SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

52 proc. specjalistów chce po pandemii częściowej pracy zdalnej

52 proc. specjalistów i menedżerów oczekuje pracy zdalnej po zakończeniu pandemii, w zakresie trzech dni w tygodniu lub więcej – wynika z badania Antal i Cushman & Wakefield. Co dziesiąty pytany za taki tryb pracy zaakceptowałby nawet obniżkę wynagrodzenia.

Fot. PixabayFot. Pixabay

Druga edycja raportu "Elastyczność specjalistów i menedżerów na rynku pracy" opisuje trendy m.in. w zakresie czasu pracy, miejsca jej wykonywania, ale także – pełnionej przez nich roli.

Według badania ponad 30 proc. specjalistów i menedżerów uważa, że pracuje więcej niż przed pandemią i ma trudności w rozgraniczaniu czasu pracy i czasu wolnego. Ponad połowa ankietowanych jest zdania, że pracuje tyle samo co zwykle i również tyle samo czasu przeznacza na rozwój prywatny.

Co trzeci badany nie ma możliwości pracy zdalnej

Obecnie co trzeci badany nie ma w swojej firmie możliwości pracy zdalnej. 41 proc. ankietowanych w ogóle nie pracuje w biurze, a niemal co trzeci specjalista wrócił do pracy w modelu hybrydowym, łącząc pracę z biura z pracą zdalnie.

W raporcie wskazano, że praca zdalna dzieli menedżerów i pracowników korporacji na dwie niemal równe grupy. Jedni twierdzą, że praca poza biurem jest wydajniejsza. Drudzy uważają, że prawdziwa praca jest w biurze i jeśli nie widzą swoich pracowników, to znaczy, że oni nie pracują.

88 proc. badanych uważa, że pracodawcy powinni oferować większe możliwości pracy zdalnej, a 86 proc. respondentów, że biura powinny być bardziej elastyczne i zapewniać szybką zmianę miejsc dla pracowników, zależnie od wykonywanych zadań.

Badanie pokazuje jednocześnie, że w przypadku spotkań specjaliści i menedżerowie zdecydowanie preferują biuro niż dom bądź inne miejsce, z którego mogliby łączyć się online.

Ankietowani zauważają potrzebę tworzenia zaangażowania przez kontakty face to face, szczególnie w przypadku burzy mózgów w zespole (59 proc.), spotkań zewnętrznych z klientem (57 proc.) i wewnętrznych w ramach firmy (56 proc.). W przypadku pracy indywidualnej i kreatywnej ankietowani preferują wykonywanie swoich obowiązków z domu – odpowiednio 78 proc. i 56 proc.

52 proc. specjalistów i menedżerów oczekuje pracy zdalnej po zakończeniu pandemii

Z badania wynika, że 52 proc. specjalistów i menedżerów oczekuje pracy zdalnej po zakończeniu pandemii w zakresie trzech dni w tygodniu lub więcej. Niemal co trzeci badany chciałby całkowicie pracować zdalnie i jedynie sporadycznie wykonywać swoje obowiązki z biura.

Bez względu na liczbę osób w gospodarstwie domowym ankietowani najczęściej wskazują chęć pracy zdalnej pięć dni w tygodniu – twierdzi tak ponad co trzeci badany z jedną bądź dwoma osobami w domu i ponad co piąty z 3–4 osobami oraz więcej niż z czteroma.

17 proc. ankietowanych mieszkających w domu z 3–4 osobami wskazuje, że nie chciałoby pracować zdalnie po zakończeniu pandemii. Większość respondentów z większą liczbą osób w gospodarstwie domowym preferuje jednak pracę z domu, przynajmniej dwa dni w tygodniu.

Zdecydowana większość specjalistów i menedżerów nie zaakceptowałaby obniżki wynagrodzenia w zamian za zwiększenie możliwości pracy zdalnej (78 proc.). W raporcie zwrócono jednak uwagę, że co 10 ankietowany chciałby jednak więcej pracować z domu, biorąc pod uwagę obniżenie wynagrodzenia.

Prezes zarządu Antala Artur Skiba zwraca uwagę, że "wkroczyliśmy w pewnym sensie w wyjątkowe czasy, kiedy pierwszy raz możemy decydować o stylu pracy w zależności od jej specyfiki czy konkretnych zadań do wykonania".

"Pojawiają się też setki nowych możliwości – między innymi dostęp do kompetencji ulokowanych w jakimkolwiek miejscu na świecie. 41 proc. ankietowanych w ogóle nie pracuje w biurze, natomiast niemal co trzeci specjalista wrócił do pracy w modelu hybrydowym, łącząc pracę z biura z pracą zdalną. Pracodawcy, którzy chcą zatrzymać najlepszych ludzi teraz i w przyszłości, będą musieli umieścić pojęcie elastycznej pracy na pierwszym miejscu i wokół niego budować strategię działania firmy" – dodaje.

Badanie Antal i Cushman & Wakefield "Elastyczność specjalistów i menedżerów na rynku pracy" zrealizowano w II kwartale 2021 r. metodą CAWI na próbie 1384 specjalistów i menedżerów.

Dołącz do dyskusji: 52 proc. specjalistów chce po pandemii częściowej pracy zdalnej

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rk72
52 procent zwolnic
odpowiedź
User
Klaus Schab
Nie będzie zakończenia pandemii. Hehe
odpowiedź
User
Programista
Ja już zapomniałem co to znaczy wstawać do pracy. Nie wiem jak dawniej to robiłem. Teraz wstaje z łóżka do biurka, kawusia i hajlajf. Wpada 10tys miesięcznie. W lecie siedzialem w Polsce ale zrobiło się zimno to teraz wynajalwm pokój w Barcelonie. Wracam na wiosnę do chlewu zwanego polską ale pewnie nie na długo. Ten kraj z PiSem i jego wyborcami mnie brzydzi. Nie ta liga mentalna. Ci ludzie zatrzymali się w średniowieczu i nie zauważyli że żyjemy już w 2022 czyli dalekiej przyszłości
odpowiedź