6 mln zł, natomiast dzięki ograniczeniu kosztów operacyjnych o 20,1 proc. ich wynik netto poszedł w górę z 49,9 tys. zł straty do 167,3 tys. zł zysku.

Dołącz do dyskusji: Krzysztof Stanowski w półtorej godziny pozyskał 4,5 mln zł na KTS Weszło. „Najszybsza zbiórka w historii”

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Radek
Stanowski staje się Midasem?
odpowiedź
User
YKK
Od zawsze zaskakiwała mnie popularność Pana Japy.
odpowiedź
User
Ziga
I tak to się robi, gamonie z RNŚ czy innego 357...
odpowiedź